Sbírání hub ve všech ročních obdobích je v Čechách fenomén, který co do své obliby nemá ve světě obdoby.
Jak vyplývá z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, výrazná většina respondentů, kteří představují reprezentativní vzorek
obyvatel ČR, je ochotna věnovat poměrně fyzicky a časově náročnému houbaření i část své
dovolené. Jedním z hlavních důvodů, proč se houbaření těší takové popularitě, je jistě skutečnost, že houby jsou široce oblíbenou pochutinou. Naprostá většina respondentů by však v žádném případě nesbírala ty houby, které dokonale nezná. Přitom obecně platí, že Češi patří mezi největší odborníky a znalce jednotlivých druhů hub. Na houbařskou vyzrálost poukazuje i to, že většina dotázaných při skladování hub upřednostňuje sušení, tedy nejstarší, nejzdravější a ryze přírodní způsob.
Pro většinu lidí je houbaření spojeno zejména s pobytem v přírodě a možností, jak se v dnešní uspěchané době alespoň na chvíli oprostit od starostí všedního dne. V souhrnu je u nás 67,4% houbařů, ať už těch, kteří udávají, že houby sbírají pravidelně (37,1%), nebo jen občas (30,3%).
Za vášnivé houbaře se považuje v souhrnu 34,2% respondentů. Na
otázku, zda-
li se považujete za vášnivého houbaře, odpovědělo 13,7% lidí „Ano“ a 20,5% „Spíše ano“. Nicméně houby sbírají i méně vášniví či příležitostní houbaři.
Houby pak suší v souhrnu 58,4% dotázaných. V zavařování těchto lesních plodů si pak libuje v souhrnu necelá pětině domácí populace (17,4%).
Skutečnost, že český národ má zálibu ve sběru hub dokumentuje i zjištění, že v souhrnu 46,1% dotázaných uvedlo, že se sběru hub věnují i na
dovolené.
Z průzkumu též vyplývá, že Češi většinou neexperimentují a sbírají jen houby, které znají. Ovšem je tu šestiprocentní vzorek, který sebere i to, čím si jistý není. Přestože Češi mají houby velmi rádi a považují se za odborníky, při sběru hub a zvláště pak při jejich konzumaci by měli být obezřetní, aby nedocházelo k újmám na zdraví, což dokazuje každoroční statistika dokumentující otravy z jedovatých hub.
Společnost SANEP se dále zaměřila na to, jaký názor převažuje mezi
Čechy ohledně zavedení
zákonem stanovené regulace sběru hub a vydávání
povolenek, jaké jsou běžné např. u rybářů. Zatímco u nás je sběr hub prakticky neomezený (kromě některých druhů hub chráněných
zákonem), v západní
Evropě je množství hub, které si lidé smějí z lesa odnést, často omezeno a sběr hub je regulován.
Například v Rakousku nesmí sběr hub překročit dvě kila a přesně stanoven je také čas, kdy je návštěvníkovi umožněno se do lesa vydat. U našich německých sousedů se situace liší v jednotlivých spolkových zemích. Například v Sasku může pokuta za porušení zákazu sběru hub v chráněných oblastech dosáhnout až 50 tisíc eur.
Vůbec nejpřísnější regulace platí v Nizozemsku, které je jedinou zemí
Evropské unie, kde je zákaz sběru hub v jakémkoliv množství. Porušení tohoto zákazu pak podle místních
zákonů znamená pytláctví, za které může ve výjimečných případech hrozit i měsíční odnětí svobody. Také v oblíbeném
Chorvatsku je třeba se na návštěvu lesa předem připravit. Pokud chce někdo houbařit, musí mít předem sjednané speciální povolení, které je nutné každoročně obnovovat. A co na to Češi?
Jak vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti SANEP, drtivá většina národa je proti jakékoli regulaci sběru hub
zákonem (84,2%), z čehož jasné „Ne“ řeklo 66,5% a „Spíše ne“ 17,7%.
Podobně je tomu i ohledně vydávání povolenek ke sběru hub. Proti se v souhrnu vyjádřilo 79,1% Čechů, naopak s možností vydávání povolenek by úplně souhlasilo jen 5,3% lidí a 10,5 procent by pak spíše souhlasilo.
M E T O D O L O G I E
- Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 10. – 30. července 2023 na vybrané skupině v souhrnu 2.321 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 18.286 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu.
- Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%.
- Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
- Veškeré uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.