Ranní okénko - Inflace v USA by po čase měla poklesnout
Hlavní zprávu tohoto týdne přinese dnešní odpoledne, kdy bude zveřejněn výsledek říjnové inflace ve Spojených státech amerických. Dezinflační proces se v předchozích třech měsících zastavil, ale tentokrát se očekává, že inflace poklesla z 3,7 % v září na 3,3 % v říjnu a to zejména v důsledku klesajících cen energií a pohonných hmot. Tyto položky jsou ovšem vyloučeny z výpočtu jádrové inflace a ta dle odhadu trhu tak setrvá ve výši 4,1 %. Vyšší jádrovou inflaci potvrzují i poslední meziměsíční údaje, které se pohybují okolo 0,3 %. Pokud tato čísla převedeme do anualizované podoby, dostaneme hodnotu těsně pod 4 %. Fed, který při svém rozhodování bere více v potaz právě jádrovou inflaci, tak může být tímto vývojem mírně znepokojen, a proto stále nelze vyloučit možné zpřísnění měnové politiky na prosincovém zasedání, ač pravděpodobnost tohoto kroku není příliš vysoká.
Již dopoledne dorazí z Německa výsledek listopadového průzkumu instituce ZEW týkající se hodnocení aktuální ekonomické situace včetně budoucích očekávání finančními analytiky. Hodnocení současné ekonomické situace zůstává velmi negativní, ale oproti říjnu by míra negativismu měla mírně poklesnout. To v případě budoucnosti by po dlouhé době měl převládnout optimismus, a to především ve spojitosti s rychle klesající inflací v zemi našeho západního souseda. Zároveň se již neočekává další zpřísnění měnové politiky ze strany ECB a v příštím roce by mělo dojít k mírnému oživení největší evropské ekonomiky. Nicméně rizika nejsou zanedbatelná, proto míra pozitivismu nebude nijak výrazná.
Pohled zpět:
Začátek nového týdne nabídl jediný tuzemský údaj v rámci tohoto zkráceného týdne, kdy byl publikován výsledek běžného účtu platební bilance za měsíc září. Výsledek to byl velmi překvapivý, jelikož se sice očekával mírně lepší výsledek (-15,0 mld. Kč) než v srpnu (-26,3 mld. Kč), ale nakonec se běžný účet platební bilance dostal do výrazného plusu (+33,4 mld. Kč).
Nový týden začal americký index S&P 500 nepatrnou ztrátou (-0,1 %), zatímco evropským akciím se dařilo o poznání lépe. Německý DAX si připsal více než 0,7 %, pražská burza přesně 0,2 % a přerušila tak sérii šesti dnů, kdy její hodnota klesala. Koruna se pohybuje v okolí 24,55 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?