Srbsko chystá výstavbu 140 čističek odpadních vod (projekt čisté Srbsko)
Potenciální investoři nebo společnosti, které mají zájem dodávat do Srbska vodohospodářskou techniku, by měli zbystřit pozornost. Srbsko počítá s výstavbou dalších 140 čističek odpadních vod. Většina z nich bude financována z projektu „Čisté Srbsko“. Uvádí to studie, kterou na českém velvyslanectví v Bělehradě prezentovala Nezávislá asociace byznysmanů, místních samospráv a občanských organizací (NALED).
Ilustrační foto: Shutterstock
Co se financování týče, je potřeba upozornit na to, že z většiny půjde o financování pocházející z Číny, v menší míře jsou plánované projekty přes německou rozvojovou banku KfW a maďarskou agenturu na podporu exportu HEPA. Pro české společnosti je dobré vědět, že dle získaných údajů se o více než 80 % čističek stále neví, jak budou technologicky zajištěny. Toto znamená, že je projektové plánování stále na začátku a u některých projektů ještě nezačalo.
Potenciální zájemci o dodávky technologií tak ještě stále mohou kontaktovat municipality a zachytit proces v přípravné fázi. Samostatnou kapitolou jsou poté dodávky technologií pro velké srbské společnosti, které dle nově platné legislativy musí splnit přísné limity spojené s čištěním odpadních vod do konce roku 2025.
INVESTICE V MILIARDÁCH EUR
Ze zjištění studie vyplývá, že v nejbližších 16 letech bude na kanalizační systém potřeba investice dosahující až 4,3 miliardy eur. Investice do čističek odpadních vod by poté měly dosáhnout další zhruba 1 miliardy eur. Srbsko bude dále potřebovat miliardy eur na to, aby si po vybudování nových čističek poradilo se vzniklým kalem.
V naprosté většině se poté počítá s tím, že finance na projekty budou získány na základě půjček, grantů a různých bilaterálních dohod. To s sebou ponese akutní potřebu poradenství. Poradenské firmy v oblasti vodohospodářství, ale také ty zaměřující se na zisk prostředků z mezinárodních zdrojů, tak budou v Srbsku nadále velice potřebné. To vyplývá z omezené kapacity místních státních orgánů se tematice adekvátně věnovat. Proto je jedním z hlavních doporučení NALEDu založení nové státní instituce, které by na sebe vzala odpovědnost za řešení situace, která je nyní – ne zcela přehledně – spravována několika ministerstvy.
NEPŘEHLEDNOST SRBSKÉHO TRHU
Regulacím spojeným s vodohospodářstvím se v Srbsku věnuje 10 různých národních institucí, jejichž působnost se různě překrývá. Jak upozorňuje diskutovaná studie s názvem „Study of wastewater treatment plants in the Republic of Serbia“, určitou roli v procesu regulace a výstavby nových zařízení na čištění odpadních vod hraje až 6 různých ministerstev. To s sebou zákonitě nese nepřehlednost a ztěžuje i působení subjektů majících zájem v této oblasti podnikat. Každá česká vodohospodářská firma si proto musí být vědoma skutečnosti, že srbský trh je na základní orientaci poměrně náročný.
Poslední dostupná čísla z roku 2021 hovoří o tom, že v Srbsku je nyní ke kanalizační síti připojeno pouze 67,2 % domácností. I když toto číslo v posledních letech stoupá, rozhodně nejde o dynamický růst (cca o 1% ročně v posledních 10 letech). Napojení na čištění městských odpadních vod s alespoň sekundárním čištěním se pak v Srbsku dostává pouze 14,67 % obyvatel – v Česku je tato hodnota na cca 85% (tedy mírně nadprůměrná v kontextu EU). NALED ve studii dále zaznamenává, že v Srbsku je nyní pravděpodobně 36 fungujících čističek odpadních vod. Zarážející zde je to, že v této oblasti neexistují žádné oficiální statistiky.
PREZENTACE NA ČESKÉ AMBASÁDĚ
Nezávislá asociace byznysmenů, místních samospráv a občanských organizací (NALED) dokončuje zprávu věnovanou vývoji v oblasti výstavby čistíren odpadních vod na západním Balkáně. Velvyslanectví ČR v Bělehradě mělo čest hostit prezentaci výsledků této cenné studie věnované Srbsku. Zpráva byla financovaná Světovou bankou. K představení kompletního dokumentu dojde pravděpodobně v průběhu ledna příštího roku – doporučujeme proto sledovat webové stránky NALEDu.
Autoři studie na semináři, které Velvyslanectví ČR v Bělehradě zorganizovalo v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie (PROPED), upozornili, že na národní úrovni je poté třeba vnímat základní strategický dokument s názvem: „Water Management Strategy“, na který navazuje akční plán sloužící jako implementační základ z prosince 2021: „The water management plan on the territory of the Republic of Serbia for the period 2021 to 2027“.
Z pohledu českého velvyslanectví v Bělehradě je zřejmé, že sektor vodohospodářství je v Mapě oborových příležitosti zařazen správně a ještě dlouho tam zůstane. České firmy jsou v Srbsku vítány, jejich technologie zde najít uplatnění mohou. Důležitá je ovšem vytrvalost a dobrá orientace v místním prostředí – s tím ambasáda ráda pomůže.
Pavel Daněk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bělehradě
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka online 2021 i 2020 - čistá mzda, hypotéky a další kalkulačky
- Mzdová kalkulačka 2020 - kalkulačka čisté mzdy
- Aktuální změny ve výpočtu čisté mzdy v roce 2023. O kolik se vám zvýší čistá mzda?
- Aktuální změny ve výpočtu čisté mzdy v roce 2024. O kolik se vám zvýší čistá mzda?
- Kalkulačka přídavků na děti 2024: 2.660 Kč měsíčně dostanou na 2 malé děti rodiče s čistým příjmem 45.000 Kč měsíčně.
- Srbsko chystá výstavbu 140 čističek odpadních vod (projekt čisté Srbsko)
- Za Vodou 120, Srbsko, 267 18 Srbsko, objekt - Města a obce
- Za Vodou 203, Srbsko, 267 18 Srbsko, adresa - Města a obce
- Úspěšná realizace projektu rozvojové pomoci, čistička odpadních vod pro nemocnici Al-Huda v rámci asistence Sýrii
- Srbsko, část obce v obci Srbsko - Města a obce
- Srbsko 79, 267 18 Srbsko, objekt - Města a obce
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Nenechávejte baterii a FVE ležet ladem, využívejte je k vyrovnávání sítě
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla