Ceny v tuzemském výrobním sektoru nadále svižně klesají (Komentář)
Meziroční růst cen průmyslových výrobců v červenci zpomalil z 1,9 % na 1,4 %. To bylo jen nepatrně nad naší prognózou (+1,3 % y/y), zatímco tržní konsensus předpokládal o desetinu vyšší růst než skutečnost (+1,5 % y/y). Na nižší cenový růst v meziročním vyjádření nadále významně působila vysoká srovnávací základna loňského roku.
Oproti červnu byly ceny průmyslových výrobců v průměru nižší o 0,1 % po předchozím poklesu o 0,3 %. V samotném zpracovatelském průmyslu meziměsíční pokles cen v červenci dosáhl -0,3 %, tedy stejně jako v červnu. Ceny se zde snižovaly již pět měsíců v řadě. Nejvyšší červencový pokles cen zaznamenal chemický průmysl (-3,3 % m/m). Mírnějším tempem pak ceny klesaly také v dřevařském, papírenském a tiskařském průmyslu. Pokles cen pokračoval rovněž v případě základních materiálů, jako je sklo, cement, beton, kovy a výrobky z nich vyrobených. Stavební materiály jako celek v červenci zlevnily meziměsíčně o 0,9 %, meziročně však byly jejich ceny stále o 0,9 % vyšší. Pátý měsíc v řadě pokračoval pokles cen v potravinářském průmyslu, jeho tempo navíc zrychlilo z červnových -0,4 % m/m na -0,7 % v červenci (meziročně ale byly ceny vyšší o 4,9 %). Ceny se naopak po delší době zvyšovaly v automobilovém průmyslu (+0,6 % m/m). Zdražily rovněž rafinované ropné produkty, které pravděpodobně reflektovaly růst cen surové ropy a mírně slabší českou korunu. Mimo zpracovatelský průmysl ceny rostly zejména v energetickém průmyslu. V průměru energie zdražily meziměsíčně o 0,6 %, a to hlavně kvůli vyšším cenám elektřiny (+0,8 % m/m). Podobně jako u spotřebitelských cen i zde může mít vliv konec dříve uzavřených fixací.
Rychlý pokles cen pokračoval v zemědělství. Ceny zemědělských výrobců byly v červenci nižší o výrazná 4 % m/m, zatímco v červnu klesly o 0,9 %. Rychlým tempem se ceny snižovaly jak v živočišné tak i rostlinné výrobě. Meziročně byly ceny v zemědělství v průměru nižší o 14,3 %.
Snižovaly se i ceny tržních služeb, naopak ceny stavebních prací nepatrně vzrostly. Ceny tržních služeb pro podniky byly v červenci meziměsíčně nižší o 1,3 %, avšak meziročně vzrostly o 5,6 %. Za výrazným meziměsíčním poklesem stálo zlevnění reklamních služeb (-20,5 % m/m), bez toho by ceny tržních služeb byly meziměsíčně vyšší o 0,2 %. Ceny stavebních prací pak vzrostly meziměsíčně o 0,1 % při meziročním růstu o 4,8 %. S ohledem na to, že v následujících měsících bude pravděpodobně pokračovat svižný růst nominálních mezd, lze očekávat i další zdražení stavebních prací. Vlivem vyšší náročnosti na lidskou práci v případě stavebních děl tak ve výsledku pravděpodobně budou dražší stavební práce kompenzovat vliv levnějších stavebních materiálů.
Dnes zveřejněná data o cenovém vývoji ve výrobním sektoru ukazují na pokračující dezinflační tendence v české ekonomice a předznamenávají další ústup spotřebitelské inflace.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory