Jak se daří neživotnímu pojištění? (USA)
Swiss Re Institute zpracoval detailní a vysoce odborný pohled na ziskovost neživotního pojištění ve Spojených státech amerických. Co z toho plyne?
Článek začíná konstatováním, že téměř 95 % centrálních bank zvýšilo od roku 2021 úrokové sazby z důvodu vysoké postpandemické inflace. Dopad nového režimu úrokových sazeb na neživotní pojištění (bez soukromého zdravotního pojištění) je značný. Na jedné straně se generují výrazně vyšší výnosy z investovaných aktiv, ale na druhé straně také rostou pro pojišťovnictví náklady na vlastní kapitál, a to na nejvyšší úroveň za více než dekádu. Pojistitelé musejí nyní překonat vyšší laťku, aby dosáhli udržitelnou ziskovost a růst omezené průmyslové kapacity přispívající k současnému tvrdému trhu v určitých segmentech neživotního pojištění.
SRI vychází z toho, že přínos vyšších úrokových sazeb na investiční výsledky pojistitelů dalece překonává zvýšené náklady na kapitál s tím ovšem, že tento přínos se materializuje toliko postupně zatímco vyšší náklady na kapitál jsou okamžité. Jelikož průměrné investiční portfolio představuje v neživotním pojištění 2,5násobek čistého zaslouženého pojistného, tak dodatečných 100 základních bodů (1 základní bod/bp = 0,01 %) investičního výnosu je zhruba ekvivalent ke zlepšení o 250 základních bodů v kombinované kvótě[1] nové produkce. Nárůst úrokových sazeb v USA v období 2021-2023 zvýšil pojistitelům v USA náklady na kapitál o cca 320 základních bodů s tím, že provozní poměr[2] u nové produkce se zlepšil o 630 základních bodů.
Přínos pro celkové výsledky se tedy materializuje postupně. Například portfolio obligací v pojišťovnictví má průměrnou dobu do splatnosti 6 let, to znamená, že výnosy tohoto portfolia mají zpoždění za tržními výnosy. SRI očekává, že v průměru zhruba o 50 základních bodů vyšší výnos portfolia v roce 2023 ve srovnání s předchozími dvěma roky, což je přibližně dle odhadu ekvivalent zlepšení o 130 základních bodů v provozním poměru v neživotním pojištění, zaostává za nárůstem v rozsahu 320 základních bodů, pokud jde o náklady na vlastní kapitál.
V roce 2023 je zřetelné zlepšování ziskovosti u většiny neživotního byznysu, jelikož opatření v upisování se přizpůsobují trendům ve škodách, a to na vrcholu přínosu ze strany vyšších investičních příjmů. Analýzy SRI dokládají, že neživotní pojistitelé v USA v roce 2023 sice zúží oproti roku 2022 upisovací mezeru (ziskové rozpětí k cílové návratnosti) v průměru o 8procentních bodů čistého zaslouženého pojistného, ale stále ještě nedosáhnou cílů v nákladech na kapitál, a to asi o 4procentní body kombinované kvóty. To je podle SRI globální fenomén s podobnými trendy i na jiných hlavních pojistných trzích. Je jasné, že výše uvedená úroveň ziskovosti je stále ještě příliš nízká a tudíž podporující větší zpevňování sazeb.
Neživotní pojistitelé v USA mají nyní sice výhody z upisování nové produkce na stávající úrovni pojistných sazeb a z investičních výnosů, avšak dostupný rizikový kapitál a nasazená kapacita zůstávají u mnoha typů pojištění omezené. Vyšší úrokové sazby nelze oddělit od inflace, jež je vyvolala, stejně jako od sociální inflace[3], šoků, jako jsou válka na Ukrajině a na Středním východě, a nejistota ohledně trendů v oblasti škod, rezervách a jiných rizicích. Omezení kapacity jsou také zčásti ovlivňována modelovou nejistotou po letech nadprůměrných škod z přírodních katastrof. Zvýšení nového kapitálu je také složitější z toho důvodu, že investoři váhají a mají vyšší očekávání co se týče návratnosti. V tomto prostředí se stává rozhodující účinnější využití kapitálu. Zajištění může fungovat jako náhrada kapitálu, může uvolnit zmíněné tlaky zlepšením flexibility kapitálu a efektivnosti, poskytnout jistotu ohledně závazků, které jsou drženy v rozvaze delší dobu a podpořit růst nové produkce.
SRI dále konstatuje, že vyšší úrokové sazby přemění v dlouhodobém horizontu ekonomiku pojištění a postaví pojistitele na finančně udržitelnější dlouhodobou cestu. Pojišťovnictví potřebuje zvýšit kapitál a aktiva, a to ve významné míře, aby bylo schopno reagovat na rostoucí globální poptávku plynoucí z měnících se rizik, jako jsou katastrofy, kybernetická rizika a sociální inflace. Například kapitál v pojišťovnictví USA, co se týče neživotního pojištění, se v posledních deseti letech zvyšoval ročně v průměru o 5 %, přičemž odhadovaná poptávka po pojištění pro případ přírodních katastrof rostla ročně o 7 %. Dále odpovědnostní škody zaznamenaly za poslední dekádu roční nárůst v průměru o 9,7 %, přičemž byl využíván rizikový kapitál sektoru.
SRI očekává, že pojištěné škody budou bez ohledu na každoroční volatilitu nadále růst, a to dokonce při poklesu inflace. Rozvoj a akumulace majetku ve vysoce rizikových oblastech jsou klíčovými faktory pro růst expozice (vystavení rizikům). Vyšší stavební náklady jsou nesporně doplňujícím faktorem, jelikož infrastruktura stárne a inflace zvedla v posledních letech náklady na opravy. Nakonec SRI uvádí, že intenzifikace rizik také pravděpodobně více přispěje v této dekádě k nárůstu škod, protože svět se otepluje. Aby byly uzavřeny mezery v ochraně, tak pojišťovnictví musí „přerůst“ expozice.
[1] Souhrn škodního poměru a nákladovosti; procento z každé Kč pojistného, které pojistitel ušetří na pojistném plnění a nákladech (majetková a odpovědnostní pojištění); pokud je poměr vyšší než 100, tak pojistitel má technickou ztrátu
[2] Provozním poměrem (Operating ratio) se obvykle rozumí celkové provozní náklady (podniku) k čistým tržbám. Viz například https://www.investopedia.com/terms/o/operatingratio.asp
[3] Sociální inflací se v tomto případě rozumí dramatický nárůst nákladů z titulu soudních rozhodnutí u občanských soudních sporů, který převyšuje obecnou ekonomickou inflaci bez odpovídající změny v právní nebo věcné základně, jež by ji podporovala.
Více např. na https://www.insurancebusinessmag.com/us/news/breaking-news/what-is-social-inflation-and-why-is-it-hurting-insurance-195626.aspx
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Poslední zprávy z rubriky Pojištění:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zdravotní pojištění pro nezbytnou zdravotní péči - Kdo ho platí a kolik stojí
- Sociální pojištění pro zaměstnance i OSVČ v roce 2020
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Akcie USA - americké akcie
- Jak se daří neživotnímu pojištění? (USA)
- Základní informace o neživotním pojištění podle odvětví neživotního pojištění (data do 30.9.2016) - ekonomika ČNB
- Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění junior Broker Consulting: Jak na náhradu škody po dopravní nehodě
- Pojištění pojistného rizika v neživotním pojištění nad rámec uděleného povolení, § 14 - Zákon o pojišťovnictví č. 277/2009 Sb.
Prezentace
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Oznámení o zvýšení důchodu přijde letos naposledy na papíru zdarma
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
I přes zdražení distribuce mohou domácnosti v roce 2025 ušetřit
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání