Singapur - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024
Z hlediska financování i kvality vědy a inovací se malý městský stát pravidelně umisťuje na špici různých světových žebříčků, ať jde o inovační index World Intellectual Property Organization (8. místo), podle UNESCO má 4. nejvyšší počet vědeckých pracovníků na počet obyvatel a podle Světové banky má 3. nejvyšší výdaje na obyvatele na vědu a inovace.
Vládní financování má na starosti grantová agentura National Research Foundation, jež pod přímou kontrolou vlády připravuje výzkumné “pětiletky” s různým zaměřením i (pokaždé vyšším) financováním. Aktuálně pro roky 2021-25 je připraveno 25 mld. SGD, tedy asi 400 mld. Kč a jsou ustanoveny 4 široké priority: 1) výroba, konektivita, obchod, 2) lidské zdraví a potenciál, 3) smart cities, 4) digitální ekonomika, přičemž tyto priority se objevují v plánech dlouhodobě, a proto je v nich Singapur na světové špičce. Zmíněné prostředky se rozdělují na grantovém principu mezi různé výzkumné organizace, zejména jde o vládní A*STAR a největší singapurské univerzity Nanyang Technological University a National University of Singapore, ale skrze ministerstva i agentury jako Economic Development Board se poté granty rozdělují i dalším výzkumným organizacím.
Kvůli relativně malé rozloze a nízkému počtu obyvatel se Singapur čím dál tím více zaměřuje na společný mezinárodní výzkum, aby zařídil růst svých kapacit. I proto láká různé silné nadnárodní společnosti a významné světové univerzity, aby na jeho území (a leckdy přímo v areálech univerzit či při státních agenturách) založily své pobočky, k čemuž nabízí i různé pobídky a granty. Proto se v kampusech univerzit tvoří různé akcelerátory, výzkumné clustery a další typy partnerství s dalšími výzkumnými organizacemi ze světa či se soukromými společnostmi.
České firmy, start-upy i výzkumné organizace tedy mohou těžit jak z kapitálové síly Singapuru, který se nebojí investovat i do rizikovějších výzkumných záměrů zvláště s výrazným faktorem udržitelnosti, tak z prostředí, jež vítá inovace a vytváří ty nejlepší podmínky pro výzkumníky i jejich patenty, pokud by se firmy rozhodly pro vývoj přímo v zemi.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory