Německý ZEW index poodhalí srpnovou náladu mezi investory (Ranní zpráva z finančního trhu)
Náladu investorů zpočátku dne ovlivní překvapivě slabá čínská data z reálné ekonomiky, která potvrzují jen chabé oživení tamní ekonomiky. S ohledem na to čínská centrální banka přistoupila ke snížení klíčových úrokových sazeb až o 15 bb. Dnes jako první z řady indikátorů sentimentu bude zveřejněn německý ZEW index za srpen, který podle nás ukáže na přetrvávající pesimismus investorů ohledně vyhlídek pro německou ekonomiku. Data maloobchodních tržeb v USA za červenec by měla potvrdit stále silné výdaje amerických domácností, které by však měly postupně slábnout.
Spotřebitelská poptávka v USA zůstává silná.
Tradičně jako první z řady sledovaných indikátorů sentimentu v eurozóně bude zveřejněn německý ZEW index za srpen. Ten by podle nás měl ukázat na mírné zlepšení očekávání do budoucna na jedné straně a zhoršení hodnocení současné situace na straně druhé. Tržní konsensus však očekává zhoršení v obou složkách, byť v případě očekávání jen nepatrné.
Reálná spotřeba amerických domácností byla v H1 23 silná. Slušné momentum si pak zřejmě zachovala i při vstupu do druhé poloviny roku, když v červenci podle nás (nominální) maloobchodní tržby meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, resp. 0,4 % bez prodeje aut. To by mělo být v souladu se stále dobrou situací na tamním trhu práce, nicméně i ten již vykazuje známky mírného ochlazování. Tempo zadlužování amerických domácností také předznamenává postupné zpomalování útrat, přičemž od letošního října navíc dojde k obnovení dočasně pozastavených splátek studentských půjček, což by mělo vést k omezení výdajů domácností. Ty se i nadále koncentrují především ve službách. Slabší poptávka po zboží již příliš nedovoluje prodejcům spotřebního zboží zvyšovat ceny, a tudíž přispívá k silnější dezinflaci v cenách zboží. Zatímco po předchozím silném růstu v souvislosti s obnovenou výrobou aut, bude spotřebitelská poptávka po autech mírně slábnout, tak firemní poptávka má stále prostor k růstu.
Regionální měny pod tíhou posilujícího dolaru včera oslabily.
Včerejší makroekonomický kalendář toho příliš nenabídl, o menší vzruch na finančních trzích se však postaraly ranní zprávy z Číny ohledně problémů v tamním finančním sektoru. I přes absenci klíčových makroekonomických dat včera euro vůči dolaru výrazněji oslabilo (o 0,4 %). S tím byl spojen mírný růst dolarových sazeb o 5-7 bb dle splatnosti. Pod tíhou posilujícího dolaru včera středoevropské měny ztrácely, respektive odevzdávaly intradenní zisky v případě té tuzemské. Česká koruna po počátečním posilování v závěru včerejšího dne oslabila a skončila na denní bázi beze změny. Maďarský forint oslabil o 0,3 %, podobně oslabil i polský zlotý (o 0,35 %).
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory