Co se děje v Japonsku – akciový fundament
Japonský akciový trh se možná opět pokusí o dosaženích nových historických vrcholů, jeho zvýšená popularita je již nějakou dobu znát i na mediálních investičních diskusích. I proto jsme se tu v pátek věnovali trochu širšímu kontextu tohoto vývoje, dnes se podíváme na základní akciový fundament japonského trhu.
1 . Tanec zisků a valuací: Občas tu připomínám, že izolovaný pohled na vývoj cen akcií a indexů může být zavádějící. Je to totiž podobné, jako kdybychom v čase sledovali třeba vývoj cen nějakých sušenek a nebrali ohled na to, že se během doby měnila jejich váha. Relevantní v takovém případě není cena krabičky, ale cena na kilogram. U akcií je touto pomyslnou cenou za kilogram cena za jednotku zisků, tedy PE.
Minule jsme viděli, že japonské akcie si za posledních čtyřicet let prošly jedním velkým „U“, což samo o sobě ale neříká, jak se měnily zisky a jak se měnily valuace – tedy ono PE. Bylo tedy toto „U“ taženo vývojem první, či druhé proměnné? Pokud se podávám na data od Yardeni Research, je zřejmé následující:
Kolem roku 1995 se PE u indexu MSCI Japan pohybovalo kolem 50 (slovy padesát). Na tyto úrovně ještě téměř zavítalo na vrcholu technologické bubliny, pak nastala mohutná valuační korekce a někdy od roku 2011 se PE pohybuje zhruba v koridoru 11 – 14. Trh tedy přešel ze stravu mohutných valuačních prémií (relativně ke zbytku světa a USA) do stavu znatelných diskontů – nyní se americké akcie obchodují s PE kolem 19.
2 . Pod povrchem valuačního diskontu: Proč se nyní japonské akcie obchodují s takovým valuačním diskontem a svým způsobem se přehouply z jednoho extrému do druhého? Na vrcholu své valuační slávy byla japonská valuační prémie bezesporu dány úvahami, vizemi a sny o tom, kam že to japonská ekonomika a firmy dotáhnou. S korekcí těchto vizí a snů přišla i korekce valuací. Ty ale nejsou dány jen očekávaným růstem, ale i bezrizikovými sazbami a rizikovými prémiemi. Desetileté vládní dluhopisy v USA nyní nabízí výnos u 4 %, japonské kolem 0,5 – 0,6 %. Z tohoto pohledu by měly být valuace na japonském akciovém trhu výrazně výš a ne níž než v USA. Co prémie?
Prémie na akciových trzích nejsou pozorovatelné přímo, jdou jen odhadnout. Goldman Sachs na podzim přišel s následujícími odhady, podle kterých by japonská riziková prémie byla o 2 procentní body nad americkou:
Zdroj: X
Dohromady by tedy americká požadovaná návratnost nyní a uvedenými prémiemi vycházela na 4 + 3 %, tedy 7 %. A Japonská na 5 + 0,6 %, tedy 5,6 %. PE by tedy i z hlediska celé požadované návratnosti mělo být v Japonsku vyšší. To, že je nižší i když požadovaná návratnost je níže, ukazuje, jak velký rozdíl je v růstových očekáváních u obou trhů (plus může hrát roli ještě poměr dividend a zisků). Japonské PE (MSCI Japan) je přitom nyní zhruba někde na průměru měřeného od roku 2012. PE amerického indexu SPX je znatelně nad tímto průměrem.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Co se děje v Japonsku – akciový fundament
- Hypotéka a pojištění? Co nepodcenit a na co si dát pozor? Podle čeho pojištění vybírat, co nepodcenit a na co si dát pozor?
- Měny výhled 34. týden: - Evropa čím dál víc připomíná Japonsko před 20 lety
- Japonsko a Švýcarsko - co se děje v zemích, kde se ani nyní výrazně nezvedá inflace?
- Co se děje v Japonsku (a Číně)?
- Co nás dnes čeká za fundamenty a na co trhy reagují
- Úvahy o vývoji ekonomiky a zisků v příštím roce – co má z hlediska fundamentu skutečný význam a co jsou jen detaily
- Úvahy o vývoji ekonomiky a zisků v příštím roce – co má z hlediska fundamentu skutečný význam a co jsou jen detaily
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada