První továrna na výrobu zeleného vodíku z ethanolu bude v Sao Paulu
PRVNÍ TOVÁRNA NA VÝROBU ZELENÉHO VODÍKU Z ETHANOLU BUDE VSAO PAULU
Brazílie se soustředí na výrobu zelené energie a hledá zahraniční investory. Podle Luciany Costa, ředitelky Oddělení infrastruktury, energetické transformace a změny klimatu Národní banky pro hospodářský a sociální rozvoj (BNDES), bude Brazílie do roku 2030 nejkonkurenceschopnější zemí v oblasti vodíku. Uhlíkové neutrality chce země dosáhnout do roku 2050.
První továrnu na světě na výrobu zeleného vodíku z ethanolu chtějí vybudovat v brazilském státě Sao Paulo. Projekt počítá s investicí 50 milionů brazilských realů. Je realizován společností Shell ve spolupráci s Raízen, Hytron, Toyotou, Senai a Univerzitou Sao Paulo s předpokládanou výrobou 4,5 kg/h, což je dostatečné množství pro zásobování až tří autobusů a jednoho menšího vozidla. Přeměna ethanolu na vodík bude probíhat pomocí chemického procesu zvaného „parní reformování“, což je případ, kdy ethanol, vystavený specifickým teplotám a tlakům, reaguje s vodou uvnitř reaktoru.
CESTA K NEGATIVNÍM EMISÍM
Očekává se, že náklady na výrobu vodíku z ethanolu budou srovnatelné s náklady na vodík z reformování zemního plynu, ale s emisemi podobnými těm z elektrolýzy vody poháněné větrnou energií. Luciana Costa při své prezentaci na Federaci průmyslu státu Sao Paulo (Fiesp) o energetice naznačila, že Brazílie může jít nad rámec uhlíkové neutrality a mít dokonce „negativní emise“.
Jak známo, aby země dosáhla uhlíkové neutrality, musí emitovat a odstraňovat uhlík z atmosféry v ekvivalentním objemu. Má-li mít Brazílie záporné emise, musí být zachycování uhlíku větší než emise samotné.
NEJVĚTŠÍ EXPORTÉR ETHANOLU
Sao Paulo se aktuálně zaměřuje na zahraniční investice na podporu zelené energie. V roce 2024, kdy bude Brazílie středem pozornosti kvůli předsednictví G20, se chce stát Sao Paulo prezentovat jako jeden z největších vývozců ethanolu na světě, který by v co nevětší míře využíval obnovitelné zdroje. Sao Paulo hledá investory zejména z Blízkého východu a Číny, ale také z Evropské unie.
Lucas Ferraz, státní tajemník pro mezinárodní vztahy ve vládě státu Sao Paulo během jednání na nedávno skončené klimatické konferenci COP28 v Dubaji uvedl, že „v této oblasti je obrovský prostor pro investice zahraničních společností, zvláště když mluvíme o dvou věcech – zeleném vodíku a udržitelném leteckému palivu, které bude potřebovat celý svět.“ O spolupráci při výrobě zeleného vodíku s Brazílií má zájem celá řada zemí, a to především Čína, USA, země Blízkého východu, Asie obecně, ale i členské země EU.
Brazílie je (po USA) druhým největším producentem ethanolu na světě. Až 45 % ethanolu je vyrobeno v Sao Paulu. Natália Resende, státní tajemnice pro životní prostředí, infrastrukturu a logistiku uvádí, že v oblasti obnovitelné energie byly již podpořeny projekty v hodnotě přesahující 17 miliard realů, a že Sao Paulo je připraveno přijmout další investice.
BRAZILSKÁ LÁKADLA
Vodík je mnohými považován za palivo budoucnosti, Brazílie má kromě rozvinutého průmyslu i geograficky vhodnou polohu pro jeho export. Z výše uvedeného vyplývá, že pro Brazílii je výroba zeleného vodíku investiční prioritou, která představuje velký potenciál i v rámci oboustranné spolupráce s Českem. Zelený vodík je atraktivní alternativou k vodíku získanému z fosilních paliv, a to nejen díky menšímu dopadu na životní prostředí, ale i snížení závislosti na ruském plynu a zvýšení energetické bezpečnosti naší země. EU plánuje v rámci projektu od Global Gateway investovat v Brazílii do výroby zeleného vodíku 2 miliardy eur.
Caroline Klauszová, ekonomická specialistka, Generální konzulát ČR v Sao Paulo
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Přečtěte si více o Ethereu
Kryptoměny, vývoj kurzu za týden
Více zpráv k tématu Bitcoin & Kryptoměny
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- První továrna na výrobu zeleného vodíku z ethanolu bude v Sao Paulu
- Vůbec první továrna na výrobu zeleného vodíku z ethanolu bude v So Paulu
- Rakousko ohlásilo první projekty na výrobu zeleného vodíku
- RAKOUSKO OHLÁSILO PRVNÍ PROJEKTY NA VÝROBU ZELENÉHO VODÍKU
- Budoucnost zeleného vodíku je v dopravě či výrobě elektřiny. Objevují se i první využití pro průmyslové vytápění
- Na Zlínsku byla spuštěna první česká průmyslová výroba bezemisního vodíku (Věda Plus) (audio)
- V Lotyšsku vzniká továrna na zelený vodík
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory