Investoři vyhlížejí zítřejší program symposia v Jackson Hole (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnešek toho z pohledu makroekonomického kalendáře příliš nenabídne. Na programu je tuzemský konjunkturální průzkum za srpen a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA za červenec. Večer zároveň dojde k zahájení letošního symposia centrálních bankéřů v Jackson Hole. Nicméně investory vyhlížená vystoupení J. Powella a Ch. Lagardeové jsou na programu až zítra.
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA zpomalují.
Růst amerických objednávek kapitálového zboží (bez leteckých zařízení) v posledních měsících slábnul, což se podepisuje i na slabší průmyslové výrobě. Nicméně objednávky letadel zůstaly velice silné. V květnu a červnu objednávky letadel (mimo sektor obrany) meziměsíčně vzrostly o výrazných 33 %, resp. 69 %. V červenci by podle nás mělo dojít ke korekci, celkové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby tak podle nás klesly o 3,3 % m/m. Po očištění o sektor dopravy však podle našeho odhadu stagnovaly.
PMI indikátory sentimentu v eurozóně opět zklamaly.
Index nákupních manažerů (PMI) včera v eurozóně opět výrazně zklamal, když kompozitní index klesl z červencových 48,6 b. na 47,0 b. v srpnu. Za poklesem stálo výhradně zhoršení v sektoru služeb, kde se index propadl pod 50 b., tedy do teritoria značící kontrakci. PMI z oblasti služeb v srpnu dosáhl 48,3 b., zatímco ve zpracovatelském průmyslu vzrostl o 1 b. na 43,7 b, byť ten však zůstává hluboko v pásmu kontrakce. Oba indexy setrvávají poměrně výrazně pod dlouhodobými průměry, což by běžně značilo propad aktivity v daných sektorech. To ovšem zatím nepozorujeme. Naopak zejména v průmyslu navzdory pesimistickým vyhlídkám plynoucích z předstihových indikátorů byla průmyslová výroba v eurozóně od letošního dubna poměrně robustní. Značný rozdíl mezi měkkými daty sentimentu a tvrdými daty z průmyslu lze vyzdvihnout i v tuzemském kontextu, kde průmyslová výroba těží zejména z finalizace dříve nedokončených objednávek. Pesimistická zpráva z evropského spotřebitelského sektoru včera přišla také z titulu zveřejněné spotřebitelské důvěry za srpen. Ta se podle indikátoru od Evropské komise mírně zhoršila, zatímco bylo očekáváno její další pozvolné zlepšení.
Euro v návaznosti na čísla PMI z eurozóny vůči dolaru nejprve skokově oslabilo, v závěru seance však přišla korekce, která dokonce vyústila v posílení o 0,16 %. Pod tlakem posilujícího dolaru zpočátku mírně ztratily i středoevropské měny, ty ovšem v závěru dne rovněž korigovaly a zavřely nepatrně silnější. Pesimistický výhled vyplývající ze zveřejněných PMI vedl zejména k poklesu eurových a dolarových sazeb o 10-13 bb, což pravděpodobně ovlivnilo i pokles korunových sazeb v podobné výši.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?