HAYS: Růst mezd bílých límečků letos zpomalí až na 5 %, očekává se i stagnace
Jak vyplývá ze Mzdového průzkumu společnosti HAYS[1], která se zaměřuje na nábor specialistů a obsazování kvalifikovaných pracovních míst, v roce 2024 plánují zaměstnavatelé v soukromém sektoru přidávat méně, a to nejčastěji do 5 %, přičemž mzdy mnoha odborníků mohou stagnovat. Procentuálně vyššího nárůstu se mohou kvalifikovaní pracovníci dočkat pouze na individuální bázi.
Predikce růstu mezd pro rok 2023 se potvrdily a kvalifikovaní pracovníci si v minulém roce přilepšili v průměru o 8 %. Na reálné mzdě to však zaměstnanci nepocítili, především díky vysoké inflaci zvláště v první polovině roku.
„V roce 2024 se očekává pokles inflace a růst ekonomiky, čehož společnosti budou potřebovat využít, aby po náročných letech dohnaly ztráty. Za pomalejším plánovaným růstem mezd může být na jednu stranu také vyčkávací taktika, zda se tato očekávání potvrdí, případně i snaha některých společností, o to, aby se vyhnuly případnému propouštění.“, komentuje Agnieszka Pietrasik, ředitelka společnosti HAYS pro Českou republiku.
Společnosti a podniky v České republice čelí vysokým cenám, nutným investicím do inovací, a zároveň také nižší kupní síle. To se do náborů promítlo především zvýšenou opatrností v průběhu výběrových řízení, která jsou často detailnější, a kromě profesních schopností více přihlížejí také k osobnostním kvalitám uchazečů.
Předpovědi náboru pro rok 2024 se ovšem zdají být optimistické - 92 % zaměstnavatelů bude přijímat nové zaměstnance. Vzhledem k tomu, že optimalizace nákladů zůstává v popředí zájmu mnoha firem, již nyní pozorujeme významně zvýšený zájem o dočasné pracovníky a kontraktory. Společnosti takto hledají chytrá, efektivní a flexibilní náborová řešení.“, říká Agnieszka Pietrasik z HAYS.
Udržení a motivace stávajících pracovníků zůstane i v letošním roce klíčovou prioritou firem. Až 35 % zaměstnanců, kteří aktivně nevyhledávají pracovní změnu, je totiž ochotných zvážit jinou nabídku, pokud bude dostatečně zajímavá. Dalších 22 % respondentů průzkumu je již rozhodnuto přejít v novém roce k novému zaměstnavateli. Nejčastějšími důvody ke změně zaměstnavatele je vidina vyšší mzdy (46%), nemožnost dalšího kariérního rozvoje (27%) a nevyhovující firemní kultura či atmosféra (27%).
Zaměstnavatelé (58%) i zaměstnanci (60%) se shodují na tom, že právě atmosféra na pracovišti je faktorem, který jim, kromě mzdy, pomáhá zaměstnance udržet, respektive je tím klíčovým pro přijetí pracovní nabídky.
Uchazeči o pracovní místa dále zvažují, nakolik je daná nabídka atraktivní z hlediska pracovní náplně (41%), rovnováha mezi pracovním a soukromým životem (41%) a možnost práce na dálku (37 %). V benefitech vede dovolená navíc (62%), zmíněná flexibilita a home office (50%), služební automobil či příspěvek na něj (22%).
VÝVOJ PRACOVNÍHO TRHU a MZDY VE VYBRANÝCH OBORECH
INFORMAČNÍ TECHNOLOGIE
Ve společnostech přetrvává stabilní poptávka po vývojářích a datových analyticích. Vzhledem k rychlému vzestupu umělé inteligence roste zájem o odborníky na tyto nové technologie. Rovněž roste zájem o specialisty na kybernetickou bezpečnost.
Růst mezd naráží na své limity, převažuje spíše individuální růst mezd. Firmy proto více pracují s komplexním balíčkem nabídky a snaží se jej kandidátům zatraktivnit, například i zaváděním ročních bonusů navázaných na výkon jednotlivce nebo týmu. Rozdíly v ohodnocení mezi juniorními uchazeči a zkušenými profesionály se stírají, juniorní role jsou velmi dobře ohodnoceny.
Z pohledu benefitů, kromě flexibility, vede mezi zaměstnanci nabídka hrazených odborných kurzů a certifikací. Novinkou je možnost práce ze zahraničí, kterou oceňují nejen zaměstnanci z řad cizinců – firmy obvykle nabízejí 2 týdny až 2 měsíce v průběhu roku.
K plošnému navýšení mezd v roce 2024 o 5-7 % dojde u firem, které mzdy revidují pravidelně, každoročně. Jinde nejsou plošné nárůsty očekávány.
Na individuální bázi, u kritických nebo velmi žádaných pozic může dojít ke zvýšení o 8-12 %.
