Počet deepfake útoků se loni zvýšil na desetinásobek
Počet bezpečnostních incidentů spojených s deepfake technologií se loni ve světě meziročně zvýšil desetinásobně. Jen v Evropě byl zaznamenán nárůst o 780 procent. Nejde už jen o problém velkých korporací, ale stává se vážnou hrozbou pro řadu menších firem včetně českých. Uvedla to Česká asociace umělé inteligence v manuálu Deepfake 2024: Obranná strategie pro české firmy.
Důvodem je především velký pokrok ve využití nástrojů umělé inteligence, které tvorbu podvržených videí, fotek nebo zvuků výrazně usnadňují.
Pokrok v oblasti hlubokého učení usnadňuje tvorbu falešných multimédií, ale také činí jejich hromadnou výrobu méně nákladnou. Generativní AI umožňuje vytvářet vysoce realistická syntetická multimédia na základě mnohem větších datových sad.
Trh je zaplaven volně dostupnými nástroji, které činí tvorbu nebo manipulaci s multimédii otázkou několika minut. Demokratizace AI nástrojů pro tvorbu deepfakes se tak dostala na seznam největších rizik pro rok 2024, informuje manuál.
Ohrozí celou firmu a vytáhne citlivá data i peníze
Největší hrozby zneužití zahrnují techniky, které ohrožují značku organizace, napodobují vedoucí pracovníky a používají podvodnou komunikaci k získání přístupu k sítím, komunikaci a citlivým informacím organizace. Phishing, tedy typ kybernetického útoku zneužívající techniky sociálního inženýrství , bude s rozvojem AI ještě větší výzvou než kdykoliv dřív.
Nový manuál k boji proti deepfake poskytuje zaměstnancům českých firem a organizací přehled o současných i nadcházejících trendech v oblasti deepfakes, metodách jejich detekce a autentizace a strategiích k obraně proti těmto hrozbám.
„Je alarmující, že s minimálními náklady a úsilím může být vytvořen deepfake, který je prakticky nerozeznatelný od skutečnosti, což otevírá v roce 2024 dveře jak pro sofistikované podvody, tak pro šíření dezinformací a manipulaci s veřejným míněním. V tomto kontextu musí být české firmy nejen na pozoru, ale především aktivně podporovat vzdělávání a trénink svých zaměstnanců,“ uvedl ředitel České asociace umělé inteligence Lukáš Benzl.
Od manipulace s obsahem ke kompletně uměle vytvořenému videu a audiu
Mezi nejběžnější praktiky dosud patřily tzv. shallowfakes. Je to manipulace s obrazem prostřednictvím editace nebo záměrným vytržením z kontextu. Jde například o zpomalení videa přidáním opakujících se snímků, aby to vypadalo, jako by byl jedinec na videu intoxikován. Další metodou je kombinace zvukových klipů z jiného zdroje a nahrazení zvuku ve videu, aby se změnil příběh.
Na druhou stranu multimédia, která byla vytvořena nebo upravena pomocí umělé inteligence, se označují jako deepfakes . Mezi klasické příklady patří napodobení hlasu nadřízeného v telefonu, deepfakes v online schůzkách a pohovorech, zveřejnění falešného firemního prohlášení, nebo třeba vydírání zaměstnanců deepfake nahotou, popisuje manuál České asociace umělé inteligence, který je ke stažení zdarma na webu.
„Do budoucna se vyplatí začít používat AI rozšíření do webových prohlížečů. Ta budou schopna takový obsah detekovat a upozornit nás na něj. Velikost trhu s deepfake softwarem byla v roce 2023 oceněna na částku 72,41 milionu USD a očekává se, že do roku 2028 dosáhne velikosti 348,9 milionu USD,“ říká Lukáš Benzl.
Hlavní trendy ve vývoji médií zahrnují zlepšení a rozšíření využívání multimediálních modelů, schopnost převádět 2D obrázek na 3D pro realistickou generaci videa z jediného snímku , rychlejší a přizpůsobitelné metody pro tvorbu upraveného videa v reálném čase a modely, které potřebují méně vstupních dat pro přizpůsobení výsledků, jako je např í klad syntetické audio. Tyto trendy směřují k dalšímu rozvoji v oblasti deepfake útoků.
Poslední zprávy z rubriky Internet a telefony:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Mzda za dovolenou 2020 - Kolik dostanete? Záleží na hrubé mzdě a počtu dnů dovolené.
- Počet deepfake útoků se loni zvýšil na desetinásobek
- Trend Micro: Počet útoků s podvodným SW na těžbu kryptoměn se za 1H18 zvýšil o 956% r/r na 787 000 případů
- Trend Micro: Počet útoků s podvodným SW na těžbu kryptoměn se za 1H18 zvýšil o 956% r/r na 787 000 případů
- Počet pracovníků v českém automobilovém průmyslu se loni zvýšil 110 735, rostla i mzda
- Oskar loni zvýšil počet klientů více než T-Mobile
- VIG zvýšila loni zisk o 10 % na 560 milionů eur, představenstvo zvažuje zvýšit dividendu
- BH Securities loni zvýšila objemy obchodů o 100% a zvýšila zisk
- Pražská burza loni zvýšila zisk, zvýší i dividendu
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla