ČSÚ (ČSÚ)
Makroekonomika  |  18.12.2023 09:00:00

Hrubý domácí produkt (HDP) se ve 3. čtvrtletí 2023 meziročně snížil o 0,7 % a šlo tak o třetí meziroční pokles v řadě - Vývoj ekonomiky České republiky - 3. čtvrtletí 2023

·         Hrubý domácí produkt (HDP) se ve 3. čtvrtletí 2023 meziročně snížil o 0,7 %[1] a šlo tak o třetí meziroční pokles v řadě. Ve směru poklesu působila zejména tvorba zásob a spotřeba domácností. Naproti tomu pozitivně působila vládní spotřeba a meziročně rostla investiční aktivita. Udržel se také mírný pozitivní příspěvek zahraniční poptávky. HDP mezičtvrtletně klesl o 0,5 %. K poklesu přispěl zejména vývoj kapitálových výdajů – zásob i investiční aktivity. Klesala ale také spotřeba domácností a negativně působila i zahraniční poptávka. Mezičtvrtletně rostla spotřeba vládních institucí. Hrubý domácí produkt v EU ve 3. čtvrtletí meziročně rostl o 0,1 % a mezičtvrtletně stagnoval. Česko patřilo k menšině zemí EU, kde HDP meziročně klesal a česká ekonomika jako jediná v EU ve 3. čtvrtletí reálně zaostávala za úrovní předpandemického roku 2019.

·         Hrubá přidaná hodnota (HPH) ve 3. čtvrtletí meziročně zaostávala o 0,1 %. Ve směru růstu působila řada odvětví služeb, zejména informační a komunikační činnosti, profesní, vědecké, technické a administrativní činnosti nebo peněžnictví a pojišťovnictví. Převážil ale negativní meziroční vývoj v průmyslu včetně zpracovatelského průmyslu, v uskupení obchod, doprava, ubytování a pohostinství a ve stavebnictví. Mezičtvrtletně se HPH snížila o 0,4 %. Ve většině odvětví HPH klesala, nejvíce ve stavebnictví, ve veřejné správě a obraně, vzdělávání, zdravotní a sociální péči, ve zpracovatelském průmyslu a v uskupení obchod, doprava, ubytování a pohostinství. Ostatní odvětví prakticky stagnovala.

·         Vývoz zboží a služeb ve 3. čtvrtletí reálně meziročně klesl o 0,5 %[2] a mezičtvrtletně se snížil o 1,2 %. Import byl reálně meziročně nižší o 1,8 % a mezičtvrtletně klesl o 1,1 %. Bilance zahraničního obchodu se zbožímslužbami v běžných cenách dosáhla ve 3. čtvrtletí přebytku 91,5 mld. korun a ten se tak meziročně zlepšil o 60,1 mld. K meziročnímu zlepšení bilance obchodu se zbožím nejvíce přispívalo zmírnění deficitu obchodu s ropou a zemním plynem a v menší míře zlepšení přebytku zahraničního obchodu s motorovými vozidly nebo základními kovy. Zhoršovala se bilance obchoduelektřinou, plynem, párou a klimatizovaným vzduchem.

·         Celková cenová hladina ve 3. čtvrtletí (podle deflátoru HDP) meziročně vzrostla o 7,4 % a mezičtvrtletně byla vyšší o 0,8 %. Meziroční růst spotřebitelských cen ve 3. kvartálu dál zpomalil na 8,0 % a mezičtvrtletně byly ceny vyšší o 0,7 %. Zpomalení meziroční dynamiky bylo ovlivněno hlavně vývojem cen potravin a nealkoholických nápojů a bydlení, vody, energie a paliv. Zpomaloval ale růst cen i v dalších oddílech spotřebního koše. Klesaly ceny dopravy. Dál se snižovaly nabídkové i realizované ceny bytů. Zmírnil se meziroční růst cen průmyslových výrobců (1,3 %) a prohloubil se pokles cen zemědělských výrobců
(−14,7 %).

·         Měnověpolitické úrokové sazby zůstaly ve 3. čtvrtletí na stejné úrovni, jakou měly od začátku druhé poloviny roku 2022. Zejména krátkodobé tržní úrokové sazby tak zůstaly stabilní. Neměnné byly úrokové sazbyspotřebitelských úvěrů, zatímco v případě úvěrů na bydlení dál rostly.

·         Celková zaměstnanost[3] ve 3. čtvrtletí meziročně vzrostla o 0,4 % a mezičtvrtletně klesla o 0,7 %. Obecná míra nezaměstnanosti pokračovala v mírné růstové tendenci a v říjnu dosáhla 3,0 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda ve 3. čtvrtletí nominálně meziročně vzrostla o 7,1 % a dosáhla 42 658 korun. Reálný propad se zmírnil na 0,8 %. Průměrná mzda stále reálně klesala ve většině odvětví. Mezičtvrtletní nominální navýšení průměrné mzdy činilo 1,5 %.

·         Schodek hospodaření státního rozpočtu za 1. až 3. čtvrtletí dosáhl 180,7 mld. korun. Celkové příjmy meziročně vzrostly o rovných 23 % a mírně předčily rozpočtové očekávání. K růstu přispěly jak daňové příjmy bez pojistného, tak nedaňové a kapitálové příjmy i přijaté transfery. Tempo výběru pojistného vlivem mírného ochlazování trhu práce během roku postupně sláblo. Celkové výdaje se od začátku roku meziročně zvýšily o 12,4 %. Do jejich růstu se promítala jak pomoc státu související s vysokými cenami energií, tak dopady pozvolna doznívající vysoké inflace.

 [1] DataHDP, hrubé přidané hodnotě a jejich složkách jsou vyjádřena ve stálých cenách a v očištění o sezónní a kalendářní vlivy.

[2] Podle metodiky čtvrtletních národních účtů (vývoz a dovoz v ocenění FOB/FOB).

Přílohy

Autoři publikace: Mgr. Bc. Karolína Zábojníková
Bc. Jiří Kamenický

 

Všechna data publikace (0,9 MB) ZIP
Celá publikace Word PDF
Shrnutí Word PDF
Souhrnná výkonnost Word PDF
Výkonnost odvětví Word PDF
Vnější ekonomické vztahy Word PDF
Ceny Word PDF
Trh práce Word PDF
Měnové podmínky Word PDF
Státní rozpočet Word PDF
Archiv:
Zobrazit vše Skrýt

Zveřejněno dne: 18.12.2023
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.


 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688