Irák - Energetika, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024
Irák dlouhodobě řeší energetickou krizi, kdy produkce elektřiny je v zemi výrazně nižší než poptávka. Minimální napojení na elektrické sítě sousedních států tento problém zdaleka neřeší. Irácká vláda se tento problém snaží řešit výstavbou nových elektráren i napojováním irácké elektrické sítě na sítě sousedních států. Vzhledem k tomu, že tyto investice povedou k výsledkům nejdříve až ve střednědobém horizontu, většina Iráčanů vlastní elektrické generátory na benzin. Nedostatečnou produkci navíc komplikuje rozvodná síť ve špatném stavu, která v letních měsících běžně kolabuje.
V Iráku poptávka po elektřině kolísá v závislosti na ročním období. Největší poptávka je tradičně v létě, kdy teploty dosahují 50 °C a bez klimatizace se nedá existovat, ale také v zimě, kdy teploty padají k 0°C a většina domácností topí. Podobné teplotní výkyvy jsou také v okolních zemích a i přes plánované napojení na elektrické sítě sousedů se nedá spoléhat na to, že to situaci vyřeší. V létě 2016 byla v Iráku maximální poptávka 22 000 MW, v roce 2021 pak činila již přes 30 000 MW, v roce 2019 pak byla maximální výrobní kapacita 19 300 MW s tím, že cca 6500 MW vyráběly elektrárny na zemní plyn, který se z velké části dováží z Íránu. Jak se ukázalo například letos v zimě, Írán přerušil dodávky zemního plynu a elektřiny do Iráku z důvodu zvýšené domácí spotřeby v zimních měsících, což Irák připravilo o 7500 MW.
Irácká vláda si je těchto nedostatků dobře vědoma a snaží se investovat do výstavby nových elektráren a rozvodné sítě, ale také do rehabilitace starých elektráren a rozvodné infrastruktury, která byla často poškozena během války s ISIS. V loňském roce byl například zahájen provoz elektráren na zemní plyn v Dhíkáru a Samaře. Problém s nedostatkem zemního plynu se Irák snaží řešit projekty na zachytávání zemního plynu na ropných rafineriích.
Irácké Ministerstvo průmyslu a minerálů má velký zájem o spolupráci s Českou republikou v oblasti obnovitelných zdrojů, alternativní energie a solárních panelů. V Iráku jsou ideální podmínky pro výstavbu uplatnění solárních panelů a vláda plánuje výstavbu fotovoltaických elektráren v téměř všech provinciích. V současné době finalizuje jednání o výstavbě fotovoltaické elektrárny s produkcí 1000 MW v Najafu.
Výstavba nových elektráren je však běh na dlouhou trať a do té doby zůstává Irák závislým na dieselových agregátech, který tady mají v prakticky každé domácnosti. O tyto agregáty je proto velký zájem i v soukromé sféře a s největší pravděpodobností ještě dlouho bude.
Irák se také usiluje o obnovu své rozvodné sítě, která byla dlouhodobě zanedbávána a poškozena konflikty a která stojí za částí nedostatků iráckého problému s nedostatkem elektřiny. Irák navíc plánuje propojení své elektrické rozvodné sítě se sousedy. Letos v lednu bylo například podepsáno memorandum o porozumění se Saúdskou Arábií o propojení irácké sítě se sítí zemí Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu.
Mimoto je zajímavostí plánovaná výstavba jaderné elektrárny v Iráku. Ta by měla mít osm reaktorů schopných produkovat 11 GW, plánovaná cena se pohybuje kolem 40 mld. USD a mluví se o spolupráci s ruskými (Rosatom) a jihokorejskými (Kepco) partnery. Hlavním koordinátorem tohoto projektu je IRSRA (Iraqi Radioactive Sources Regulatory Authority), která spadá přímo pod iráckého premiéra. Tento projekt bude zdlouhavý, nabízí však řadu příležitostí pro předání českého know-how nebo pro české firmy jakožto subdodavatele.
Irák má zájem o spolupráci s českými firmami nejen v oblasti rekonstrukce a výstavby elektráren a rozvodné sítě. Irák dlouhodobě usiluje o partnerství s českými protějšky v oblasti recyklace baterií, výroby elektrických kabelů a na to navázané výroby mědi, výroby solárních panelů a elektrických měničů. Více informací o veřejných zakázkách Ministerstva průmyslu a minerálů a Ministerstva elektřiny naleznete na jejich webových stránkách. Mimo to může být pro potenciální zájemce o tento obor v Iráku zajímavá každoroční akce Iraq’s Energy Exhibition & Conference .
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
- CHF, švýcarský frank - převod měn na CZK, českou korunu
- IDR, indonéská rupie - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
03.02.2025 iPhone za zlomek ceny. Do Česka dorazilo…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Kryptoměnový trh se propadá kvůli obavám z globální obchodní války
Charu Chanana, Saxo Bank
Scénář obchodní války 2.0: Co to znamená pro vaše portfolio?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Výprodej v technologickém sektoru: na kolena ho srazil výkonný model umělé inteligence z Číny
Petr Lajsek, Purple Trading
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Miroslav Novák, AKCENTA