Evropě ujíždí vlak, je třeba do něj alespoň naskočit, shodli se v debatě o umělé inteligenci přední čeští odborníci a zástupci finančního sektoru na vyhlašování cen Zlaté koruny
Finanční služby a především samotné firmy ale spadají také pod přísný dohled regulátorů, tedy hlavně centrálních bank. Nacházejí se tak v situaci, kdy pokrok v užívání umělé inteligenci považují sice za nevyhnutelný, čekají ale také na jasnější obrysy ze strany legislativy a regulace Evropské unie. Takzvaný Act of Artificial Intelligence připravují evropské státy už řadu let, teď má první jasné obrysy. Vyhodnocovat bude umělou inteligenci například podle stupňů rizika. Před přílišným dohledem a regulací ale varuje další účastník diskuze, vědec Tomáš Mikolov. „Regulace, které nás zpomalí, pro nás rozhodně dobré nejsou. Pro Evropu by bylo dobré si uvědomit, že umělá inteligence už je součástí průmyslu, generuje peníze, podobně jako to bylo u vzniku internetu. Náš vlastní průmysl v této oblasti v podstatě neexistuje, zatímco v Americe, když se podíváte na růst amerických akciových trhů, tak ten byl posledních deset až patnáct let tažený velkými firmami, které využívají toto strojové učení - Facebook, Google, Apple,“ varuje před tím, že Evropa oproti Spojeným státům nebo Číně výrazně zaostává a jen tím přichází o peníze, které odvětví umělé inteligence generuje. „Je potřeba, abychom se probrali a řekli si, že ty peníze u nás nezůstávají, popravdě - ty velké firmy z toho evropského průmyslu ty peníze vlastně ještě vysávají, nejenom že tu máme odliv mozků, ale všechno, co u nás prodají, tak vyúčtují v Irsku,“ dodal.
Podle provozního ředitele Generali České pojišťovny Jiřího Doubravského ale vývoj umělé inteligence zvyšuje také nároky na to, jak budou firmy ve finančnictví pracovat s daty a nakolik jsou na to vůbec připravené. „Každá legrace něco stojí. Musíme být připraveni na to, abychom byli schopni tu AI používat. A myslím si, že tak, jak fungujeme v nějakém regulovaném prostoru, což banky a pojišťovny jsou, těch debat s ČNB máme nepočítaně, tak to bude znamenat, že si budeme muset takzvaně doma uklidit. V mnoha případech ta data nemáme připravená tak, abychom je mohli efektivně využívat.“ K tomu navíc Valenta doplnil řadu dalších výzev, které před společnostmi stojí. „Dnes se začínáme dívat na to, jak se tomu bránit, jsme na začátku. Ale také se musíme dívat na to, když my uvnitř firmy technologie používáme, jak si vůbec nastavit interní procesy tak, abychom zajistili, že náš zaměstnanec si nenechá vygenerovat nějakou zprávu pro klienta, která vypadá krásně, ale vlastně není pravdivá,“ vyjmenoval.
Podle Tomáše Mikolova by ale v rámci těchto diskuzí mělo být důležité si uvědomit, že umělá inteligence není žádnou novinkou v bankovnictví. „Jestli někdo zná Renesance technologies, tak ti používali třeba AI na obchodní modelování na trzích už desítky let zpátky a je to jedna z nejúspěšnějších firem v této oblasti. Vydělávali na tom spoustu miliard dolarů. Takže nic nového pod sluncem, tyto věci už tady nějakou dobu jsou, více se o tom jen mluví,“ upozornil.
Celou diskusi o AI ve finančních službách a zajímavé sestřihy z ní můžete zhlédnout na https://www.zlatakoruna.info/soutez/2023/video.
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Nové technologie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select