Vůbec první továrna na výrobu zeleného vodíku z ethanolu bude v So Paulu
Vůbec první továrna na výrobu zeleného vodíku z ethanolu bude v Sao Paulu
14.12.2023 / 20:27 | Aktualizováno: 14.12.2023 / 20:31
Brazílie se soustředí na výrobu zelené energie a hledá zahraniční investory. Podle ředitelky Oddělení infrastruktury, energetické transformace a změny klimatu Národní banky pro hospodářský a sociální rozvoj (BNDES) bude Brazílie do roku 2030 nejkonkurenceschopnější zemí v oblasti vodíku. Uhlíkové neutrality chce země dosáhnout do roku 2050.
Projekt na první továrnu na světě na výrobu zeleného vodíku z ethanolu počítá s investicí 50 milionů BRL. Je realizován společností Shell ve spolupráci s Raízen, Hytron, Toyota, Senai a Univerzitou Sao Paulo s předpokládanou výrobou 4,5 kg/h, což je dostatečné množství pro zásobování až tří autobusů a jednoho menšího vozidla. Přeměna ethanolu na vodík bude probíhat pomocí chemického procesu zvaného „parní reformování“, což je případ, kdy ethanol, vystavený specifickým teplotám a tlakům, reaguje s vodou uvnitř reaktoru. Očekává se, že náklady na výrobu vodíku z ethanolu budou srovnatelné s náklady na vodík z reformování zemního plynu, ale s emisemi podobnými těm z elektrolýzy vody poháněné větrnou energií. L. Costa při své prezentaci na Federaci průmyslu státu Sao Paulo (Fiesp) o energetice naznačila, že Brazílie může jít nad rámec uhlíkové neutrality a mít dokonce „negativní emise“.
Jak známo, aby země dosáhla uhlíkové neutrality, musí emitovat a odstraňovat uhlík z atmosféry v ekvivalentním objemu. Má-li mít Brazílie záporné emise, musí být zachycování uhlíku větší než emise samotné.
Sao Paulo se aktuálně zaměřuje na zahraniční investice na podporu zelené energie. V roce 2024, kdy bude Brazílie středem pozornosti kvůli předsednictví G20, se chce stát Sao Paulo prezentovat jako jeden z největších vývozců ethanolu na světě, který by v co nevětší míře využíval obnovitelné zdroje. Sao Paulo hledá investory zejména z Blízkého východu a Číny, ale také z Evropské unie. Lucas Ferraz, státní tajemník pro mezinárodní vztahy ve vládě státu Sao Paulo během jednání na nedávno skončené klimatické konferenci COP28 v Dubaji uvedl, že „Je v této oblasti obrovský prostor pro investice zahraničních společností, zvláště když mluvíme o dvou věcech: zelený vodík a SAF, něco, co bude potřebovat celý svět.“ O spolupráci při výrobě zeleného vodíku s Brazílií má zájem celá řada zemí, a to především Čína, USA, země Blízkého východu, Asie obecně, ale i členské země EU.
Brazílie je (po USA) druhým největším producentem ethanolu na světě. Až 45 % ethanolu je vyrobeno v Sao Paulu. Natália Resende, státní tajemnice pro životní prostředí, infrastrukturu a logistiku uvádí, že v oblasti obnovitelné energie byly již podpořeny projekty v hodnotě přesahující 17 miliard BRL, a že Sao Paulo je připraveno přijmout další investice.
Vodík je mnohými považován za palivo budoucnosti, Brazílie má kromě rozvinutého průmyslu i geograficky vhodnou polohu pro jeho export. Z výše uvedeného vyplývá, že pro Brazílii je výroba zeleného vodíku investiční prioritou, která představuje velký potenciál i v rámci oboustranné spolupráce s Českem. Zelený vodík je atraktivní alternativou k vodíku získanému z fosilních paliv, a to nejen díky menšímu dopadu na životní prostředí, ale i snížení závislosti na ruském plynu a zvýšení energetické bezpečnosti naší země. EU plánuje v rámci projektu od Global Gateway investovat v Brazílii do výroby zeleného vodíku 2 miliardy eur.
Zdroj: cnnbrasil.com.br, istoe.com.br
Přečtěte si více o Ethereu
Kryptoměny, vývoj kurzu za týden
Více zpráv k tématu Bitcoin & Kryptoměny
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři