MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Zákony a právo  |  29.09.2023 14:56:08

Rozhovor ministra Stanjury o úsporách a státním rozpočtu pro web CNN Prima NEWS

 

Datum vydání: 29.09.2023| Zdroj: CNN.iPrima.cz | Autor: Barbora Zykmundová

Stanjura: Šetření nikdy neskončí. Kalousek asi zapomněl, jak složité je koaliční vládnutí

Víme, že neděláme populární kroky, říká v rozhovoru pro web CNN Prima NEWS šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS). Postěžoval si na to, jak se v pětikoalici dlouze vyjednává. Podle Stanjury potom vláda nemá tolik času na vysvětlování lidem či na souboj s opozicí.

Lidé jsou nespokojení s vaší vládou, podle průzkumů je nedůvěra téměř rekordní v historii ČR. Důvodem je i ekonomická situace. Co s tím budete jako ministr financí dělat?

Víme, že děláme nepopulární kroky. Ale pokud budete ty nutné kroky odkládat, jako to dělaly minulé vlády, tak jednou budou změny mnohem drastičtější. Pokud chcete zlepšit stav veřejných financí, jsou jen dvě možné cesty. Buď zvyšujete příjmy, tedy některé z daní, což se logicky nelíbí daňovým poplatníkům. Nebo snižujete výdaje, což se nelíbí těm, kteří byli zvyklí na určité prostředky, které dostávali ze státního rozpočtu. To je také logické. My jsme zvolili kombinaci obou přístupů s důrazem na výdajovou stranu, zejména na straně státu. Jsme přesvědčeni, že je to potřebné a že to udělat musíme. Opatření jsme zvolili tak, aby na žádnou sociální skupinu nedopadla příliš tvrdě. Ale nedá se snižovat schodek státního rozpočtu za pomoci populárních opatření. To jde proti sobě.

Exministr financí Miroslav Kalousek je ke kabinetu dost kritický. Prohlásil, že ani v nejčernějších snech si neuměl představit, že vláda, jejíž lídři se zaklínali rozpočtovou odpovědností, nedokáže snížit deficit pod 200 mld. Jak se vám to poslouchá?

Použil bych jiné měřítko. Ve všech mezinárodních srovnáních se používá schodek veřejných financí za kalendářní rok k HDP. Když porovnáme čísla, kdy byl Miroslav Kalousek ministrem financí, a naše čísla, tak ten rozdíl není vůbec tak dramatický.

Proč myslíte, že vás Kalousek kritizuje?

Asi měl představu o rychlejším snižování schodku veřejných financí. Nechci se s ním přít přes média. Byl členem vlády, která měla v koalici tři strany, a asi zapomněl, jak složité je koaliční vládnutí. Nás je pět. Jedna věc je, co si myslíte, že je správné. Druhá věc je, co jste schopni prosadit v rámci koalice. Nepatřím k politikům, kteří by prezentovali svůj vlastní názor a říkali: ,Kdyby to bylo na mně, tak by to bylo mnohem lepší, ale ti ostatní zlí v koalici mi to neumožnili.‘ Jednou jsme se do té koalice dali a od začátku jsme věděli, že to nebude jednoduché.

Kdyby bylo na vás, škrty by byly větší?

Netajím se tím. Kdybychom jako ODS vládli sami, tak bychom se mnohem víc soustředili na výdajovou stranu a mnohem méně na příjmovou. Ale nevládneme sami.

Už před volbami bylo jasné, že to bude těžké, pokud budete vládnout v tak v široké koalici. Nepodcenili jste to trochu?

Nikdo nemohl vědět, že Putin vtrhne na Ukrajinu a blízko České republiky bude válka. Mimo těchto externích šoků, které přišly, jsme věděli, že to bude složité.

Je pravda, že bylo období, kdy jste chtěl ve funkci ministra skončit?

Ne. Já ne. Možná to někdo jiný říkal, ale já určitě ne.

A baví vás ta práce? Pamatuji si, že když jste byl v opozici, tak jste na tiskovkách v dobré náladě kritizoval vládu Andreje Babiše. Teď jako kdybyste ztratil „drive“.

Nebudu si stěžovat, tu práci dělám dobrovolně. Každý si občas řekne, jestli to má zapotřebí, ale to je v každé práci. Kdyby mě nebavila, tak ji dělat nemusím. Je pravda, že máme málo času na souboj s opozicí. Doufám, že toho času budeme mít více. Mnohem raději bych bojoval s opozicí, než vedl dlouhá jednání uvnitř koalice. Ale to je daň.

Takže místo s opozicí bojujete v koalici.

Nebojujeme. Vyjednáváme. Často. To nám bere hodně času a pak nám nezbývá tolik prostoru na vysvětlování naší politiky a na souboj s opozicí. Doufám, že se to zlepší.

S kým je ta domluva v koalici nejsložitější?

To vám nemůžu říct.

S Piráty?

(Smích) To vám fakt nemůžu říct. Není to pořád stejné. Záleží na konkrétních tématech. Není to tak, že máme nejdál k jedné vládní straně ve všech otázkách. Máte pět politických programů, které musíte sladit.

Jak to dopadne s konsolidačním balíčkem? V polovině října byste ho chtěl mít schválený ve Sněmovně. Určíte nějaké datum, kdy natvrdo prosadíte hlasování?

Uvidíme, jak bude probíhat diskuse. Obecně platí, že když použijete nějaký nástroj podle jednacího řádu, tak jednou ho proti vám váš politický oponent použije taky. Ať už jste ve vládní většině, nebo opoziční menšině. Nám se taky stalo, v minulém volebním období vytáhli nějaké starodávné usnesení Poslanecké sněmovny, a když se jim zdálo, že mluvíme moc dlouho, tak pevně stanovili okamžik hlasování. Když to použili oni, tak to můžeme použít i my.

