Ranní okénko - Dnes zasedá Fed, sazby nezvýší, ale naznačí další směr
Dnes je o hlavní ekonomické události jasno. Ve 20:00 vydá americká centrální banka rozhodnutí o další výši sazeb a zároveň zveřejní novou prognózu. Ta bude pro řadu aktérů na trhu důležitější než samotné rozhodnutí, jelikož většina indicií míří ve směru, že alespoň na dnešním zasedání ke zvýšení sazeb nedojde. V posledních měsících sice přírůstky cenové hladiny byly vyšší, než se očekávalo, dáno je to ale zejména nákladovým šokem v podobě rychle rostoucí ceny ropy. Ropa typu Brent se aktuálně obchoduje za 95$ za barel, což představuje nárůst o téměř 15 % za poslední měsíc a cena je tak na úrovních z konce roku 2022. Pro Fed jde o vývoj, který na jednu stranu působí proinflačně, na druhou stranu ale ohrožuje i ekonomický vývoj a další zvýšení sazeb by tak mohlo neadekvátně utlumit budoucí růst HDP bez výraznějšího ovlivnění inflace. Pauza a šance vyhodnotit dosavadní působení měnové politiky se tak patrně bude jevit většině členů jako nejlepší možný postup, zároveň ale Fed s největší pravděpodobností nebude chtít připustit konec cyklu utahování sazeb. Investoři tak budou vyčkávat na tiskovou konferenci a jakýkoliv možný náznak z úst předsedy Fedu Powella, že sazby již dále neporostou. To by patrně podpořilo většinu titulů na americkém akciovém trhu, zároveň by šlo o pozitivní signál pro euro a další evropské měny. Trh je před zasedáním ale spíše naladěn tak, že Fed si ponechá prostor pro ještě jeden možný letošní hike a zároveň naznačí ochotu držet sazby na současných úrovních po delší dobu.
Revize inflace v eurozóně nakonec překvapila, když meziroční i meziměsíční přírůstek cenové hladiny byl o jednu desetinu nižší, než uváděl první odhad. V srpnu tak meziroční inflace poklesla na 5,2 % (z 5,3 % v červenci). Součástí zpřesněného reportu jsou i výsledky harmonizovaného indexu inflace pro zbytek zemí EU. V Česku podle této statistiky dosáhla meziroční inflace v srpnu 10,1 %, což řadí naší inflaci na druhé místo po Maďarsku (14,2 %), těsně před Slovensko (+9,6 %) a Polsko (+9,5 %). Meziměsíčně ale český růst cen podle metodiky Eurostatu (+0,2 %) patřil v rámci EU spíše do dolní poloviny.
Americký akciový trh před zasedáním Fedu ztrácel a během včerejšího dne index S&P 500 poklesl o 0,2 %. Kromě Fedu dopadá na trhy i nervozita ohledně opětovné diskuze o možném shutdownu v americké ekonomice. Ztrácel i německý DAX (-0,4 %), červeným číslům se pak nevyhnul ani tuzemský index PX (-0,5 %). O několik haléřů vůči euru pak ztrácela česká koruna, zejména v důsledku komentáře viceguvernéra Jana Fraita, který uvedl, že si dokáže představit snížení sazeb v listopadu nebo prosinci.
Editor: Martin Kron, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select