Ranní okénko - Tento týden vycházejí tuzemské mzdy, průmysl či maloobchod
Tento týden patří především datům z české ekonomiky, kdy po dnešních mzdách dorazí v průběhu týdne také statistika průmyslu, zahraničního obchodu, maloobchodních tržeb a týden uzavře podíl nezaměstnaných. Dílčí data dorazí také z eurozóny a Německa, vesměs ale nepůjde o kurzotvorná data, s potenciálem pro větší výkyvy na finančních trzích. Investoři tak budou opatrní spíš na komentáře členů centrálních bank, vzhledem k postupně blížícím se zasedáním ECB (14. září) a Fedu (20. září).
Dnes za několik minut dorazí výsledek tuzemských mezd za Q2’23, kdy i přes napjatou situaci na trhu práce patrně růst zůstal umírněný. Po 8,6 % v prvním čtvrtletí letošního roku odhadujeme, že nominální růst zpomalil na 7,8 %. To vzhledem k více jak 11% průměrné inflaci znovu znamená, že reálný vývoj zůstává v záporných číslech. Očekáváme proto pokles reálných mezd o 3,0 %, medián trhu předpokládá snížení o 2,4 %. V USA bude vzhledem svátku práce trh dnes uzavřený.
V úterý dorazí na trh data o vývoji cen výrobců v eurozóně, z USA pak statistika továrních objednávek, kde vzhledem k poklesu v sektoru transportu je očekáván výraznější meziměsíční pokles.
Ve čtvrtek vycházejí česká data z maloobchodu, kde i vlivem srovnávací základny bude docházet k postupnému meziročnímu oživení s nadějí na posun do kladných čísel.
V pátek pak týden uzavře statistika nezaměstnanosti od MPSV, kde především vlivem sezónnosti očekáváme druhý nárůst v řadě, na 3,6 %. V následujících měsících ale bude podíl nezaměstnaných stagnovat, čí mírně klesat.
Páteční měsíční report ukazuje na pokračující zpomalování stále silného amerického trhu práce. Trhy situaci vnímají jako ideální scénář, kdy zaměstnanci jsou schopni stále poměrně jednoduše získávat práci, zároveň by ale zpomalování nemělo dát důvod Fedu pro další hike. V řeči čísel vzniklo během srpna 187 tisíc míst, což sice představuje zrychlení proti předcházejícím dvěma měsícům, důvodem je ale hlavně silná revize obou výsledků směrem dolů. Je to zároveň číslo vysoko nad dlouhodobým průměrem, ale zhruba v souladu s výsledky mezi roky 2015-2019 (průměr = 190k). Míra nezaměstnanosti stoupla z 3,5 % na 3,8 % mj. díky větší participaci na trhu práce, což lze opět vnímat jako spíše pozitivní vývoj pro americkou ekonomiku.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?