Ázerbájdžán bojuje s nedostatkem vody reformou a inovacemi
Světová banka ve svých pravidelných studiích týkajících se klimatu udává, že největšími přírodními hrozbami jsou pro Ázerbájdžán zemětřesení, sucho a záplavy. V důsledku nedostatku srážek, zejména v centrální části země, je sucho nejaktuálnější hrozbou. To přináší značné výzvy pro téměř 5 mil. obyvatel Ázerbájdžánu, kteří se živí zemědělstvím. Vláda se rozhodla s problémy spojenými s nedostatkem vody bojovat reformou systému a iniciativou směřující k efektivnějšímu vodohospodářství země.
Ázerbájdžán, největší a nejlidnatější stát jižního Kavkazu, disponuje pouze 10 % z veškerých vodních zdrojů regionu, a pouze 30 % vody využívané v zemi pramení na teritoriu země. Nejvýznamnějšími zdroji užitkové vody zůstávají řeky Kura a Araks. Tyto toky však pramení v zahraničí, kde jsou vystaveny přírodním vlivům i lidské činnosti stejně tak jako na ázerbájdžánském území. Země v roce 2023 čelí historicky nejnižší úrovni hladiny na vodních tocích. Abnormální sucho masivně postihlo zemědělskou činnost, během níž je využíváno 70 % veškeré dostupné sladké vody. Především byla postižena oblast centrálního Ázerbájdžánu, kde je dlouhodobě evidováno nejméně srážek. Zvýšila se tak ještě více závislost sektoru na zavlažování, jehož efektivita je velmi nízká.
Z hlediska využívání vody je zavlažování i v současnosti nadměrně ztrátové a v zemědělském sektoru se jí ztrácí 50 – 70 %. Hlavními důvody jsou nevhodná infrastruktura, zastaralé metody zavlažování, nedostatek pobídek pro šetření vodou i nerovnoměrné využívání závlahové vody. K hlavním ztrátám dochází během samotného procesu zavlažování, který je zaměřen na tradiční povrchovou distribuci vody. Využívané techniky povrchového zavlažování jsou nejenom pracné a nákladné, ale také neúčinné. Voda při nich navíc není rovnoměrně distribuována mezi plodinami.
Vláda se snaží se situací bojovat reformami systému hospodaření s vodou. V březnu 2023 došlo v oblasti k nejmarkantnějšímu posunu. Byly sjednoceny dvě hlavní státní organizace, které do té doby fungovaly ve vodohospodářství nezávisle na sobě. Od vzniku nové Agentury pro vodní zdroje, si vláda slibuje zlepšení situace a vhodnější a účinnější přístup k využití vody. Skrze své dva výzkumné instituty plánuje řešit stávající problémy spojené s využíváním vody pomocí inovativních technologií. Jeden z nich je zaměřen na teoretické expertízy a druhý na R&D a praktická řešení.
Zefektivnění vodního hospodářství se Ázerbájdžán snaží vyřešit inovacemi a předáváním know-how. V březnu 2024 se proto v Baku uskuteční 1. ročník mezinárodní výstavy a konference zaměřené na vodní management Baku Water Week, jehož cílem je přilákat investice a technologie. Ty by ideálně měly přispět k dalšímu rozvoji hospodaření s vodou v regionu. Na konferenci by měly být diskutovány nové projekty i spolupráce v oblasti využívání vody a inovací. V případě zájmu o více informací k akci kontaktujte obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví České republiky v Baku e-mailem (commerce_baku@mzv.cz) nebo telefonicky (+994 12 436 85 55).
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?