Co se děje v Japonsku (a Číně)?
Již nějakou dobu je znát zvýšený zájem o japonský akciový trh. Možná k tomu výrazně přispěl pan Buffett, ale zřejmě jde o souběh více událostí. Jde přitom o trh, který byl po dlouhou řadu let spíše na pokraji zájmu. Pokusím se nějak v kostce shrnout, co se v Japonsku a na tamním trhu dělo a děje. K tomu dnes na související notu trochu o Číně.
1. Pokus o nová akciová maxima: Bank of America v komentáři k následujícímu grafu hovoří o pozitivním výhledu pro japonský trh a proražení maxim z roku 1989. O něj se japonské akcie pokoušely v roce 2020, nyní podle banky může přijít druhý pokus. Jisté je pak to, že japonský trh si za posledních téměř 40 let prošel jedním velkým „U“ a to s dvojitým dnem. A pokusy o nová historická maxima přišly cca 40 let po těch prvních:
Zdroj: X
2. Trocha historických souvislostí: V souvislosti s japonskou ekonomikou se dlouho hovořilo o tzv. ztracených dekádách. Šlo svým způsobem o druhý extrém, který přišel po prvním – po době, kdy se naopak houfně spekulovalo o tom, že prudký růst japonského hospodářství jej vyzvedne na světovou ekonomickou velmoc a jedničku. Japonci dovedli mimo jiné být ve své době špičkou technologického pokroku a dovedli velmi dobře odhadovat vývoj na trzích. Dobrým příkladem byl jejich tah na americký automobilový trh v době vysokých cen ropy a chladnoucí poptávky po typicky amerických vozech.
Ani tyto příběhy pomyslného vzestupu a následného zaostávání ale nejsou černobílé, což je dobře vidět na oněch ztracených dekádách – třeba životní standard a nezaměstnanost mohla Japonsku i v té době závidět dlouhá řada zemí a to i vyspělých. Určitým zlomem v celé sáze pak byl nástup toho, co je někdy nazýváno Abenomie*. V principu šlo z mého pohledu o strukturální reformy pojící se se stimulací poptávkové strany ekonomiky. A to zejména na straně monetární. Japonsko se svými dlouhodobými dezinflačními až deflačními tlaky pak bylo spolu se Švýcarskem zemí, která se v posledních letech nevezla ani zdaleka na takové inflační jako řada dalších zemí – na vrcholu z počátku roku 2023 se inflace pohybovala na 4 %.
3. Japonsko a Čína: Ono velké „U“ ukázané v dnešním grafu toho o japonském akciovém trhu zase tolik neříká. Nevíme totiž, jak se chovaly zisky (tj. marže a tržby) a jak se chovaly valuace. Toto téma si ale už nechám na druhou část této úvahy, dnes bych ještě malým úkrokem stranou poukázal na vztah k současnému dění v Číně. Tedy v zemi, která se podle některých teorií ubírá podobným směrem jako Japonsko. Tedy ve smyslu prudkého růstu a rozvoje, který ale ve své pozdější fázi živil řadu nerovnováh. A vyústil v období mnohem nižšího růstu a nutnosti provést hluboké změny. Zřejmě nejen v samotné ekonomice.
Současnost obou zemí pak mimo jiné může ukazovat na určitou nejistotu ohledně celkového působení nízkých sazeb. Ty totiž mohou fungovat i jako nástroj přesunu bohatství od domácností k firemnímu sektoru (nízké úročení vkladů, nízké náklady z firemních úvěrů). A tudíž oslabovat spotřebu domácností, což je strukturálně slabá stránka jak v Číně, tak v Japonsku. Pokud o „učebnicovou“ cyklickou stimulaci ekonomiky přes nízké sazby tak může strukturálně působit kontraproduktivně.
*Nejsem žádný lingvista, ale zdá se mi, že široce rozšířené překlady typu Abenomika, Bidenomika, Reaganomika a podobně nejsou moc logické. Hovoříme tu totiž o ekonomii - tj., ekonomických teoriích, myšlenkách a představách (v angličtině tudíž economics a z toho Abenomics apod.). Ne o ekonomice (economy).
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Co se děje v Japonsku (a Číně)?
- Hypotéka a pojištění? Co nepodcenit a na co si dát pozor? Podle čeho pojištění vybírat, co nepodcenit a na co si dát pozor?
- Měny výhled 34. týden: - Evropa čím dál víc připomíná Japonsko před 20 lety
- Japonsko a Švýcarsko - co se děje v zemích, kde se ani nyní výrazně nezvedá inflace?
- Co se děje v Japonsku – akciový fundament
- Dokáže Čína to, co Japonsko a Jižní Korea?
- Čína: Dluh 250% k HDP a co bude dál?
- Co se vlastně děje v Číně?
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory