mzv.cz (MZv ČR)
Makroekonomika  |  16.08.2023 20:53:04

Švýcarsko - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024

Švýcarsko je v oblasti výzkumu, vývoje a inovací velmi konkurenceschopné. Zároveň však patří k zemím, které na výzkum, vývoj a inovace vynakládají v poměru ke svému HDP nejvíce prostředků. Více než dvě třetiny švýcarských výdajů na výzkum, vývoj a inovace, které v současné době činí více než 3 % HDP, tedy přibližně 22 mld. CHF, připadají na soukromý sektor. Veřejné financování výzkumu se opírá především o vlastní iniciativu výzkumných pracovníků, princip hospodářské soutěže a mezinárodní spolupráci. Možnosti pro české subjekty jsou v akademické spolupráci, spolupráci na klinickém výzkumu, subdodávkách laboratorních zařízení, informačních technologiích, projektech s umělou inteligencí či v investičních příležitostech.

Podle Global Innovation Index 2022 je Švýcarsko nejinovativnější zemí světa, přičemž na prvním místě se umisťuje nepřetržitě od roku 2011.

Dlouhodobá a nepřetržitá podpora vzdělávání, výzkumu a inovací (VVI) je jedním z receptů úspěšného Švýcarska. Kvalitní vzdělávací systém je základem osobního rozvoje a integrace na trhu práce a umožňuje celoživotní vzdělávání. Vzdělávání a výzkum jsou základem pro kreativitu, vynalézavost a podnikavost, a tedy zásadním předpokladem pro inovační sílu společnosti a konkurenceschopnost země. V souladu se spolkovým politickým systémem Švýcarska je odpovědnost za různé úkoly financování v oblasti VVI rozdělena mezi stát a kantony.

Na všech stupních švýcarského systému vzdělávání, výzkumu a inovací jsou základními principy spolupráce mezi politickými rovinami subsidiarita, autonomie a partnerství. Sektor VVI řídí a financují stát a kantony.

Dne 26. února 2020 předložila Spolková rada parlamentu zprávu týkající se podpory vzdělávání, výzkumu a inovací na léta 2021-2024. Na základě rozhodnutí parlamentu plánuje stát v tomto období vynaložit na financování VVI přibližně 28,1 mld. CHF, tedy o téměř 2 mld. CHF více než v letech 2017-2020, což signalizuje vysoký politický význam VVI ve Švýcarsku. Cílem je, aby v oblasti VVI Švýcarsko zůstalo mezinárodním lídrem. Jednou z hlavních výzev je digitální transformace.

Spolková rada sleduje v koncepci VVI 2021-2024 následující priority:


Digitální transformace: Vládní politika VVI podporuje zúčastněné strany při zdolávání a spoluvytváření digitální transformace ve všech oblastech. Stát pokračuje v posilování digitálních kompetencí v sektoru VVI, iniciované "Akčním plánem digitalizace". Za tímto účelem zintenzivňuje koordinaci mezi federální vládou a kantony. Podporuje také rozvoj digitálních dovedností, jakož i výzkumných kapacit ve strategických oblastech, jako např. umělá inteligence, průmysl 4.0 a kybernetická bezpečnost.

Podpora výzkumu a inovací: Stát financuje efektivní, k hospodářské soutěži se zavazující, agentury: Švýcarskou národní vědeckou nadaci SNF (jedná se o organizaci na podporu vědeckého výzkumu zmocněnou švýcarskou spolkovou vládou) a agenturu na podporu inovací Innosuisse. Zatímco SNF se zaměřuje na nezávislý základní výzkum a výchovu mladých vědců, Innosuisse se věnuje aplikačně orientovanému výzkum z oblasti vědy a hospodářství.

Odborný výcvik: Stát společně s kantony a sektorem hospodářství podporuje vzdělávání odborných na praxi orientovaných kvalifikovaných pracovníků. Podporuje inovativní projekty, které připravují odborný výcvik na digitální transformaci.


Další vzdělávání: Stát společně s kantony podporuje nabídky v oblasti základních dovedností u dospělých osob, zejména v oblasti jazykových, informačních a komunikačních technologií.

Vysoké školy: Stát podporuje kantonální univerzity a odborné vysoké školy v oblasti vzdělávání a výzkumu, jakož i při vzdělávání mladých pracovníků, při zkoumání jejich profilů a při koordinaci zvláště nákladných oblastí v rámci Švýcarské univerzitní konference.


Mezinárodní spolupráce je též důležitým základem koncepce a má pro Švýcarsko velký význam. Na jedné straně se Švýcarsko podílí na mnoha mezinárodních výzkumných organizacích a výzkumných programech, jako je CERN nebo na několikaletých rámcových výzkumných programech Evropské unie. Na druhé straně Švýcarsko pěstuje bilaterální spolupráci při výzkumu s vybranými prioritními zeměmi. Však také za své špičkové postavení v tomto odvětví vděčí z velké části zahraničním expertům.

Možnosti pro české subjekty se tak nabízejí v akademické spolupráci, spolupráci na klinickém výzkumu, subdodávkách laboratorních zařízení, informačních technologiích, projektech s umělou inteligencí či v investičních příležitostech.

Švýcarsko, počet obyvatel, HDP, inflace, nezaměstnanost, export, import a obchodní bilance, dluh. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024, souhrnná teritoriální informace.

Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí


Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19






Příbuzné stránky


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688