Tuzemské spotřebitelské výdaje zůstávají nízko. Reálné maloobchodní tržby jsou na úrovni roku 2018 (Ranní zpráva z finančního trhu)
Zatímco u nás překvapila trhy včera zveřejněná inflace za prosinec směrem dolů, v USA tomu bylo naopak. V obou případech se ale zdá, že cenové tlaky v jádrové složce spotřebního koše byly koncem roku poměrně robustní. To by dnes v zámoří měly potvrdit i tamní statistiky cen průmyslových výrobců. U nás budou zveřejněny listopadové maloobchodní tržby. Ty podle nás opět nijak neoslní. Očekáváme jejich mírný meziměsíční pokles, a tedy i pokračující útlum domácí poptávky, která podle nás začne oživovat s růstem reálných mezd a poklesem úrokových sazeb až v letošním roce.
Reálné maloobchodní tržby jsou na úrovni roku 2018
Útlum domácí poptávky pokračoval i v listopadu. Podle našeho odhadu maloobchodní tržby bez aut poklesly o 0,2 % m/m, poté co v říjnu zaznamenaly nárůst o 0,6 % m/m. Celkové tržby v maloobchodě a tržby bez aut tak byly podle nás v listopadu meziročně nižší o 0,5 %, respektive o 1,9 % (WDA, NSA). Neočekáváme, že by se v listopadu opakoval meziměsíční nárůst tržeb pozorovaný v říjnu. Spotřebitelská nálada totiž zůstává špatná a příliv prostředků do spořicích instrumentů bankovního sektoru napovídá, že míra úspor setrvává na zvýšených úrovních. V letošním roce by se však oživení spotřebitelských výdajů již mělo dostavit. Přispět by k tomu měl mimo jiné pokles úrokových sazeb a růst reálných mezd.
Dnešní globální kalendář nabízí další cenové statistiky z USA. Ceny průmyslových výrobců podle odhadu kolegů z SG v prosinci meziměsíčně znovu stagnovaly. V rámci jejich jádrové složky se ale obáváme zrychlení dynamiky na 0,2 % m/m. O definitivním vítězství nad inflací se tedy i ve světle včerejších dat o spotřebitelských cenách a silnému trhu práce stále hovořit nedá.
Celková inflace se snížila na 6,9 % y/y, jádrová na 3,6 % y/y
Tuzemská inflace loni v prosinci poklesla na 6,9 % y/y. To bylo plně v souladu s naší prognózou, avšak výrazně pod tržním konsensem, který předpokládal stagnaci na 7,3 % y/y. ČNB ve své prognóze zveřejněné v listopadu očekávala prosincovou inflaci ve výši 7,0 %. Po celé závěrečné čtvrtletí loňského roku meziroční inflaci držel nahoře vliv nízké srovnávací základny z roku 2022 v důsledku zavedení úsporného tarifu. Bez tohoto efektu by podle ČSÚ inflace v prosinci činila 4,2 % y/y. V rámci struktury k poklesu inflace nejvíce přispělo meziměsíční zlevnění potravin. Meziměsíční jádrová inflace naopak narostla. Odhadujeme, že po sezónním očištění se jádrové ceny zvýšily o 0,29 % m/m po 0,21 % o měsíc dříve a v anualizovaném meziměsíčním vyjádření tak jádrová inflace vystoupala nad 3 %. To podle nás nahrává obezřetnému přístupu ČNB před zveřejněním lednové inflace, kterou ČSÚ publikuje až po únorovém zasedání centrální banky. I proto na nadcházejícím zasedání očekáváme snížení repo sazby „pouze“ o 25 bb. Více ve speciálním reportu: https://bit.ly/CPI_Dec23_CZ.
V USA celková inflace překvapila vyšším údajem, jádrové ceny ale rostly zhruba podle očekávání. Dynamika spotřebitelských cen ve Spojených státech v prosinci zrychlila v meziročním vyjádření z 3,1 % na 3,4 %, zatímco konsenzus očekával 3,2 %. Výraznější tržní reakci ale pravděpodobně zabránilo to, že jádrové ceny rostly o očekávaných 0,3 % m/m a v případě meziroční dynamiky byl údaj (3,9 %) jen o desetinu nad mediánem tržních odhadů. Celkově však podle nás nemusí být ústup jádrové inflace v zámoří dostatečně rychlý a výrazný, aby umožnil Fedu snížit úrokové sazby již v březnu, jak část trhu aktuálně očekává. Evergreenem jsou v poslední době silná data z amerického trhu práce. Podle včera zveřejněných dat počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti setrval v minulém týdnu v blízkosti 200 tis.
Koruna i ostatní měny středoevropského regionu včera k euru oslabovaly. Korunové tržní úrokové sazby vzhledem k nižší domácí inflaci propadly na kratších splatnostech až o 11 bb. Koruna tak v páru s eurem uzavřela slabší o 0,5 % na 24,70 CZK/EUR. Lehce menší relativní ztráty (0,3-0,4 %) k euru nicméně inkasoval i polský zlotý a maďarský forint. Vyšší inflační čísla z USA sice nejprve působila jako podpora pro americký dolar, většinu svého zisku z průběhu evropského obchodování ale nakonec neudržel. V páru s eurem uzavřel silnější pouze o 0,1 % na 1,095 USD/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Obchod a služby:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Tuzemské spotřebitelské výdaje zůstávají nízko. Reálné maloobchodní tržby jsou na úrovni roku 2018 (Ranní zpráva z finančního trhu)
- Tuzemské spotřebitelské výdaje zůstávají nízko. Reálné maloobchodní tržby jsou na úrovni roku 2018 (Ranní zpráva z finančního trhu)
- GER: Spotřebitelský sentiment zůstává nízko
- US - HDP ve 3Q rostl o 2% a překonal odhady, spotřebitelské výdaje těsně zaostaly za očekáváními, vládní výdaje poskočily
- Průmysl se pomalu zvedá, zatímco inflace zůstává nízko
- Nezaměstnanost zůstává rekordně nízko, tržby ale v květnu zklamaly (Analýzy makroindikátorů)
- Evropské PMI zůstávají nízko
- Nezaměstnanost v ČR zůstává zázračně nízko a v říjnu dokonce klesla
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory