JUDr. Lumír Schejbal (SCHEJBAL&PARTNERS)
Práce  |  29.09.2023 00:00:00

Klíčové změny v novele zákoníku práce - Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v původním znění. Účinnosti nabývá 1. října 2023.

Práce na dálku

Podstatné změny se dotknou práce na dálku neboli home office. Nově bude možné ji vykonávat pouze na základě písemné dohody, která může být součástí pracovní smlouvy nebo samostatný dokument. Zaměstnanci získávají právo si se zaměstnavatelem dohodnout úhradu nákladů spojených s prací z domova, což může zahrnovat například internet, elektrickou energii a další výdaje. Novela zavádí také změny v rozvrhu práce a dotkne se také rodičů.

Přesčasy ve zdravotnictví

České zdravotnictví čelí výrazným personálním problémům. Novela stanovuje nové podmínky pro zvýšení přesčasové práce ve zdravotnictví. Pracovníci v nepřetržitém provozu spojeném s poskytováním zdravotních služeb mohou se zaměstnavatelem písemně dohodnout další práci přesčas do průměrné výše 8 hodin týdně, tedy celkem až 16 hodin přesčasů týdně. Zaměstnanec k další přesčasové práci nemůže být nucen a vystaven jakékoliv případné újmě.

Změny u DPP a DPČ

Práce na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti se přiblíží pracovnímu poměru. Novela přináší automatický nárok na placenou dovolenou, příplatky za práci ve svátek, noční, o víkendu a ve ztíženém pracovním prostředí. Pracovníci budou mít nárok znát tři dny dopředu jasný rozvrh pracovnídoby. Pokud dohodář pracoval pro zaměstnavatele v předchozích 12 měsících alespoň 180 dní, může ho písemně požádat o přechod na klasickou zaměstnaneckou smlouvu. Mezi další významné novinky ve vztahu k „dohodářům“ patří možnost sjednat si právo na poskytnutí překážek v práci a důležitých osobních překážek. S tím souvisí i náhrada odměny po dobu trvání překážek.

Nové informační povinnosti

Zaměstnavatelé budou muset splnit nové informační povinnosti o některých skutečnostech. Cílem je zvýšení transparentnosti a lepší přístup zaměstnanců k informacím týkajícím se jejich pracovního poměru. Na splnění této povinnosti bude mít zaměstnavatel 7 dnů ode dne vzniku pracovního poměru.

Nepřetržitý denní a týdenní odpočinek

Novela zavádí úpravy v denním a týdenním odpočinu zaměstnanců. V rámci nepřetržitého odpočinku v týdnu jde zejména o zpřesnění dosavadního ustanovení § 92 zákoníku práce a uvedené do souladu s evropskou judikaturou. Změny v rámci nepřetržitého denního odpočinku zaručují zaměstnancům trvání nepřetržitého denního odpočinku alespoň v délce 11 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích a u mladistvého alespoň 12 hodin.

Další změny

Zaměstnavatel bude mít povinnost písemně zaměstnanci odůvodnit rozhodnutí, proč nevyhověl žádosti o kratší pracovní dobu, práci na dálku u chráněných skupin zaměstnanců nebo proč zamítl žádost o původní týdenní pracovní dobu. Zkrácený úvazek bude nově moci být uzavřen pouze písemně.

Zaměstnanec dále je povinen podat písemnou žádost o rodičovskou dovolenou alespoň 30 dnů před nástupem do ní.

Bude možné elektronicky doručovat důležité pracovněprávní dokumenty, a to i bez elektronického podpisu. Na dokumenty ukončující pracovní poměr nebo na mzdové a platové výměry se budou stále vztahovat přísnější podmínky. Zaměstnanec bude mít právo od takto uzavřených dokumentů odstoupit do 7 dnů od jejich doručení.

 

Jsme připraveni s vámi změny zákoníku práce konzultovat. Vypracovali jsme pracovní smlouvy, dohody o pracovní činnosti a provedení práce, směrnice i dohody týkající se home office tak, aby dokumenty vyhovovaly novelizovanému znění zákoníku práce.

SCHEJBAL & PARTNERS

Poskytujeme právní služby se specializací na korporátní právo, cenné papíry a finanční služby. Umíme založit platební instituci, obchodníka s cennými papíry, nebankovního poskytovatele úvěrů, investiční společnosti či fond, licence ČNB tzv. na klíč. Emitentům zajistíme veřejné i neveřejné emise cenných papírů, včetně prospektu. Komplexní právní podpora v oblasti korporátního práva.

Více informací na: www.akschejbal.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku


Poslední zprávy z rubriky Práce:

Čt   9:16  BDO: Zaměstnávání dohodářů bude výhodné, ale jen když je firmy zaregistrují jako... BDO Česká republika (BDO Česká republika)
Po 12:19  Firemní benefity v roce 2024 Pluxee Česká republika (Pluxee ČR)
11.04.2024  Když se dlouho nedaří získat nové zaměstnání Hays plc (Hays plc)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688