Fed doručil další jestřábí pauzu, listopad je však ve hře
Fed se již podruhé během posledních čtyř měsíců pokouší o jakousi jestřábí pauzu v cyklu utahování měnové politiky. Americká centrální banka totiž včera, podobně jako v červnu, ponechala úrokové sazby beze změny, avšak zároveň vydala velice jestřábí kvartální prognózu, která činí další zvýšení sazeb daleko pravděpodobnější.
V čem je tedy nová kvartální prognóza tak jestřábí? Za prvé, je to přetrvávající silná podpora pro ještě jedno dodatečné zvýšení úrokových sazeb do konce roku mezi americkým centrálními bankéři. Pro listopadové (či eventuálně až prosincového) dodatečné zvýšení o 25 bazických bodů existuje stále solidní většina dvanácti hlasů proti sedmi, kteří by již sazby nezvyšovali. Za druhé, je to podle nás mediánová předpověď odhadovaného růstu HDP pro rok 2024, kdy vedení Fedu očekává robustní přírůstek 1,5 % (po velmi silném růstu ve výši 2,1 % letos) a to vše navzdory tomu, že se reálné úrokové sazby mají již více než rok pohybovat nad 2 %. A konečně třetím jestřábím překvapením (a jež souvisí s druhým) je zvýšení očekávané úrovně oficiálních úrokových sazeb pro konec příštího roku o 50 bazických bodů - tedy na úroveň 5,1 %. K tomu ještě dodejme, že k obdobnému zvýšení o 50 bazických bodů došlo i pro rok 2025 a to navzdory tomu, že se mediánová předpověď pro rovnovážnou úrokovou sazbu nezměnila (byť šéf Fedu Powell připustil, že k tomu může dojít).
Můžeme se tedy opravdu v listopadu dočkat ještě dalšího zvýšení sazeb Fedu? Nejen při pohledu na novou prognózu, ale z relativně jestřábí rétoriky šéfa Fedu J. Powella to vypadalo, že je něco takového dost dobře představitelné. Tím spíše, že údaje o růstu HDP za třetí čtvrtletí budou velmi silné a celková meziroční inflace v září patrně zrychlí. Listopadové zasedání bude tedy z pohledu Fedu opět o příchozích datech. Pikantní zápletka ovšem spočívá v tom, že Fed nemusí mít klíčová data k dispozici, neboť nemusí dojít ke chválení federálního rozpočtu a z důvodu nedostatku financí mohou být brzy uzavřeny některé americké úřady - mezi nimi i ty co poskytují klíčové celonárodní ekonomické statistiky.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?