justice.cz (Justice)
Zákony a právo  |  02.08.2023 14:33:30

Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo metodické stanovisko k problematice neoprávněně požadované či neoprávněně vyplacené náhrady nákladů soudního exekutora při zastavování bagatelních exekucí

Ministerstvo spravedlnosti vydalo nové metodické stanovisko, které se týká problematiky neoprávněně požadované či neoprávněně vyplacené náhrady nákladů soudního exekutora při zastavování bagatelních exekucí podle právní úpravy obsažené v čl. IV bodu 18. až 24. přechodných ustanovení zákona č. 286/2021 Sb., kterým se mění zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád) a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony (dále jen „přechodná ustanovení").

V souvislosti se zastavováním tzv. bagatelních exekucí se objevily dvě problematické situace spočívající jednak v tom, že exekuční soud odmítl soudnímu exekutorovi vyplatit paušální náhradu nákladů dle čl. IV bodu 22. přechodných ustanovení ve výši 1 270,50 vč. DPH, neboť nebyly splněny podmínky pro zastavení exekuce postupem podle čl. IV bodu 18. a násl. přechodných ustanovení, a tím pádem ani podmínky pro výplatu paušální náhrady nákladů. Soudní exekutor však disponuje vykonatelným exekučním titulem (usnesením o zastavení exekuce) a tuto svou pohledávku by teoreticky mohl vymáhat výkonem rozhodnutí či v exekučním řízení. Druhá problematická situace spočívá v tom, že paušální náhrada nákladů dle čl. IV bodu 22. přechodných ustanovení ve výši 1 270,50 vč. DPH již byla soudnímu exekutorovi exekučním soudem vyplacena, přestože nebyly splněny podmínky pro její výplatu, což bylo exekučním soudem zjištěno až následně, a na žádost o její vrácení soudní exekutor buď nereaguje, nebo ji vrátit odmítá.

Účelem tohoto stanoviska je s ohledem na ochranu finančních prostředků státního rozpočtu veřejně deklarovat, jaký by měl být podle názoru ministerstva adekvátní postup soudních exekutorů v případě, kdy z jejich strany došlo k vydání usnesení o zastavení exekuce postupem podle čl. IV bodu 18. a násl. přechodných ustanovení, přestože k tomu nebyly splněny podmínky, a v tomto usnesení si neoprávněně přiznali paušální náhradu nákladů exekuce dle čl. IV bodu 22. přechodných ustanovení ve výši 1 270,50 vč. DPH, či v případě, kdy již dokonce došlo k neoprávněné výplatě paušální náhrady nákladů soudního exekutora dle čl. IV bodu 22. přechodných ustanovení. Plnění v metodice popsaného postupu bude mít dopad na státní rozpočet.

Dodržování doporučení vyplývajícího z předmětného stanoviska bude ze strany ministerstva jako dohledového orgánu kontrolováno a v případě zjištěného porušení bude přistoupeno k opatřením v mezích pravomocí ministerstva či ministra spravedlnosti.

Celé znění stanoviska naleznete zde.

Ministerstvo spravedlnosti

2.8. 2023

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688