Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Obchod a služby  |  12.01.2024 07:53:45

Tuzemské spotřebitelské výdaje zůstávají nízko. Reálné maloobchodní tržby jsou na úrovni roku 2018 (Ranní zpráva z finančního trhu)

Zatímco u nás překvapila trhy včera zveřejněná inflace za prosinec směrem dolů, v USA tomu bylo naopak. V obou případech se ale zdá, že cenové tlaky v jádrové složce spotřebního koše byly koncem roku poměrně robustní. To by dnes v zámoří měly potvrdit i tamní statistiky cen průmyslových výrobců. U nás budou zveřejněny listopadové maloobchodní tržby. Ty podle nás opět nijak neoslní. Očekáváme jejich mírný meziměsíční pokles, a tedy i pokračující útlum domácí poptávky, která podle nás začne oživovat s růstem reálných mezd a poklesem úrokových sazeb až v letošním roce.

Reálné maloobchodní tržby jsou na úrovni roku 2018

Útlum domácí poptávky pokračoval i v listopadu. Podle našeho odhadu maloobchodní tržby bez aut poklesly o 0,2 % m/m, poté co v říjnu zaznamenaly nárůst o 0,6 % m/m. Celkové tržby v maloobchodě a tržby bez aut tak byly podle nás v listopadu meziročně nižší o 0,5 %, respektive o 1,9 % (WDA, NSA). Neočekáváme, že by se v listopadu opakoval meziměsíční nárůst tržeb pozorovaný v říjnu. Spotřebitelská nálada totiž zůstává špatná a příliv prostředků do spořicích instrumentů bankovního sektoru napovídá, že míra úspor setrvává na zvýšených úrovních. V letošním roce by se však oživení spotřebitelských výdajů již mělo dostavit. Přispět by k tomu měl mimo jiné pokles úrokových sazeb a růst reálných mezd.

Dnešní globální kalendář nabízí další cenové statistiky z USA. Ceny průmyslových výrobců podle odhadu kolegů z SG v prosinci meziměsíčně znovu stagnovaly. V rámci jejich jádrové složky se ale obáváme zrychlení dynamiky na 0,2 % m/m. O definitivním vítězství nad inflací se tedy i ve světle včerejších dat o spotřebitelských cenách a silnému trhu práce stále hovořit nedá.

Celková inflace se snížila na 6,9 % y/y, jádrová na 3,6 % y/y

Tuzemská inflace loni v prosinci poklesla na 6,9 % y/y. To bylo plně v souladu s naší prognózou, avšak výrazně pod tržním konsensem, který předpokládal stagnaci na 7,3 % y/y. ČNB ve své prognóze zveřejněné v listopadu očekávala prosincovou inflaci ve výši 7,0 %. Po celé závěrečné čtvrtletí loňského roku meziroční inflaci držel nahoře vliv nízké srovnávací základny z roku 2022 v důsledku zavedení úsporného tarifu. Bez tohoto efektu by podle ČSÚ inflace v prosinci činila 4,2 % y/y. V rámci struktury k poklesu inflace nejvíce přispělo meziměsíční zlevnění potravin. Meziměsíční jádrová inflace naopak narostla. Odhadujeme, že po sezónním očištění se jádrové ceny zvýšily o 0,29 % m/m po 0,21 % o měsíc dříve a v anualizovaném meziměsíčním vyjádření tak jádrová inflace vystoupala nad 3 %. To podle nás nahrává obezřetnému přístupu ČNB před zveřejněním lednové inflace, kterou ČSÚ publikuje až po únorovém zasedání centrální banky. I proto na nadcházejícím zasedání očekáváme snížení repo sazby „pouze“ o 25 bb. Více ve speciálním reportu: https://bit.ly/CPI_Dec23_CZ.

V USA celková inflace překvapila vyšším údajem, jádrové ceny ale rostly zhruba podle očekávání. Dynamika spotřebitelských cen ve Spojených státech v prosinci zrychlila v meziročním vyjádření z 3,1 % na 3,4 %, zatímco konsenzus očekával 3,2 %. Výraznější tržní reakci ale pravděpodobně zabránilo to, že jádrové ceny rostly o očekávaných 0,3 % m/m a v případě meziroční dynamiky byl údaj (3,9 %) jen o desetinu nad mediánem tržních odhadů. Celkově však podle nás nemusí být ústup jádrové inflace v zámoří dostatečně rychlý a výrazný, aby umožnil Fedu snížit úrokové sazby již v březnu, jak část trhu aktuálně očekává. Evergreenem jsou v poslední době silná data z amerického trhu práce. Podle včera zveřejněných dat počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti setrval v minulém týdnu v blízkosti 200 tis.

Koruna i ostatní měny středoevropského regionu včera k euru oslabovaly. Korunové tržní úrokové sazby vzhledem k nižší domácí inflaci propadly na kratších splatnostech až o 11 bb. Koruna tak v páru s eurem uzavřela slabší o 0,5 % na 24,70 CZK/EUR. Lehce menší relativní ztráty (0,3-0,4 %) k euru nicméně inkasoval i polský zlotý a maďarský forint. Vyšší inflační čísla z USA sice nejprve působila jako podpora pro americký dolar, většinu svého zisku z průběhu evropského obchodování ale nakonec neudržel. V páru s eurem uzavřel silnější pouze o 0,1 % na 1,095 USD/EUR.

Autor: Jaromír Gec

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.


Výsledky firem - tržby, zisk

So 08:50 Nakupují Švýcaři zlato? (GOLDA.IO) Komodity






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688