Ceny amerických průmyslových výrobců v září rostly (Komentář,Ranní zpráva z finančního trhu)
Ceny průmyslových výrobců v USA v září podle našeho odhadu vzrostly v meziměsíčním srovnání o půl procentního bodu. Celkově však inflační tlaky v Americe slábnou. Dnes zveřejněný zápis z posledního zasedání Fedu by mohl odhalit, jakou šanci má případné ještě jedno zvýšení úrokových sazeb. My takovýto krok ale nečekáme. V regionu je kalendář událostí prázdný.
Pozornost přitáhne zápis z posledního zasedání Fedu
Cena ropy v září stoupla o skoro deset dolarů za barel, což se následně projevilo u amerických velkoobchodních cen benzínu a nafty. To se pak odrazilo i v námi očekávaném meziměsíčním růstu cen průmyslových výrobců. Ty podle našeho odhadu stouply o 0,5 %. Celkově ale inflační tlaky ve Spojených státech slábnou. To, jak se k tomu postaví tamní centrální banka, by mohl napovědět zápis z jejího zářijového zasedání. Poslední informace vyznívají spíše ve prospěch držení úrokových sazeb na stávajících úrovní po delší období (5,25-5,50 %). Překvapení na minulém zasedání přinesl medián výhledu úrokových sazeb. Ten sice pro letošek ponechal možnost ještě jednoho zvýšení úroků, pro příští rok ale zredukoval počet jejich snížení ze čtyř na dva. To bylo dáno pozitivním výhledem pro americkou ekonomiku v Q3 i utaženým trhem práce. Se silným růstem HDP počítáme v naší prognóze i my. Ten by měl po nedávno zveřejněném velmi dobrém výsledku zahraničního obchodu dosáhnout 4,6 % mezikvartálně anualizovaně místo původně avizovaných 3,6 %. V dalších čtvrtletích však bude růst podstatně slabší, přičemž v Q2 a Q3 24 bude ekonomika Spojených států procházet mělkou recesí. První snížení sazeb vidíme v Q2, na konci roku pak jejich úroveň odhadujeme na 3,75-4,00 %
Inflace je nižší, koruna oslabuje
Zářijová inflace poklesla více, než jsme my, finanční trhy i ČNB očekávali. V meziročním srovnání to bylo na 6,9 % ze srpnových 8,5 %, přičemž náš odhad činil 7,2 % (stejně tak i ČNB), tržní konsensus pak byl 7,5 %. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily v průměru o 0,7 %. Oproti srpnu byly nižší ceny potravin a regulované ceny. V obou případech došlo ke zlevnění o více než 1 %. Zemní plyn meziměsíčně zlevnil o 3,6 %, elektřina o 2,0 % a tuhá paliva o 1,3 %. Šlo o promítnutí předchozího poklesu cen energií na velkoobchodních trzích, které pro letošní podzim velká část dodavatelů elektřiny a plynu avizovala. Výjimkou byly ceny pohonných hmot, které byly meziměsíčně vyšší o 2,8 %. Meziměsíční dynamika jádrové inflace pravděpodobně setrvala poblíž cíle centrální banky. V meziročním srovnání jádrová inflace podle našeho odhadu klesla ze srpnových 6,0 % na 5,1 % v září, což by bylo jen nepatrně pod naší prognózou ve výši 5,2 %. V říjnu ale vlivem čistě statistického efektu, který bude souviset s nižší srovnávací základnou danou zavedením úsporného energetického tarifu loni na podzim, celková meziroční inflace pravděpodobně zrychlí k 8-9 % a do konce roku neklesne pod 7 %. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/CPI_Sep23_CZ.
Koruna reagovala oslabením z úrovní okolo 24,45 až těsně pod hladinu 24,60 CZK/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem byla o 0,5 % slabší. Forwardové sazby reagovaly dalším poklesem a v horizontu třech měsíců ve svých cenách zahrnují již více než dvojí snížení úrokových sazeb ze strany centrální banky.
Světový kalendář byl prázdný. Z úterního klání vyšlo vítězně euro, které posílilo o 0,2 % na 1,059 USD/EUR. Vliv konfliktu na Blízkém východě na trzích nebyl příliš patrný. Cena ropy zůstala beze změny na pondělní úrovni (88 dolarů za barel).
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz