Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)
Okénko investora  |  25.09.2023 10:20:22

Časování trhu. Jak investuje dlouhodobý investor

„Sleduji finanční trh, hodně jsem si k tomu načetl a mám pocit, že ještě něco přijde. Pozastavme tak moje pravidelné investice a počkejme, až přijde další pokles. Nevím, jak bych se cítil, kdyby mi portfolio najednou kleslo.“ Přesně takovou větu od dlouhodobého investora slyšet nechcete. Přesto jsem ji nedávno vyslechl od jednoho z našich nových klientů, kterému nakupujeme portfolio za několik desítek milionů korun. Podlehl snaze o časování trhu.

Byla to zajímavá situace. Trh se po posledních poklesech právě začínal zvedat. Všechno naznačovalo, že dnem trhu jsme již prošli. I když ještě nebylo vyhráno, jeho portfolio bylo v plusu a jeho zisk i nadále narůstal. Cíl byl také jasný, čerpání nekonečné renty od teď nejdříve za 10 let. Klient chtěl v první fázi nakoupit celou investici dokonce jednorázově, ale dohodli jsme se, že nákup rozdělíme do deseti částí, abychom ve volatilní době zprůměrovali nákupní cenu.

Rozhodovací paralýza

Co se tedy změnilo, že původně dlouhodobý pasivní investor začal mít snahu časovat trh i svou investici? V jeho případě to byla až přílišná snaha dozvědět se v krátkém čase co nejvíce o investování. Množství informací, které z různých zdrojů získal, se snadno stalo příčinou tzv. rozhodovací paralýzy. To nakonec vedlo k tomu, že o každém svém investičním rozhodnutí začal pochybovat. V takové chvíli je přirozenou reakcí, že se snažíte zastavit věci, které ještě zastavit jdou, abyste se mohli pokusit najít nějaké nové pevné body.

Když si jednou vyberete svou cestu a zvolíte si strategii, je dobré tuto strategii krok za krokem naplňovat. Neskákejte v průběhu času z jedné strany na druhou. Mě samotného překvapilo, že si nás klient najal jako své poradce, za naše poradenství nám stále platí, ale nakonec si poradit nenechal a svou investiční strategii si začal řídit sám.

Kdo nás sleduje dlouhodobě, už ví, že časování trhu nefandíme, protože se naprosté většině investorů nevyplácí. Ilustruje to velmi dobře následující obrázek od J.P.Morgan. Vidíte, že od roku 2002 do roku 2022 americké akcie rostly ročně v průměru o 9,5 % p.a., ale průměrný investor v této době vydělával jen 3,6 % p.a. Byla to právě snaha průměrného investora o co nejlepší načasování trhu, která ho stála 5,9 % ročně. Pokud v roce 2002 investoval 1 milion Kč, přišel na ušlých výnosech o 1,8 milionu Kč, které mohl vydělat navíc.

Časování trhu. Výnosy průměrného investora.

Proč podle mě časování trhu nefunguje

  1. Nepředvídatelnost trhu. Trh je neustále ovlivňován mnoha faktory, jako jsou ekonomické události, politické změny, přírodní katastrofy a další nečekané události. Tyto faktory způsobují, že trh je nepředvídatelný a často se chová jinak, než byste čekali. I pokud máte k dispozici informace a analytické nástroje, „přesné“ předpovědi budou vždy nepřesné.
  2. Předvídat musíte dvakrát. K úspěšnému časování trhu musíte správně předvídat nejen okamžik prodeje, ale také okamžik nákupu. Musíte přesně určit nejen, kdy trh klesne, ale také kdy vzroste. I když se vám podaří správně předpovědět pokles trhu, je stále obtížné přesně odhadnout, kdy bude nejlepší čas znovu investovat.
  3. Dlouhodobé investování přináší lepší výsledky. Historická data ukazují, že dlouhodobé investování obvykle přináší lepší výsledky než pokusy o časování trhu. Pokud jste schopní překonat krátkodobou volatilitu a zůstat zainvestovaní delší dobu, můžete využívat růst a výkonnost trhu dlouhodobě.
  4. Vysoké náklady a riziko chyb. Pokusy o časování trhu mohou být velmi nákladné a riskantní. Často se spoléhá na rychlé reakce na změny trhu a aktivní obchodování, což může vést k vysokým poplatkům za transakce a v konečném důsledku to snižuje celkové výnosy. Navíc může být obtížné neustále sledovat trh a včas reagovat. To riziko chyby a nesprávných rozhodnutí ještě zvyšuje.
  5. Emoční vlivy. Pokusy o časování trhu mohou být ovlivněny emocemi, jako je chamtivost, strach nebo panika. Emoční rozhodování může vést k impulsivním akcím, které neodpovídají racionálním investičním strategiím. Emoce mohou způsobit, že nakoupíte na vrcholu trhu a prodáváte na dně, což snižuje váš celkový výnos.

Ve výsledku je pro většinu investorů nejlepším přístupem dlouhodobé a trpělivé investování s dobře diverzifikovaným portfoliem. Tímto způsobem se mohou vyhnout stresu i riziku spojenému s časováním trhu a využívat potenciálu růstu trhu dlouhodobě.

 

 

Jiří Cimpel, EFP

Jiří Cimpel je privátním investičním poradce a majitelem společnosti Cimpel & partneři. Ve financích působí již od roku 2002 a díky tomu se svými klienty mohl prožít růsty a krize za dvě poslední dekády. Tyto zkušenosti využívá denně při práci s novými klienty. Je držitelem prestižních evropských titulů EFA (Europien Financial Advisor) a EFP (Europien Financial Planner). Také je aktivním zvoleným členem výkonné rady AFPČR (Asociace finančních poradců ČR), která spojuje honorované finanční poradce v ČR. Posledních 5 let se věnuje, se svou rodinnou firmou Cimpel & partneři, privátnímu investičnímu poradenství a wealth managementu.

Cimpel & partneři

Cimpel & partneři je rodinná poradenská firma, specializující se na investiční poradenství a wealth management pro současné i budoucí rentiéry. Jsou průkopníky a propagátory honorovaného modelu investičního poradenství, který do ČR přináší z Velké Británie a USA. Díky honorovanému (bezproviznímu) modelu spolupráce a jejich orientaci na odměnu ze zisku investic, pracují nejčastěji pro zkušené investory - současné nebo bývalé majitele firem, podnikatele, lékaře, manažery a speciality z řad IT. Jejich specializací jsou burzovní investice prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF), privátní investice do nemovitostí a jsou předními českými experty na oblast dědického plánování.

Pokud hledáte cestu, jak efektivně zhodnocovat své peníze, můžete si zdarma stáhnout jejich knihu Rentiérské minimum. Díky ní se naučíte spravovat své investice tak, jak to dělají největší světoví správci, jako je Nobelova nadace, se strategiemi, které nesou pravidelný a stabilní zhodnocení.

Více na https://cimpel.cz/.

30.09. 21:17  lepší než koupit a držet (pcpes@centrum.cz)
Diskuse je uzavřena

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Út 10:24  Meziroční zrychlování inflace se v listopadu přerušilo Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Po 15:35  Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných… Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
Po 10:29  České stavebnictví prožívá špatné období Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
06.12.2024  Čeká Čínu transformace a prosperita? Mgr. Timur Barotov (BHS)
06.12.2024  Šokující předpověď - Trump 2.0 potopí americký dolar John J. Hardy (Saxo Bank)





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688