Alžírsko zúrodňuje poušť, má zájem o zahraniční agrární techniku
Alžírsko v současné době pracuje na novém plánu rozvoje zemědělství na období 2030-2035. Plán podle prvních informací předpokládá zvýšení zavlažovaných ploch na 2,5 milionu hektarů v roce 2030 především za účelem pěstování strategických plodin, jako jsou obilniny a zelenina. Cílem bude mimo jiné dosažení nezávislosti v produkci tvrdé pšenice i ječmene a výrazné zvýšení produkce měkké pšenice. Rozvoj a modernizace sektoru se neobejde bez zahraničních partnerů a jejich technologií.
I vzhledem k zájmu Alžířanů o zahraniční zemědělskou techniku proběhla v říjnu návštěva představitelů zemědělské divize největší alžírské společnosti Sonatrach v Česku.
PŘETRVÁVAJÍCÍ ZÁVISLOST NA DOVOZU
Podle alžírské vlády domácí zemědělská produkce pokryla více než 70 % domácí spotřeby a cílem vlády je zajistit 80 % domácí spotřeby vlastní zemědělskou produkcí již v roce 2023. I přes značný potenciál je Alžírsko s ohledem na rostoucí poptávku po základních potravinách stále závislé na importu potravin, jako je pšenice, ale i sušené mléko. Vzhledem k rostoucím cenám zemědělských komodit na mezinárodním trhu je však dovoz pro státní kasu velmi drahý. I z tohoto důvodu vyhlásil alžírský prezident Abdal Madžíd Tabbúni jako prioritu rozvoj zemědělství, především v jižní části země, a nutnost rozvoje produkce obilnin, s cílem zajistit potravinovou soběstačnost. A to i přesto, že Alžírsko poslední roky trpí výrazným srážkovým deficitem.
ZÚRODŇOVÁNÍ SAHARY
Zemědělská divize největší alžírské společnosti Sonatrach disponuje značnými pozemky o rozloze 30 milionů hektarů v jižních oblastech Alžírska, kde plánuje pěstování obilí a kukuřice. Za tímto účelem potřebuje zemědělské technologie na zúrodnění nových ploch od agrární techniky, přes zavlažování, po skladování sklizených plodin. Nezbytností bude vytvoření systému zavlažování zemědělských pozemků za využití zásob podzemní vody v oblasti Sahary.
Koncem října navštívila Česko delegace zemědělské divize (AAA SPA) alžírského státního podniku Sonatrach. Alžířané měli příležitost se seznámit s firmami z oblastí chytrého zemědělství, zemědělských technologií a vodního hospodářství, včetně zavlažování. Čtyřdenní návštěva byla velmi úspěšná, představitelé AAA SPA s velkým zájmem diskutovali možnosti a vhodnost nabízených technologií ve všech těchto oblastech. V případě zemědělské techniky na obhospodařování polí již požádali některé firmy o zaslání bližších informací.
Foto: Velvyslanectví ČR v Alžíru
JEDNÁNÍ S ČESKÝMI FIRMAMI
Během návštěvy delegace jednala s firmami Aquatis (zavlažování a obecně inženýrské práce v oblasti vodního hospodářství), Cleverfarm (chytré zemědělství) a s Asociací zemědělské a lesnické techniky. Následovala jednání s představiteli firmy Bednar FMT v Rychnově nad Kněžnou s prohlídkou výrobní linky a jednání v Praze se zástupci firem Witkovitz Envi (sila, nádrže), BigTerra Alpha (chytré zemědělství), Agroair (letecké práškování zemědělských ploch) a s představiteli České exportní banky. Poslední den proběhlo jednání na Ministerstvu zemědělství ČR a krátké zdvořilostní přijetí delegace na velvyslanectví Alžírska v Praze.
Návštěva představitelů zemědělské divize Sonatrachu umožnila prezentovat Česko jako zemi, která dokáže nabídnout potřebné, kvalitní a inovativní technologie a řešení pro rozvoj zemědělství. Důležité byly reference českých firem z podobných projektů v dalších afrických zemích, případně na Blízkém východě.
Zastupitelský úřad ČR v Alžíru návštěvu organizoval ve spolupráci s ministerstvem zemědělství. Cesta delegace byla realizovaná jako projekt ekonomické diplomacie ambasády ČR v Alžíru.
Pavel Zástěra, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Alžíru
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?