Portugalsko - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024
Nadace pro vědu a technologii (FCT) byla založena již v roce 1997 jako národní agentura v gesci Ministerstva vědy, technologie a vysokého školství a jejím posláním je financování výzkumu v oblasti vědy, technologie a inovací. O granty, které FCT poskytuje, mohou usilovat výzkumné týmy složené z pracovníků jakékoli národnosti, a to ve všech oblastech poznání, což otevírá příležitosti i pro české výzkumníky. FCT přímo podporuje výzkum a vývoj prostřednictvím specifických programů začleněných do různých kategorií: od dalšího vzdělávání (granty) až po vědecké zaměstnávání (smlouvy). Podpora je určena na projekty vědy a výzkumu ve všech vědních oblastech, dále institucím, které tvoří přidružené laboratoře a výzkumné ústavy (celkem 307 středisek, v nichž pracuje 22 tisíc výzkumných pracovníků), na mezinárodní spolupráci (projekty bilaterální spolupráce, kvóty v mezinárodních organizacích a mezinárodní partnerství s důrazem na aktuální program Horizont 2020) a další aktivity s cílem podpory vědecké kultury.
Portugalské firmy a výzkumné ústavy v posledních letech zrychlily dynamiku úspěšných žádostí o přiznání patentů u Evropského patentového úřadu (EPO). Zatímco v roce 2021 bylo zemi přiznáno 290 patentů (meziroční růst +15,5 %), v roce 2022 jich bylo již 312 (+7,6 %). Pro srovnání – českým subjektům bylo v uvedených letech přiznáno 201, resp. 219 patentů. Oborům, ve kterých Portugalsko získává největší počty patentů, dominuje ICT a zdravotnické a farmaceutické technologie.
Mezi největší současné investiční projekty v odvětví patří zkapacitnění vědeckovýzkumné výpočetní techniky v zemi, a to včetně instalace a zprovoznění superpočítače Deucalion v červenci 2023. Jedná se o investici s podporou EU v hodnotě převyšující 20 mil. EUR, superpočítač bude umístěn v Centru pokročilých výpočtů Univerzity v Minho ve městě Guimaraes.
Portugalské univerzity jsou velice aktivní, pokud jde o akademickou spolupráci se zahraničními protějšky. Mezi nejaktivnější a nejvýznamnější portugalské univerzity patří Univerzita v Portu, Lisabonská univerzita, Nová univerzita v Lisabonu, Univerzita v Coimbře, Univerzita v Aveiro, Univerzita v Minho a Portugalská katolická univerzita. Mnohé z nich mají uzavřeny dohody o spolupráci s českými univerzitami, a to i na základě bilaterální mezivládní dohody o hospodářské, průmyslové a vědeckotechnické spolupráci, která byla uzavřena již v roce 1994.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
- PLN, polský zlotý - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory