Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)
Okénko investora  |  09.10.2023 09:12:27

Dejte bohatství smysl

Jeden můj letní tweet o bohatství vyvolal ohromnou odezvu. V příspěvku jsem se zmínil o své zkušenosti z práce s bohatými podnikatelskými rodinami. Jádro mého tweetu bylo spojeno s výrokem jednoho z našich klientů, který řekl, že jeho manželka mu kupuje zmrzlinu Häagen-Dazs jenom tehdy, když je v akci.

tweet na sociální síti twitter

Tento výrok měl odpovědět na otázku: „Jak jako rodina přistupujete k penězům a majetku?“ Snažil se mi tím ukázat, že i když disponují obrovským majetkem v řádech stovek milionů korun a generují desítky milionů korun ročně z podnikání, stále žijí podobně jako v dobách, kdy neměli téměř nic.

Ve svém tweetu jsem upozornil na nesoulad mezi rozsahem majetku a životním stylem, který často vidím u úspěšných podnikatelů. Mým záměrem nebylo naznačit, že podnikatelé se stydí za svůj úspěch nebo mají strach ho projevit. Vidím to spíše jako obavu z toho, že změna životního stylu by mohla vést ke ztrátě vlastních principů a hodnot nebo k ohrožení vztahů s nejbližší rodinou a přáteli.

Čeho se bohatí obávají

Většina podnikatelů, se kterými hovořím, sdílí pocit, že jejich dosavadní životní styl jim pomohl vychovat zdravé a chytré děti a vytvořit fungující a přátelské vztahy. V ideálním případě jim to také umožnilo udržet si pevné manželství a zdravý rozum. Mají oprávněnou obavu, že změna životního stylu by mohla ohrozit tyto základní hodnoty, na kterých stavěli svůj život a úspěch.

Většina z nich se nachází ve věku 50 let a více. Vnímají, že nechtějí udělat chyby, které by je mohly postavit na začátek, kdy by museli znovu budovat svůj život. Nejjednodušším řešením je nezměnit nic a setrvat v ustálené cestě.

Když jsem zmínil „stud“, neměl jsem na mysli stud z úspěchu, ale spíše obavy ze závisti. Mnoho našich klientů a investorů podniká ve středně velkých a malých městech. Mají tak obavy, že příliš viditelný projev jejich úspěchu, jako luxusní nemovitost nebo sportovní auto, by mohl vyvolat negativní reakce.

Jeden investor mi například vyprávěl, jak si ve svých 65 letech postavil svůj první dům. Předtím žil v nájmu a veškeré volné peníze investoval zpět do svého podnikání. Když si k novému domu koupil ještě své vysněné Porsche, nepromluvila s ním už ani noha u stolu. Samozřejmě si nemohu být jistý, zda tato změna byla jediným důvodem, proč s ním lidé přestali komunikovat, jeho příběh byl složitější.

Právě obava z toho, že změna v majetkových poměrech způsobí ztrátu přátel a důvěry okolí, je to, co mnohým neumožňuje upravit svůj životní styl. Nedokáží tak smysluplně využít potenciál akumulovaný v majetku pro zlepšení života svého nebo svých blízkých.

Nemyslím, že by bylo smyslem po prodeji firmy nebo získání velké částky peněz například z prodeje nemovitostí začít žít zhýralým životem milionáře. Vždy se snažím s klienty otevřít důležitou diskuzi o tom, jak dát nahromaděnému majetku smysl, který bude odrážet investovaný čas a obětovaný život. Chci najít způsoby, jak vrátit tento nahromaděný potenciál zpět do jejich nového života.

Jak si užívat své bohatství a přesto se nezměnit

Je třeba najít rovnováhu v tom, jak utrácet, aniž byste se ztratili v realitě lidí, kteří jsou pro vás důležití. Existují změny životního stylu, které nemusí být zjevně dramatické a na první pohled okolí patrné, přesto vám do života vnesou více radosti a pohodlí.

Například na dovolenou můžete létat první třídou a nikdo nemusí vědět, jakou třídou letíte. Můžete si vybrat mnohem exotičtější destinaci, aniž byste sdíleli fotografie z cesty na sociálních sítích a pořádali jejich promítání mezi přáteli hned po vašem návratu. Můžete investovat do svých vnoučat a dětí a podporovat jejich zájmy a vzdělání bez negativních důsledků. Můžete změnit způsob nakupování i to, co nakupujete, aniž by to bylo do očí bijící. Drahou kabelku vaši přátelé pravděpodobně nepřehlédnou, ale nákup kvalitnějšího sportovního vybavení – třeba elektrokolo nebo nové golfové hole – závist v jejich očích nejspíš nevyvolá. Obecně nejvíce negativních reakcí vyvolávají nákupy zaměřené na status, například drahé kabelky, hodinky nebo sportovní auta.

Podle mého názoru by měl majetek sloužit, pomáhat a vrátit to, co jste do něj investovali. Majetek bez konkrétního užitku přináší pouze starosti a práci. Proto jste ho celý život nebudovali, aby vás nakonec zaměstnal. Je důležité dát vašemu bohatství smysl a najít způsoby, jak ho smysluplně využít pro zlepšení vašeho života nebo života vašich blízkých. 

  

Jiří Cimpel, EFP

Jiří Cimpel je privátním investičním poradce a majitelem společnosti Cimpel & partneři. Ve financích působí již od roku 2002 a díky tomu se svými klienty mohl prožít růsty a krize za dvě poslední dekády. Tyto zkušenosti využívá denně při práci s novými klienty. Je držitelem prestižních evropských titulů EFA (Europien Financial Advisor) a EFP (Europien Financial Planner). Také je aktivním zvoleným členem výkonné rady AFPČR (Asociace finančních poradců ČR), která spojuje honorované finanční poradce v ČR. Posledních 5 let se věnuje, se svou rodinnou firmou Cimpel & partneři, privátnímu investičnímu poradenství a wealth managementu.

Cimpel & partneři

Cimpel & partneři je rodinná poradenská firma, specializující se na investiční poradenství a wealth management pro současné i budoucí rentiéry. Jsou průkopníky a propagátory honorovaného modelu investičního poradenství, který do ČR přináší z Velké Británie a USA. Díky honorovanému (bezproviznímu) modelu spolupráce a jejich orientaci na odměnu ze zisku investic, pracují nejčastěji pro zkušené investory - současné nebo bývalé majitele firem, podnikatele, lékaře, manažery a speciality z řad IT. Jejich specializací jsou burzovní investice prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF), privátní investice do nemovitostí a jsou předními českými experty na oblast dědického plánování.

Pokud hledáte cestu, jak efektivně zhodnocovat své peníze, můžete si zdarma stáhnout jejich knihu Rentiérské minimum. Díky ní se naučíte spravovat své investice tak, jak to dělají největší světoví správci, jako je Nobelova nadace, se strategiemi, které nesou pravidelný a stabilní zhodnocení.

Více na https://cimpel.cz/.


Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Út 11:20  Optimální investiční portfolio do příštích let Mgr. Timur Barotov (BHS)
Po 11:55  Již rok klesají ceny zemědělských výrobců Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
Pá   9:00  Nový impuls pro zlato: Dubnová inflace v USA Ing. Jakub Petruška (Zlaťáky)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688