V4 Group (V4 Group)
Daně a účetnictví  |  14.10.2023 10:03:03

Kontroverzní balíček byl schválen. Zdražení, které přináší se bude týkat všech

Konsolidační balíček dostal zelenou. Úpravy, které s sebou balíček přináší se dotknou takřka všech. Hlavní změny se týkají dvou sazeb daněpřidané hodnoty, místo tří, zvýšení daně z nemovitosti, zrušení některých daňových výjimek, a navíc dojde například ke zdražení dálniční známky.

Odborná veřejnost se ke konsolidačnímu balíčku staví spíše kriticky. Podle partnera poradenské skupiny V4 Group a daňového poradce Michala Jelínka jsou vládou navržená opatření nedostatečná.

Poslanecká sněmovna dnes schválila konsolidační balíček, který se skládá z celá řady dílčích změn. Ačkoliv žádná z navržených úprav v daňových zákonech není vyloženě špatně, jako celek bohužel příliš nefungují,“ říká Jelínek.

Česká republika má třicet let starý a nesčetněkrát novelizovaný zákon o daních z příjmů. Vláda měla místo další novelizace přijít s kompletně novým zákonem, který by daňový systém zjednodušil a zpřehlednil,“ dodává Jelínek.

Hlavní změny, které vládní úsporný balíček přináší:

Mění se sazby DPH

Z dosavadních tří sazeb DPH budou jen dvě. Základní sazba 21 procent zůstává a k tomu se přidá sazba 12procentní. Mnoho zboží se tak přesune do vyšší sazby.

 

Změna DPH se dotkne i nákladů na bydlení. Z 10 na 12 se zvýší DPH u vodného a stočného a u centrálního tepla. Zdraží i například úklid společných prostor, který se zvedne z 10 na 21 procent DPH. Do zdražení bydlení se promítne i zvýšení daně z nemovitosti, která se v průměru zvýší o 1,8násobek. Ti, kdo nemovitost pronajímají, toto zvýšení pravděpodobně promítnou do výši nájmu.

 

Bydlení se týká také změna u stavebního spoření. Maximální výše státní podpory u stavebního spoření se sníží z aktuálních dvou tisíc korun na tisíc korun. Klientům stavebních spořitelen však má pomoci to, že nově budou moci nově radit klientům s tím, jak získat dotaci z veřejných rozpočtů na udržitelné bydlení nebo obnovitelné zdroje.

 

Vláda ponechá daňové zvýhodnění benefitů. Omezení se bude týkat jejich limitu, který bude ve výši poloviny průměrné mzdy. Schválený balíček také snižuje objem národních dotací, mezi které patří například opatření na podporu domácností a firem při zvládání vysokých cen energií.

Nízkopříjmové rodiny ve vesnicích negativně zasáhne přesun palivového dřeva, pelet i briket do vyšší sazby DPH.

Konsolidačním balíčkem se zdaní i prodej firmy nebo podílu v ní. Hranice je čtyřicet milionů korun, cokoli nad podlehne dani z příjmu. V tomto případě dochází ke zvýšení z 19 na 21 procent.

Některá daňový zvýhodnění se ruší

Sleva na manželku nakonec nebude úplně zrušena, ale omezena. Pro uplatnění slevy bude muset manžel, či manželka, na kterou je uplatňována sleva, pečovat o dítě do tří let věku. Zůstává, že výdělek toho, na koho se sleva uplatňuje, nesmí přesáhnout 68 tisíc ročně.

Balíček také snižuje objem národních dotací. Mezi ně patří opatření na podporu domácností a firem při zvládání vysokých cen energií.

Dalším diskutovaným tématem, které balíček upravuje, je daňová uznatelnost tichých vín. Víno jako reklamní předmět do 500 korun už nebude daňově uznatelná položka. Týká se to hlavně vín, které firmy obvykle věnují jako pozornost svým obchodním partnerům.

Zdanění prodeje firem se o rok odkládá

Vláda nakonec odložila zdanění příjmů z prodeje obchodních podílů a cenných papírů obchodních korporací na rok 2025. Limit, nad který budou tyto příjmy zdaněny, zůstal na úrovni 40 milionů korun, stejně jako možnost uplatnit jako nabývací cenu ocenění ke dni předcházejícímu účinnosti novely, tj. k 31.12.2024.

 

V4 Group

V4 Group je poradenská skupina sdružující právní poradce, daňové konzultanty, auditory a účetní. Našim klientům nabízíme komplexní poradenské služby při vykonávaní jejich každodenních činností jako i řešení náročných obchodních transakcí.

Skupina V4 Group působí v České republice, Slovenské republice, Polsku a Maďarsku.


Více informací najdete na: www.v4group.eu

22.10. 09:59  Zvolili ste si to.... (František Zemek)
22.10. 01:42  Zvolili ste si to.... (Vědma)
15.10. 13:53  Zvolili ste si to.... (Tomasso)
15.10. 13:41  Zvolili ste si to.... (František Zemek)

?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688