Česko podalo druhou a třetí žádost o výplatu z Národního plánu obnovy. Může získat přes 800 milionů EUR
Česká republika podala Evropské komisi druhou a třetí žádost o výplatu finančních prostředků z Národnímu plánu obnovy (NPO). V případě splnění 28 dílčích milníků a cílů obdrží Česko dalších 803 071 205 EUR ve formě grantů z celkové částky 8,4 miliardy EUR. Komise má nyní dvouměsíční lhůtu na posouzení této žádosti.
„Těší mě, že Česká republika pokračuje v úspěšném plnění Národního plánu obnovy, který se nám v letošním roce podařilo aktualizovat tak, aby odpovídal realitě a reflektoval současné potřeby,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Věřím, že se nám nastavený směr podaří udržet a naplnit i další výzvy a úkoly, které nás ještě do konce roku 2026 čekají.“
Řadu milníků a cílů splnila Česká republika v oblasti digitalizace veřejné správy, kde došlo například ke zřízení univerzálního kontaktního místa. To umožňuje klientům komunikovat s veřejnou správou na jednom místě prostřednictvím projektu Czech POINT 2.0. Podařilo se dokončit projekty v oblasti udržitelné dopravy, zejména pokud jde o modernizaci železničních tratí, vybudování železničních přejezdů se zvýšenou úrovní bezpečnosti nebo o budování cyklostezek, chodníků a bezbariérových tras. Úspěšně Česko také realizovalo opatření v oblasti ochrany přírody a adaptace na změnu klimatu, včetně dokončení řady projektů na vybudování odolné protipovodňové ochrany či projektů na zadržování vody v lesích. Zároveň Česká republika do aktualizace NPO zahrnula podporu projektů výzkumu a vývoje. Jde například o spolupráci malých a středních podniků s veřejnou výzkumnou organizací v rámci Národních center kompetence.
Po podaní žádosti o platbu následuje hodnocení ze strany Evropské komise, které trvá zpravidla dva měsíce. Evropská komise zároveň postoupí žádost Hospodářskému a finančnímu výboru a při hodnocení zohlední také jeho stanovisko. Pokud bude posouzení kladné, povolí vyplacení finančního příspěvku.
NPO vznikl v reakci na krizi způsobenou pandemií covid-19 a na její ekonomické dopady. Tvoří ho reformy a investice, které mají potenciál nasměřovat Česko k zelené a digitální budoucnosti. Primárním cílem českého plánu obnovy je zvýšení ekonomické prosperity a zkvalitnění života. Pokud bude Česká republika i nadále svůj plán plnit, může čerpat dotace v celkové výši 8,4 miliardy EUR, které jsou rozdělené celkem do devíti plateb.
Český plán má sedm pilířů: digitální transformaci, ekologickou transformaci a fyzickou infrastrukturu, vzdělávání a trh práce, výzkum, vývoj a inovace, veřejnou správu, zdravotnictví a REPowerEU. Reformy a investice se budou v rámci plánu provádět po celou dobu fungování Nástroje pro oživení a odolnost, tedy do roku 2026. Nástroj pro oživení a odolnost představuje jádro celého nástroje NextGenerationEU, který poskytne více než 800 miliard EUR na podporu investic a reforem v celé Evropské unii.
Více informací o aktuálním dění, vypsaných výzvách či stavu plnění NPO najdete na webu www.planobnovycr.cz.
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?