Jste spokojený s procesem vzniku balíčku? Komunikace nebyla úplně nejlepší.

Jsem ze staré školy, preferuji jednání a prezentování výsledků, ne sdělování mezivýsledků nebo svých představ, ať už jednotlivce, nebo politické strany, co by v balíčku mělo být. Všechny takové mediální výstupy dohodě spíše uškodily. Občas jsem svým koaličním partnerům říkal, že když komentují mezivýsledky a pracovní materiály, tak to nijak nepřispívá k nalezení kompromisu.

Nezklamali jste balíčkem své voliče? Před volbami jste slibovali nezvyšovat daně, pak jste je zvýšili. Slibovali jste zjednodušit sazby DPH, ale místo zjednodušení jste přišli se třemi sazbami na tisk, což se zase změní...

Doufám, že jsme je nezklamali. A doufám, že se příští rok ukáže, že katastrofické předpovědi, co všechno se stane, se nenaplní. Opozice vloni říkala, jak bude stát benzín sto korun a bez plynu všichni zmrzneme a že budeme vypínat továrny. Nic z toho se nestalo. Podle mě se stejně tak ukáže, že změny jsou nutné. Jsou rozprostřené po celé společnosti a na žádnou skupinu nedopadnou příliš tvrdě. Že to není populární, je pravda.

Podléháte tlaku lobbistů? Třeba vinařů?

Domnívám se, že by bylo dobré tiché víno zdanit, ale v rámci koalice jsme se na tom zatím neshodli. Tiché víno není zdaněné dlouhodobě a nikdy jsem nezaznamenal takovou debatu jako letos, že lobbisté si prosadili výjimku a každý rok ji uhájí. Největší slabinu vidím v tom, že dvě třetiny vína jsou z dovozu a výhodu čerpají čeští poplatníci jen z jedné třetiny. V balíčku se to nezmění, ale doufám, že jednou se to změní. Probíhají pracovní jednání, abychom našli dobré řešení.

Rozpočtový výbor přijal k balíčku jen jeden opoziční pozměňovací návrh. Nemá opozice pravdu v tom, že postupujete natvrdo a bez domluvy s ní?

Dali jsme si dvě podmínky – aby ten návrh byl rozumný a aby nesnižoval cíl uspořit.

Opozice nepředložila žádný rozumný návrh kromě toho jednoho?

Ne. Všechny návrhy jeden vedle druhého směřují k většímu deficitu. V tom se politicky neshodneme. Mají právo mít politický program, že je jim jedno, jak bude vysoký deficit státního rozpočtu. Pokud by jejich návrhy směřovaly ke snížení deficitu, tak bychom je podpořili.

Přijde kromě konsolidačního balíčku v dalších letech ještě nějaké šetření a změny?

Stát má šetřit kontinuálně. Co se týče provozních výdajů, celkového objemu platů, tak myslím, že to nikdy neskončí. Nemůžeme říct, že budeme šetřit dva tři roky, a pak budeme znovu plýtvat. Musíme usilovat, abychom směřovali k vyrovnaným rozpočtům. Ale že bychom chystali tak masivní změnu zákona, jako je balíček, to ne.

Ekonomové kritizují, že vláda nemá ucelený plán konsolidace veřejných financí, že provádíte jen dílčí změny podle toho, co si která strana prosadí. Nechybí vám ten ucelený plán?

A kde k tomu máte ty hlasy? S těmi ekonomy jednám, mají v mnohém pravdu. Jen nevidím poptávku voličů po tak radikálních změnách. Nevidím většinu ani v jedné komoře Parlamentu, která by takové změny prosadila. Jedna věc je čistě ekonomický pohled, a pak je zodpovědnost vlády. Musíme sledovat tři cíle najednou: stav veřejných financí, sociální smír a investiční aktivitu státu. Nemůžeme jeden z těch tří základních pilířů potlačit. Jsou ekonomické recepty, které říkají, že bychom velmi rychle došli k podstatně nižším nebo vyrovnaným deficitům, ale nevidím většinu, která by to schválila, a poptávku voličů, že by to chtěli.

Když chcete šetřit, nebylo by na místě zrušit některá ministerská místa? Opozice třeba poukazuje na to, že nepotřebujeme ministra pro Evropu, když předsednictví už skončilo, že agendu pod sebou může mít premiér či ministr zahraničí. Samozřejmě to neušetří miliardy, ale zda by to nebyl takový symbol, když si lidé utahují opasky.

Opasky si bude utahovat především stát. Třetí rok za sebou snižujeme provozní výdaje, snižujeme objem platů, budeme snižovat dotace. Hledáme úspory převážně na straně státu. Šetříme i na počtu státních zaměstnanců. Udělali jsme na začátku volebního období nějakou koaliční dohodu. Možná jsme to měli tehdy zvažovat. Ale nejsme první ani poslední vláda, která má ministry bez portfeje. Ctím koaliční dohodu, která byla uzavřena. Materiálů přicházejících z EU je velké množství a potřebujeme člověka, který bude evropskou politiku koordinovat. Ono se něco v té Evropě stane a po čtyřech letech to přijde na implementaci a my se divíme. Musíme u toho být hned na začátku. Jestli je to státní tajemník nebo ministr, to není tak důležité. Pořád je lepší mít tři ministry bez portfeje než si chodit na ÚV KSČ pro podporu rozpočtu.Přečtěte si také:

18.04.2024Zbyněk Stanjura v diskusním pořadu na CNN Prima News MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
15.04.2024Rozhovor ministra Stanjury pro Deník N (15.4.2024) MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
27.11.2023Rozhovor ministra Stanjury pro Deník N MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688