Podle prvního odhadu vzrostla ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí o 0,3 % (meziročně 0,6 %) - Globální ekonomický výhled srpen 2023 - Eurozóna
Příznivé hospodářské výsledky za jarní období posunuly výhled lehce nahoru. Podle prvního odhadu vzrostla ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí o 0,3 % (meziročně 0,6 %). Anualizovaně vzato taková dynamika zhruba odpovídá růstovému potenciálu eurozóny, což dává naději, že nedávné stagnační období bylo překonáno. Za příznivým výsledkem stojí především zotavování domácí poptávky. Tržby v maloobchodě zaznamenaly růst především v květnu (po revizi). V červnu sice opět lehce poklesly, jejich meziroční propad se nicméně postupně zmírňuje. Z velkých ekonomik rostly slušnými tempy Francie a Španělsko (kterému se vyhnula energetická krize a je ve velmi dobré formě). Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí stagnovala (čímž vyšla z technické recese), zatímco italská zaznamenala pokles. Méně příznivé jsou zprávy z rozličných šetření. Kompozitní PMI dále klesá (v červenci 48,9) v důsledku snižujícího se množství nových objednávek především ve zpracovatelském průmyslu. Sentiment dle ESI se dále mírně zhoršuje jak v průmyslu, tak ve službách. Naproti tomu v obchodě a u spotřebitelů bylo zaznamenáno zlepšení. Trh práce je – slovy prezidentky ECB – robustní. Nezaměstnanost poklesla na nové historické minimum (6,4 %), přičemž nová pracovní místa vznikají především v sektoru služeb. Aktualizovaná prognóza MMF očekává v letošním roce růst HDP eurozóny o 0,9 %, v příštím roce pak o krásných 1,5 %. Analytici CF zůstávají znatelně opatrnější, když předpovídají 0,6 %, resp. 0,8 %.
Inflační tlaky v eurozóně přetrvávají, přičemž mají již převážně domácí původ. ECB na svém červencovém zasedání v souladu s očekáváními opět zvýšila základní úrokové sazby (již podeváté v řadě). Nejprudší utahování měnové politiky v její historii by nicméně mělo v následujících měsících zvolnit. Centrální banka se dostává do období, kdy bude ladění sazeb zřejmě jemnější, a ve zpřísňování by se tak mohly objevit pauzy. Inflace zůstává vysoko nad inflačním cílem a snižuje se jen pozvolna (v červenci dle rychlého odhadu zpomalila na 5,3 %). Perzistentní je především ve svém jádru (5,5 %), které je tak nyní již nad úrovní celkových hodnot. Vysoký zůstává rovněž růst cen potravin. Dle výhledů nedosáhne inflace 2% cíle ECB ani v příštím roce.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?