(Kurzy.cz)
Hlavní titul pražské burzy ČEZ v týdnu s nejnižší likviditou za více než 2 měsíce, když politici o budoucnosti firmy nadále mlží. Pražská burza se v týdnu každopádně vydala proti světu. Akcie Pilulka však ztratily čtvrtý týden v řadě na nová minima
- likvidita na pražské burze dále klesla – majitele v týdnu vyměnily akcie jen za 1,42 mld. Kč (z toho akcie ČEZ jen za 513 mil. Kč)
- další tzv. insider nákupy na akciích KOFOLA
- ERSTE odkoupila vlastní akcie již za minimálně 180,7 mil. EUR
- hospodářské výsledky v pondělí ráno zveřejní ERSTE, v pátek pak KB
Zisky si v týdnu nakonec připsaly všechny hlavní tituly. Z bank vévodily akcie MONETA, když zveřejněné hospodářské výsledky překonaly očekávání. Bance navíc ČNB stanovila od příštího roku nižší kapitálové požadavky, zkrátka akcionáři začali vyhlížet o něco lepší dividendu než doposud. Mohla by se tak dle odhadů na trhu přiblížit loňským výrazným 8 Kč.
Před pondělními hospodářskými výsledky index PX svou vahou solidně podpořily i akcie ERSTE, které nicméně v posledních týdnech právě v domovské Vídni oscilují v úzkém cenovém pásmu cca 32-33,50 EUR. Svými nákupy kurz jistě i podporuje sama banka. Zveřejňování transakcí uskutečňuje banka poměrně nekonsistentně, zkrátka údaje z tohoto týdne zatím nejsou k dispozici ani za jeden den. Do konce předchozího týdne nicméně banka již nakoupila celkem přes 5,5 mil. akcií, tedy 1,28 %. Vydala za ně téměř 181 mil. EUR z plánovaných 300 mil. EUR. Trojlístek bank uzavírá KB, která podobně jako ERSTE v posledních týdnech neobvykle cenově stagnuje. Novým impulsem by mohly být právě hospodářské výsledky, které více začnou zpřesňovat odhady trhu na celoroční výsledek, potažmo výši dividendy v příštím roce. ERSTE nicméně v tomto ohledu již dříve plán zveřejnila – výraznou dividendu 2,70 EUR.
Na nárůst dividendy se vzhledem ke zlepšujícímu se hospodaření sází i u druhého rakouského titulu VIG. Ten v domovské Vídni při poklesech v týdnu technicky potvrdil podporu u úrovně 24,30 EUR.
Drobné zisky si v týdnu připsal i hlavní titul ČEZ, který druhý týden osciloval okolo výrazné psychologické i technické hranice 1 000 Kč. Páteční výlet až na 1 014 Kč neudržel. Právě až poslední seance týdne přinesla na titul větší investorskou aktivitu, resp. objem 187 mil. Kč. Ve třech seancích týdne však zdaleka nedosáhl 100 mil. hranice. V týdnu vyjádření ať už ministra Stanjury, tak premiéra Fialy přineslo jen mlžení, resp. oproti minulosti vlastně i rozporuplné náznaky k budoucnosti ČEZ. Přestože „nutné“ změny byly ze strany vlády avizovány již více než před rokem, investoři jsou stále udržování v nejistotě. Čistotě domácího kapitálového trhu to jistě nepřispívá. Co se týká sledovaných cen elektřiny, ty spíše pokračovaly v oddychu ze skokového nárůstu z první poloviny měsíce. V souvislosti možná i s probíhající odstávkou 4. bloku JE Dukovany se nicméně na denním trhu v pracovních dnech ceny převážně držely výrazně nad hranicí 100 EUR/MWh. Kdo odebírá za spotové ceny může být po delší době potěšen až dnes, když pro mnoho hodin cena elektřiny klesla pod hranici 10 EUR/MWh, tedy pod 25 haléřů za kWh.
Na měsíčních maximech uzavřely týden akcie KOFOLA, podpořeny nejspíše i informacemi o dalších tzv. insider nákupech. V úvodu týdne se objevila regulatorní hlášení o pokračujících nákupech ze strany marketingového ředitele dceřiné společnosti Radenska. Egle Vehle přikoupil předchozí pátek 1920 akcií KOFOLA, resp. v pondělí dalších 725. Podobně na celkem 550 akcií pak nakoupil také finanční ředitel nápojové firmy Martin Rosypal.
Relativně výraznou intradenní volatilitu v rozsahu cca 550-560 Kč předváděly opakovaně akcie COLT. Při páteční seanci jako by se již uklidnily v návaznosti přitom na zprávy o investici do výrobce outdoorového vybavení a munice Vista Outdoor, která se přitom před nedávnem dohodla, že prodá svůj byznys výroby munice české další zbrojařské skupině CSG. Akcie americké firmy, obchodované na NYSE pod označením VSTO, každopádně nakupovala nejen sama společnost COLT (získala 2,4 %), ale i její šéf Jan Drahota, potažmo majoritní akcionář René Holeček. Dohromady získali přes 5 % firmy, když přitom nákup udávají čistě jako „investiční“.
Ze ztrátových emisí možno zmínit již pátý týden v řadě klesající
akcie PHILIP MORIS, které se obchodovaly i za 15 760 Kč, tedy již
nejníže za 22 měsíců. Čtvrtý týden v řadě pak ztrácely akcie PILULKA,
které již v minulém týdnu prorazily předchozí minima a vývoj šlo sportovní
terminologií nazvat „hozením ručníku do ringu“. Po sedmi ztrátových seancích se sice ve čtvrtek
pokusily o nádech, nicméně závěr týdne přinesl nový prodejní přetlak. Nejenže
tedy uzavřely na nových historických minimech, ale historicky zažily i vůbec nejhorší
týden. Propad o 22,19 % je o něco vyšší než loni v květnu, kdy se titul
dostal pod hranici 1 000 Kč. Tehdy se následně dokázal alespoň na pár týdnů
nadechnout. Uvidíme, co předvede nyní. Každopádně s více než 58% letošních ztrát nelichotivě vévodí v tomto ohledu pražské burze.
Jiří Zendulka
V oblasti financí se Jiří Zendulka pohybuje od dob kupónové privatizace, takže již 30 let. Pracoval na různých pozicích u obchodníků s cennými papíry, aby u nich následně zakotvil především jako analytik. Dlouhodobě své názory prezentuje ve sdělovacích prostředcích. Vyznavač tradičních hodnot kapitalismu, resp. naopak kritik většiny nestandardních zásahů do ekonomik ze strany vlád a centrálních bank.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz