7 dní s korunou - nižší výsledek tuzemské inflace dopadl na kurz koruny
Uplynulý týden patřil zejména výsledkům inflace, které dorazily během čtvrtka jak z Česka, tak z USA. V případě tuzemské inflace si Český statistický úřad nachystal výraznější překvapení, kdy namísto trhem očekávané stagnace meziroční míry na 7,3 % přišel pokles na 6,9 %. Inflace tím v prosinci zamířila mírně pod úroveň prognózy ČNB a podpořila již tak agresivní sázky investorů na rychlé snižování sazeb v letošním roce.
Pozitivní impuls koruně pak nepřinesl ani v odpoledních hodinách výsledek inflace ze Spojených států, která naopak překvapila vyšší hodnotou, než očekávali analytici, když meziročně vzrostla z 3,1 % na 3,4 %. To může v důsledku vést k pozdějšímu začátku snižování sazeb ze strany Fedu, byť sázky na březnové zasedání zůstávají stále zhruba v poměru 2:1 ve prospěch snížení sazeb. Kombinace možného pozdějšího snižování v zahraničí a rychlejšího tempa uvolňování měnové politiky v tuzemské ekonomice může v důsledku negativně dopadat na úrokový diferenciál, což je hlavním důvodem realizovaného oslabení koruny.
Výraznější impuls naopak nepřinesl překvapivě silný listopadový výsledek z tuzemského maloobchodu, kdy v meziročním srovnání se reálné tržby poprvé od jara 2022 přehouply do černých čísel. Z pohledu komentářů členů bankovní rady pak stojí za zmínku rozhovor s viceguvernérkou Zamrazilovou, který se nesl spíše v mírně holubičím stylu. Zamrazilová mj. naznačila plán snižovat „v ideálním případě“ sazby na každém zasedání s rychlostí a intenzitou závisející na vývoji inflace.
Tento týden bude z pohledu ekonomických dat uvolněnější, kdy v české ekonomice vyjde pouze ve středu údaj o vývoji cen u českých výrobců. Tempo zdražování v průmyslu sice v meziročním srovnání v důsledku srovnávací základny patrně zrychlí blíže ke 2 %, meziměsíčně ale očekáváme další pokles cen, který potvrdí pokračující desinflační tlaky v české ekonomice.
Samotné rozhodování ČNB na nejbližších zasedáních ale tato hodnota patrně výrazněji neovlivní. Zajímavější z pohledu dopadů na finanční trh tak může být taktéž ve středu zveřejňovaný údaj o vývoji v americkém maloobchodu. Případné překvapení ve směru vyššího výsledku by mohlo znovu znejistit trh ohledně začátku a rychlosti snižování sazeb ze strany Fedu, což by mohlo negativně dopadnou i na kurz koruny. V krátkodobém horizontu i proto hodnotíme rizika vůči naší prognóze jako mírně vychýlena směrem ke slabšímu kurzu koruny, než se kterým počítá naše prognóza (24,50 EUR/CZK).
V dlouhodobějším pohledu ale stále počítáme se stabilizací či mírným posilováním koruny, mj. na pozadí očekávané vyšší lednové inflace a ústupu odvážných sázek trhu na rychlé tempo snižování sazeb v tuzemské ekonomice.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: Helena Horská, hlavní ekonomka
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 07.11.2024
Natural 95 35.77 Kč | Nafta 34.26 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?