VÝROBA A INŽENÝRING
Kvalifikovaní pracovníci do výroby a průmyslu obecně patří k nejžádanějším a nejvíce nedostatkovým profilům na českém pracovním trhu. Firmy obsazují pozice technologů, procesních inženýrů, projektových manažerů, posilují také vývojová centra (R&D), která nejčastěji hledají hardware, software a design inženýry. Téměř 40 % společností se s nábory obrací také do zahraničí a snaží se přilákat talenty z dalších zemí, protože český a slovenský trh svou kapacitou často nedostačuje. Překážku v náborech tvoří i přísně nastavené mzdové stropy ve firmách, které mnohokrát neodpovídají realitě pracovního trhu, či určitá neústupnost zaměstnavatelů ohledně požadavků na zkušenosti či délku praxe kandidátů.
Mzdy rostly v roce 2023 plošně v průměru o 8 %, v případě manažerských rolí pak o 5 %. Pro letošní rok se očekává zpomalení až stagnace.
LOGISTIKA
Oblast logistiky již od dob pandemie řeší mnoho výzev, nyní zejména vysoké ceny a rostoucí náklady, zvýšený tlak na udržitelnost a zároveň také potřebu nezbytných investic do robotizace a automatizace. Společnosti jsou pod tlakem na zefektivnění procesů a usilují o větší flexibilitu dodávek. Spolupracují na vývoji softwaru pro lepší sledování zásilek – od výroby až ke konečnému dodání zákazníkovi, kladou tedy zároveň i důraz na vyšší kvalitu zákaznického servisu.
Přestože byla poptávka ze strany zaměstnavatelů vysoká, mzdy rostly jen minimálně, o jednotky procent. Rok 2024 přinese vyšší růst mezd (do 10 %) zejména často poptávaným profesím, jako jsou odborníci na automatizaci, specialisté na optimalizace procesů nebo vývojáři logistických softwarů – tato pozice ale přesahuje spíše do IT oblasti.
FINANCE A ÚČETNICTVÍ
Nejvyšší poptávka je i nadále po uchazečích na účetní pozice (zejména se znalostí AJ), kontrolerech a finančních analyticích. Znalost anglického jazyka může těmto uchazečům zvýšit mzdu až o 10,000Kč. Uchazeči již automaticky očekávají, že součástí nabídky bude také možnost pracovat z domova, a to ideálně dva dny v týdnu.
Na pracovním trhu je aktuálně vysoké konkurenční prostředí, poptávka po zaměstnancích je vysoká a uchazeči, zejména jsou-li s novou nabídkou osloveni ze strany společnosti očekávají, že jim změna zaměstnavatele přinese mzdu vyšší o 8-15 %.
V roce 2023 rostly mzdy rychleji na pozicích s kratší dobou zkušeností, a to o 10-15 %. Zkušeným uchazečům mzda vzrostla obvykle do 5 %.
V roce 2024 se očekává celkové zpomalení růstu a mzdy porostou napříč senioritou do 5 %.
Trendem sektoru zůstává digitalizace a vylepšení online prostředí pro zákazníky, což se odráží do nižší potřeby náborů pozic, které jsou v přímé interakci s klienty bank v pobočkové síti. Banky dále pracují na zabezpečení svých mobilních aplikací a věnují se také osvětě veřejnosti, pokud jde o bezpečnost jejich financí, a to na různých komunikačních kanálech.
Banky často obsazují analytické pozice, od uchazečů ale mají nově vyšší očekávání, a kromě analytických dovedností je nutné, aby svá zjištění a doporučení dokázali správně interpretovat a prosadit.
Finanční instituce se dlouhodobě pyšní velmi širokou nabídkou benefitů, která jim pomáhá získávat potřebné uchazeče. Nyní zapracovaly na posledním kritickém bodě, kterým byla velmi omezená možnost flexibilní práce či práce z domova a tím se staly pro určité uchazeče více atraktivními.
Mzdy rostly v minulém roce v průměru okolo 7 %, letos růst i zde zpomalí a bude se pohybovat v rozmezí 2,5-5 %.
ADMINISTRATIVA, HR
Nadále přibývají volné příležitosti v oblasti administrativy a organizace akcí, společnosti poptávají zejména recepční, manažery kanceláře, event koordinátory nebo exekutivní asistenty/ky. Oproti tomu ubylo nabídek pro specialisty na lidské zdroje, zejména manažerských rolí. Mnoho klíčových HR pozic se centralizuje a odvádí mimo českou republiku, například HR management i získávání zaměstnanců. Cílové destinace těchto rolí jsou zejména Polsko, Rumunsko nebo i Indie.
Mzdy rostly v minulém roce jen mírně, v nižších jednotkách procent, uchazeče motivuje ke změně kromě nabízené finanční částky také možnost kariérního postupu v rámci firmy. Pro rok 2024 se očekává růst mezd v obdobném tempu, tedy přibližně 3-5 %.
