Hospodářský výkon eurozóny v předchozím čtvrtletí lehce poklesl, výhledy však stále počítají s návratem ekonomiky k mírnému růstu - Globální ekonomický výhled listopad 2023 - Eurozóna
Hospodářský výkon eurozóny v předchozím čtvrtletí lehce poklesl, výhledy však stále počítají s návratem ekonomiky k mírnému růstu. HDP se ve třetím čtvrtletí nepatrně snížil (o 0,1 %), výsledek za druhé čtvrtletí byl revidován směrem nahoru (na 0,2 %). Z velkých ekonomik zaznamenalo pokles výstupu Německo (o 0,1 %). Italská ekonomika stagnovala, zatímco francouzská a španělská vykázaly mírný růst (o 0,1 %, resp. o 0,3 %). Poslední zveřejněná data ukazují, že na vině je slabá poptávka jak ze zahraničí, tak i z domova. Průmyslová produkce v září poklesla, přičemž více než eliminovala srpnový růst. Třetí měsíc v řadě klesaly i reálné tržby v maloobchodě. Odolný naproti tomu zůstává trh práce. Růst zaměstnanosti ve třetím čtvrtletí zrychlil (na 0,3 %) a míra nezaměstnanosti (6,5 %) se drží v těsné blízkosti svého historického minima. Šetření mezi nákupními manažery zatím brzký návrat ekonomiky k růstu nesignalizuje. Kompozitní ukazatel poklesl v říjnu na nejnižší hodnotu za poslední tři roky (46,5), když se zhoršil reportovaný výstup ve všech sledovaných sektorech. Dle ESI pokračuje rovněž zhoršování ekonomického sentimentu, s výjimkou sektoru služeb, který zaznamenal zlepšení v očekáváních ohledně budoucího vývoje poptávky. Naopak výsledek indexu ZEW v listopadu příjemně překvapil. Podíl respondentů očekávajících zlepšení zřetelně převážil nad podílem pesimistů (o 13,8 p. b.). Přestože meziroční růst HDP zpomalil ve třetím čtvrtletí na 0,1 %, zůstaly výhledy analytiků CF beze změny. Ti tak i nadále očekávají zvýšení výstupu za celý letošní rok o 0,5 % a v příštím roce růst o 0,6 %.
Výhled průměrné inflace za letošní rok se vlivem nejnovějších dat lehce snížil, pro příští rok je tomu naopak. Rada guvernérů ECB rozhodla na svém říjnovém zasedání o ponechání základních úrokových sazeb na stávající úrovni. Přerušila tak sérii jejich zvyšování, jež trvala nepřetržitě od července loňského roku. Umožnilo jí to pozorované zmírňování inflačních tlaků. Předběžný odhad říjnové inflace to následně potvrdil. Růst HICP zpomalil vlivem propadu cen energií na 2,9 % meziročně. Jádrová inflace zvolnila na 4,2 %. V prosinci se však dle výhledů ještě přechodně zvýší.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?