Komise stanoví opatření k urychlení rozvoje elektrizačních soustav
Opatření k urychlení rozvoje elektrizačních soustav
Propojené a stabilní energetické sítějsoupáteří vnitřního trhu EU s energií a klíčem k ekologické transformaci. V zájmu realizace Zelené dohody pro Evropu Komise dnes navrhuje akční plán, jímž se zajistí, aby naše elektrizačnísoustavyfungovaly efektivněji a byly rychleji a dostatečně rozšiřovány. Komise již zavedla podpůrný právní rámec pro rozvoj elektrizačních soustav v celé Evropě. Díky plné integraci trhů EU síť modernizované infrastruktury zajistí, že občané a podniky budou mít k dispozici levnější a čistší energie.
Očekává se, že spotřeba elektrické energie v EU se do roku 2030 zvýší přibližně o 60 %. Bude nutné přizpůsobit sítě digitalizovanějšímu, decentralizovanějšímu a flexibilnějšímu systému, který budou tvořit miliony střešních solárních panelů, tepelná čerpadla a místní energetické komunity sdílející své zdroje. Dále bude nutné reagovat na daleko větší příliv mořských obnovitelných zdrojů energie, větší počet elektrických vozidel k nabíjení a rostoucí potřeby výroby vodíku. Vzhledem k tomu, že přes 40 % naší distribuční soustavy je starší 40 let a že je do roku 2030 nutné zdvojnásobit přeshraniční přenosovou kapacitu, je potřeba provéstinvestice v hodnotě 584 miliard eur.
Akční plán vedoucí k odstranění chybějících článků v přechodu na čistou energii
Cílem akčního plánu je řešit hlavní výzvy spojené s rozšiřováním, digitalizací a lepším využíváním elektrických přenosových a distribučních soustav EU. Uvádí konkrétní a individuálně uzpůsobená opatření, která pomohou uvolnit potřebné investice, aby mohly evropské elektrizační soustavy fungovat na plný výkon. Opatření se zaměřují na provádění a rychlou realizaci, abychom dosáhli včas hmatatelných výsledků při plnění našich cílů pro rok 2030:
- urychlení realizace projektů společného zájmu a příprava nových projektů prostřednictvím politického řízení, posíleného monitorování a navýšení počtu návrhů
- zlepšení dlouhodobého plánování soustav s cílem začlenit do energetického systému více obnovitelných zdrojů energie, včetně vodíku, a reagovat na rostoucí poptávku po elektrifikaci tím, že bude koordinována práce provozovatelů soustav i vnitrostátních regulačních orgánů
- zavedení regulačních pobídek prostřednictvím pokynů k preventivním investicím zaměřeným na budoucnost a k přeshraničnímu sdílení nákladů na projekty na moři
- motivace k lepšímu využívání sítí prostřednictvím větší transparentnosti a zlepšením síťových sazeb v zájmu inteligentnějších sítí, účinnosti a inovativních technologií a řešení; za tímto účelem se bude podporovat spolupráce mezi provozovateli soustav a vydávání doporučení ze strany Agentury pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER)
- zlepšení přístupu k financování projektů rozvoje soustav zvýšením viditelnosti možností financování z programů EU, zejména ve prospěch inteligentních sítí a modernizace distribučních soustav
- podnět ke zrychlení povolovacích postupů pro zavádění sítí poskytováním technické podpory orgánům a vypracováním pokynů pro lepšízapojení zúčastněných stran a komunit
- zlepšení dodavatelských řetězců sítí a jejich zabezpečení, mimo jiné harmonizací požadavků na průmyslovou výrobu pro připojení výrobních a odběrných zařízení.
Souvislosti
EU má jednu z nejrozsáhlejších a nejodolnějších sítí na světě, která dodává elektřinu milionům občanů. Naše dobře propojené trhy s energií se ukázaly být důležitým aktivem pro zajištění stabilních dodávek během energetické krize. EU zavedla právní rámec na podporu zavádění elektrizačních soustav prostřednictvím revidovaného nařízení TEN-E, revidované směrnice o obnovitelných zdrojích energie a návrhů aktu o průmyslu pro čisté nulové emise a reformovaného uspořádání trhu s elektřinou.
Ke splnění cíle stanoveného v plánu REPowerEU týkajícího se ukončení dovozu ruských fosilních paliv a nedávno dohodnutého cíle EU získávat do roku 2030 minimálně 42,5 % energie z obnovitelných zdrojů s tím, že ambicí je dosáhnout 45 %, potřebuje EU modernizovat svou elektrizační soustavu a posílit energetickou infrastrukturu. Akční plán EU pro zavádění elektrizačních soustav byl oznámen v evropském akčním plánu pro evropské odvětví větrné energie, který Komise předložila minulý měsíc. Navazuje také na první fórum na vysoké úrovni o elektrizačních soustavách, které v září pořádala Evropská síť provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav (ENTSO-E) pod záštitou Evropské komise.
Dnešní akční plán je představen spolu s výběrem hlavních projektů přeshraniční energetické infrastruktury pro první unijní seznam projektů společného a recipročního zájmu, které pomohou uvést energetickou infrastrukturu EU do souladu s jejími cíli v oblasti klimatu. Je rovněž doprovázen Paktem o angažovanosti, který má zajistit široké zapojení zúčastněných stran do rozvoje sítí.
Další informace
Akční plán EU pro zavádění elektrizačních soustav
Media
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?