Poptávka po obchodnících zůstává stabilní zejména v oblasti rychloobrátkového zboží, v technických a technologických produktech. Pokles poptávky je patrný v sektoru financí a nemovitostí, zde se ukazuje i nižší ochota k práci na IČO, která pro tyto oblasti trhu bývá typická. Zejména uchazeči s kratší dobou praxe upřednostňují nabídky s vyšší nástupní mzdou na úkor bonusů, na které by potenciálně při dobrém pracovním výkonu mohli dosáhnout.
V marketingu nadále převažuje zájem o odborníky na digital a online marketing, kteří dokáží řídit a vyhodnocovat konkrétní kampaně či optimalizovat webové stránky.
Rychleji rostly v loňském roce mzdy uchazečům s kratší praxí, přibližně o 5-10 %, zkušení kandidáti si polepšili v průměru o 5 %. Pro letošní rok se očekává spíše stagnace, případný plošný růst nepřekročí 5 %, vyšší nárůsty se objeví pouze individuálně, u kritických rolí.
Ubylo výstavby kancelářských prostor, v této oblasti se nové projekty neobjevují, jde pouze o dokončování rozpracovaných projektů a do budoucna se sektor vystavuje riziku nedostatku moderních kanceláří, o které je zájem vzhledem k environmentálním závazkům, kterým nájemci – společnosti – potřebují v daném časovém horizontu dostát. Uplatní se zde zejména odborníci na drobnější projektové řízení nebo fitout, tradičně pak manažeři pro správu nemovitostí.
Vzrostla naopak výstavba bytová, i tak však objemy nestačí poptávce, zejména ve velkých městech. Vysoké úrokové sazby umožňují vznik nemovitostních fondů, které nabízejí stabilní výnos, a to způsobuje vyšší poptávku po uchazečích na Asset nebo Raising management.
Očekává se další expanze retail parků, a to zejména v regionech a lokalitách s poptávkou po diskontních řetězcích nabízejících potraviny a levnou módu. K poptávaným proto patří i pozice expandéra – odborníka s přehledem o dostupných pozemcích a prostorách pro výstavbu.
Mzdy v loňském roce vzrostly o přibližně 6 % v průměru, v letošním roce se čeká spíše stagnace. To firmy do určité míry kompenzují bonusy, například za úspěšně dokončený projekt nebo dosaženou úsporu během realizace projektu.
[1] Mzdový průzkum HAYS 2024. Mzdová data byla získávána v průběhu roku 2023 z databáze společnosti Hays Czech Republic a zohledňují jak nabízenou výši mezd, tak požadavky uchazečů a finální nabídku mzdy při obsazení pozice. Informace o náborových trendech a benefitech vznikla na základě vyhodnocení průzkumu mezi zaměstnanci a zaměstnavateli z října roku 2023, kterého se zúčastnilo 1024 respondentů z řad zaměstnanců a uchazečů o práci a 548 respondentů z řad zaměstnavatelů působících na českém pracovním trhu.
Hays
Hays plc („ Skupina”) je přední světová společnost v získávání specialistů a poskytování náborových řešení, jako je RPO či MSP. Skupina je expertem v náboru kvalifikovaných, profesionálních a odborných lidí po celém světě, je leaderem na trhu ve Velké Británii, Německu a Austrálii a jedním z leaderů na trhu v kontinentální Evropě, Latinské Americe a Asii. Skupina působí v soukromém i veřejném sektoru, zabývá se vyhledáváním kandidátů na stálý i dočasný pracovní poměr včetně contractingu. K 30. červnu 2022 má Skupina 13,000 zaměstnanců pracujících ve 253 kancelářích ve 32 zemích světa.
Hays působí v těchto zemích: Austrálie, Belgie, Brazílie, Česká republika, Čína, Dánsko, Francie, Chile, Indie, Irsko, Itálie, Japonsko, Kanada, Kolumbie, Lucembursko, Maďarsko, Malajsie, Mexiko, Německo, Nizozemí, Nový Zéland, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Singapur, Spojené Arabské Emiráty, Spojené Státy Americké, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie.
Více informaci na: www.hays.cz
Více zpráv k tématu Mzdy
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- Mzda, mzdy - Aktuální informace ke mzdám a platům
- Mzda za dovolenou 2020 - Kolik dostanete? Záleží na hrubé mzdě a počtu dnů dovolené.
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka online 2021 i 2020 - čistá mzda, hypotéky a další kalkulačky
- Mzdová kalkulačka 2020 - kalkulačka čisté mzdy
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Náhrada mzdy za karanténu nebo nemoc v roce 2020 - Kolik peněz dostanete za prvních 14 dnů?
- Zaručená mzda 2021 a 2020
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Rychlé a jednoduché porovnání mzdy a příjmů OSVČ
- Aktuální změny ve výpočtu čisté mzdy v roce 2023. O kolik se vám zvýší čistá mzda?
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla