Sigma pomáhá zúrodňovat egyptskou poušť (neptunův trojzubec)
„Silný světový vítr smete nemilosrdně každou firmu, která nemá dokonalou organizaci a dokonalou práci“. Věta ze sto let starého reklamního letáku firmy Sigma platí dnes stejně jako tehdy. Příběh firmy specializující se na průmyslové pumpy a čerpadla by ostatně o takových poryvech větru na domácích i světových trzích mohl vyprávět. Od roku 1868, kdy výrobu původně dřevěných pump v moravském Lutíně zahájil řemeslník Ludvík Sigmund, přežila továrna dvě světové války, znárodnění, rozpad sovětského bloku i privatizaci. Vyrábět přesto nikdy nepřestala. Její osudy jako by zrcadlilo i legendární logo v podobě Neptunova trojzubce, které se za sto let až na drobnou úpravu stranových poměrů nijak nezměnilo.
Holding Sigma Group jako ryze českou firmu (jediným majitelem je podnikatel Milan Šimonovský) dnes reprezentuje vícero společností, které se specializují na výzkum, vývoj, výrobu, prodej i servis průmyslových pump. A byť v portfoliu Sigmy dodnes zůstávají legendární domácí vodárny Darling nebo ponorná čerpadla Nautila z produkce závodu v Hranicích na Moravě, Neptunův trojzubec na světových trzích proslavily především velké průmyslové pumpy z Lutína, které slouží v klasické i jaderné energetice, strojírenství, petrochemii, těžebním průmyslu nebo vodohospodářství.
OBŘÍ PUMPY NA NILU
Doprava vody pomocí čerpadel, tedy byznys, který kdysi v Lutíně zakládal Ludvík Sigmund, tvoří stabilně asi pětinu obratu Sigma Group. V „tučných“ letech ale může vystoupat až na dvojnásobek. A právě takové úspěšně exportní roky teď v Lutíně zažívají. Mohou za to především tři velké zakázky v Egyptě v celkové hodnotě téměř 50 milionů eur, které se českému čerpadlářskému holdingu podařilo v posledních čtyřech letech získat.
Devět pump dodala Sigma do guvernorátu Severní Sinaj, podílí se také na obřím zavlažovacím projektu New Delta, který má pomocí přečerpávání vody z Nilu zúrodnit poušť a vytvořit nové plochy pro zemědělskou produkci. Z Lutína míří do Egypta obří čerpadla pro kaskády závlahových čerpacích stanic El Hammam a Mostakbal, kde Češi dostali na starost vybavení čtvrté a páté stanice. V Mostakbalu by se tak letos na podzim mělo nainstalovat celkem 28 čerpadel od Sigmy, z nichž každá umí přečerpat až 10 kubíků vody za vteřinu. Pro představu: jde o standardní průtok Vltavy pod Karlovým mostem. Není divu, že z hlediska instalovaného výkonu je právě Mostakbal největší zakázkou v dějinách české čerpadlářské jedničky.
Sigma v Egyptě působí již více než 60 let, a tak by se mohlo zdát, že ve velkém státním tendru, který má pod palcem ministerstvo obrany, získala konkurenční výhodu. Cesta k zakázce pro obří čerpací stanice ale snadná nebyla. „Začalo to projektem na Sinaji, kde nás egyptská vláda oslovila společně s 13 dalšími firmami z Evropy, USA i Japonska. Tím, že jsme nakonec se třemi dalšími společnostmi v několikakolovém řízení uspěli, se nám otevřely možnosti ucházet se o větší projekt v oblasti Nové delty,“ líčí Luboš Michlík, generální ředitel a člen představenstva Sigma Group. Podobně jako u jiných velkých zakázek lutínská společnost dodává pro egyptského stavebního kontraktora kompletní celek, tedy včetně inženýringu, který zajistí, aby všechny technologie čerpací stanice vzájemně fungovaly. Zároveň si Sigma musí hlídat konkurenceschopnost, takže součástí kontraktu je i zapojení místních subdodavatelů.
„Řada věcí se dá sehnat na tamním trhu, nicméně klíčové komponenty, mezi něž patří čerpadlo, motor a převodovka, dodáváme z Evropy. Stejně tak u nás děláme i počítačovou simulaci proudění a přenosu tepla,“ doplňuje Luboš Michlík. Český je na velké egyptské zakázce ještě jeden prvek, a tím je pojištění u státní pojišťovny EGAP. Sigma tím mimo jiné dosáhne na vyšší limit na vystavování bankovních záruk na předexportní financování.
Česká čerpadlářská jednička se kromě samotné výroby zaměřuje také na inženýring a servis. Foto: Sigma Group
EVROPSKÝ BRAND POMÁHÁ
Na působení ještě z dob Československa Sigma navazuje také třeba v Iráku, kam loni dodala dvanáct nových čerpadel pro rafinerii Basra, kde pumpy s Neptunovým trojzubcem fungují již od 70. let minulého století. „V Egyptě a Iráku nám pomáhá také brand Made in EU, za evropský výrobek jsou zákazníci ochotni si připlatit jednotky procent. Oproti tomu v Turecku původ zboží nikoho příliš nezajímá,“ popisuje šéf Sigmy.
Lutínská firma má za sebou i velký zavlažovací projekt v Indii, kde se prostřednictvím dodávky série výkonných čerpadel podílela na přečerpávacím systému na řece Gódávarí ve státě Andrapradéš. Menší zakázky ve vodohospodářském nebo zemědělském sektoru česká firma realizovala také na Středním východě nebo na Balkáně. V exportech se nicméně také musela vyrovnat s pádem historicky jednoho z nejvýnosnějších trhů, Ruska. Kvůli ruské agresi na Ukrajině ukončila před dvěma lety Sigma všechny své aktivity v zemi a padl i nápad na joint-venture v podobě továrny ve Voroněži.
Alespoň částečnou záplatou na ztrátu ruského trhu může být oproti tomu současná renesance jaderných zdrojů, a to včetně aktuálního tendru na nové bloky v Dukovanech. V Lutíně kalkulují nejen s případnou výstavbou či dostavbou nových zdrojů v Evropě, ale i údržbou současných atomových elektráren. Ostatně právě dokonalý servis a dodávky náhradních dílů po celé dekády jsou bonusy, které ze Sigmy dělají oblíbenou značku na trhu. „Není to jako u automobilek, že by naši zákazníci byli věrní jedné značce celý život. Ale je fakt, že je potěší, když umíme opravit i starší zařízení. Dokážeme udržet v chodu i pumpy z 60. let minulého století, “ říká Luboš Michlík. Jak ale zdůrazňuje, nikdy nejde jen o pouhou výměnu staršího kusu čerpadla za nový. V Sigmě uplatňují pravidla reverzního inženýringu, kdy původní technologii i od jiného výrobce umí znovu navrhnout a dodat.
3D TISK I UMĚLÁ INTELIGENCE
Vývoj jde i v čerpadlářském byznysu rychle dopředu a bez něj by se Sigma na trhu jen těžko udržela. Provozuje proto vlastní Výzkumný a vývojový ústav a Centrum hydraulického výzkumu a čerpá řadu grantů. Ostatně čerpadla pro egyptský projekt Hammam vznikla také díky výzkumným penězům z Grantové agentury ČR. Vedle toho Sigma spolupracuje také s celou řadou technických škol. „Dobrou spolupráci máme třeba s matematiky z Palackého univerzity v Olomouci, pro naše náročné výpočty využíváme také kapacitu ostravského superpočítače IT4Innovations,“ upřesňuje Luboš Michlík. Trendem oboru je podle něj zvyšování účinnosti čerpadel nebo využívání 3D tisku, který dokáže zkrátit termíny dodání některých komponent. A také nástup umělé inteligence. „AI prozatím využíváme pro zjednodušení diagnostiky a snadnější orientaci v technické dokumentaci, ale uplatnění je samozřejmě mnohem širší,“ přibližuje šéf Sigmy.
A jaký recept má na to, aby moravskou firmu, kterou ve světě proslavil Neptunův trojzubec, nesmetl „silný světový vítr“? „Naše výrobky jsou robustní a spolehlivé, jen jimi ale konkurovat nemůžeme. Pokud se chceme udržet na světovém trhu, je třeba nabízet celý balík v podobě inženýringu a servisu, kde ještě stále můžeme konkurovat i cenově,“ dodává Luboš Michlík.
BLAHOSLAV HRUŠKA
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
?