ČNB nechala sazby v klidu, plně v souladu s odhady trhu
Bankovní rada na svém zářijovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny: plně v souladu s očekáváním finančního trhu.
Stabilita úroků není překvapivá: zvyšování úroků již není ve hře, bankovní rada však zároveň na předchozím zasedání na počátku srpna vyslala jednomyslný signál, že ve třetím čtvrtletí nehodlá nastartovat proces snižování úrokových sazeb.
Převážná část zpráv z české ekonomiky, včetně dat o inflaci a růstu mezd, signalizuje slabší cenové tlaky a nižší inflační rizika, než jaké ČNB předpokládala ve své prognóze.
Bankovní rada nicméně zůstává v otázce uvolňování měnové politiky opatrná a coby argument proti spěchu při snižování úroků může posloužit slabší kurz koruny.
ČNB naposledy zvýšila své sazby loni v červnu a od té doby je drží beze změny, dnešní rozhodnutí tak znamená stabilitu úroků na desátém měnově-politickém zasedání bankovní rady v řadě.
Finanční trh nicméně předpokládá, že bankovní rada na tiskové konferenci po svém dnešním zasedání bude avizovat, že otázka snižování úroků se stane předmětem debat v letošním závěrečném čtvrtletí.
Osobně vnímám prostor pro pozvolné snižování úrokových sazeb a bankovní rada se touto cestou může vydat již na svém příštím zasedání 2. listopadu, kdy bude mít k dispozici čerstvou inflační prognózu z dílny ČNB.
Ponechání repo sazby ČNB na nezměněné úrovni 7,00 % je zcela v souladu s očekáváním finančního trhu.
Stabilitu úrokových sazeb na zářijovém zasedání trh očekával jednoznačně, neboť zvyšování úrokových sazeb již není relevantním tématem a bankovní rada se na svém předchozím zasedání na počátku srpna jednomyslně vymezila vůči scénáři poklesu úrokových sazeb ve stávajícím čtvrtletí letošního roku.
Inflace v české ekonomice klesá v souladu s prognózou ČNB, pokles jádrové inflace je dokonce o něco rychlejší, než centrální banka čekala ve své prognóze prezentované počátkem srpna.
Právě jádrová inflace je ukazatel, který dává zřejmě nejlepší obrázek o cenových tlacích generovaných vývojem v tuzemské ekonomice.
O něco slabší, než čekala ČNB, je také růst mezd v české ekonomice, přičemž právě mzdový vývoj společně s vývojem rozpočtové politiky bankovní rada v uplynulých čtvrtletích zmiňovala coby hlavní potenciální proinflační rizika.
Bankovní rada nicméně drží opatrnou linii a coby argument proti spěchu při snižování sazeb může posloužit koruna, která je od počátku třetího čtvrtletí vůči předpokladům prognózy ČNB slabší v průměru o 1,4 %.
Brzdou v úvahách o snižování úroků může být také skutečnost, že meziroční inflace v říjnu přechodně vzroste pod vlivem efektu nízké srovnávací základny, neboť loni v říjnu vešel v platnost přechodný úsporný tarif pro ceny elektřiny, zavedený vládou.
Z pohledu ČNB jde o otázku, jež musí být vůči veřejnosti pečlivě komunikována, aby veřejnost pochopila, že říjnový nárůst meziroční inflace bude jednorázovou záležitosti, poté že inflace ve zbytku letošního roku opět klesne a výrazný pokles meziroční inflace pak bude následovat v lednu 2024.
Vývoj v české ekonomice, zejména pokles jádrové inflace a mírnější než očekávaný růst mezd, poskytuje argumenty pro debatu o snižování úrokových sazeb.
Ve stejném směru hovoří zprávy z ekonomiky eurozóny, kde HDP za letošní třetí čtvrtletí s veškerou pravděpodobností vykáže mezikvartální pokles a v závěrečném čtvrtletí může v lepším případě HDP eurozóny stagnovat.
Finanční trh předpokládá, že bankovní rada již na dnešní tiskové konferenci bude avizovat, že se otázka možného snížení úrokových sazeb stane v letošním závěrečném čtvrtletí relevantním tématem.
Bankovní rada bude letos řešit měnové otázky již jen na dvou zasedáních: počátkem listopadu a poté na zasedání několik dní před vánočními svátky.
Domnívám se, že snížení úroků může přijít již na zasedání 2. listopadu, kdy bude mít bankovní rada k dispozici novou prognózu z dílny ČNB – a tato prognóza by opětovně měla pokles úroků doporučit.
Zároveň se domnívám, že pokud bankovní rada začne úroky snižovat již v letošním závěrečném čtvrtletí, tak pokles úroků bude velmi pozvolný, o čtvrt procentního bodu v jednom kroku.
Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úrokové sazby - úroky z vkladů.
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Graf úrokových sazeb hypoték
- Úroková sazba hypotéky
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Sazba D57d, tarif D57d - elektřina
- ČEZ Prodej, a. s. Sazba D57d, tarif D57d
- Úrokové sazby ČNB
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Domácnosti si za plyn připlatí: Regulované poplatky vzrostou výrazně nad inflaci
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select