Ještě vyšší americké výnosy?
Výnosy amerických dluhopisů dnes opět rostou. V tomto krátkém zamyšlení se podíváme nejen pod pokličku tohoto posunu, ale i na výsledek dnešní dluhopisové aukce, a samozřejmě i na to, co (ne)čekat od zítřejšího zasedání Fedu.
Dvacetiletý americký dluhopis je méně likvidní instrument. Je to vidět i na samotné výnosové křivce, kde je u této splatnosti patrný „zub“ směrem nahoru. Výsledek dnešní aukce ale ukázal silnou poptávku, a to jak z hlediska tailu, tak i bid-to-coveru a vyšší poptávky zejména od amerických rezidentů, kteří tak „vytlačili“ část nerezidentů. Reagoval i trh, kde jsme viděli lehké, ale krátké zpomalení růstu dvacetiletých výnosů, zatímco zbytek rostl v podstatě podél celé křivky.
Pokračující růst výnosů může mít vícero důvodů. Jedním z nich je vývoj na ropě, u které rostoucí ceny představují proinflační riziko. Jde sice o nabídkový inflační faktor, který centrální banka může „přehlídnout“. Čím déle však bude trvat, tím vzroste i pravděpodobnost jeho propisu do složek jádrové inflace, jako je například doprava. Ostatně viděli jsme to už u srpnové inflace. Navíc platí, že vyšší ceny ropy, potažmo pohonných hmot, mohou ovlivnit krátkodobá inflační očekávání domácností. Podle posledních čísel se tak nestalo, což se však může rychle změnit.
Dalším faktorem může být opětovně o něco vyšší časová prémie. U roční a dvouleté jsme v pozitivních číslech, u desetileté na sedmi bazických bodech pod nulou. Množí se zprávy o mnohem menší pravděpodobnosti americké recese, a naopak větší pravděpodobnost dosažení soft landingu. Paradoxně tomu je v situaci oslabující ekonomické aktivity, zejména v zahraničí, rozvolňujícího se trhu práce, nižších marží, a ještě přísnějších podmínek úvěrování.
V tomto směru bude pro dluhopisový trh klíčová zítra zveřejněná aktualizovaná prognóza Fedu. Trh bude rovněž sledovat explicitní komentáře typu „stále platí, že výhled nepracuje ani s mělkou recesí americké ekonomiky“.
Dnes k růstu výnosů mohl přispět i výsledek kanadské inflace. Ta již druhý měsíc po sobě vykázala nárůst z titulu vyšších cen pohonných hmot, navíc pokořující tržní konsensus. Vzrostla i jádrová inflace. Reakcí trhu byl vedle vyšších tržních sazeb v Severní Americe i nárůst sázek na další zvýšení kanadských úroků na říjnovém zasedání.
Scénář, kdy pro proces dezinflace zamrzne, je reálný, proto od Fedu nečekejme, že by ve své nové prognóze snížil letošní vrchol sazeb. Sledovat budeme i výhled úroků pro příští rok. Vyšší medián v roce 2024 by byl nepochybně jestřábím překvapením. Změnu odhadované neutrální sazby nečekáme.
Zdroj: Bloomberg, Reuters, Fed, Bank of Canada, LiveSquawk, Investing
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.