Agrární trhy v týdnu 18.11.99 – 24.11.1999
Cena obilnin a olejnin ve sledovaném týdnu stagnovala, když na trh nepřišly žádné významné zprávy. Obchodníci dosud nereagují ani na sucho ve Spojených státech, které by mohlo mít negativní dopad na úrodu ozimé pšenice. Pěstitelské podmínky u ozimé pšenice jsou velmi špatné vzhledem k dva měsíce trvajícímu suchu v oblasti od Texasu po Nebrasku. Americké ministerstvo zemědělství oznámilo, že jen nad 42 % osázených ploch panují ideální podmínky. Ještě před týdne šlo o 45 % ploch a před rokem plných 70 %. Sucho se negativně projevuje jak na procesu klíčení, tak na vývoji mladých rostlin. Největším pěstitelským státem je Kansas, kde panují ideální podmínky na 37 % ploch, V Oklahomě je to 42 % a nejhůře je na tom Texas s pouhými 19 %. Pokračování nedostatku srážek by mohlo znamenat úpravu odhadu nové úrody a s tím spojený růst cen. Rozhodující však budou jarní deště. Pšenice s březnovým termínem dodání obchodovaná na Chicago Mercantile Exchange uzavřela na 255,25 centech za bušl, kukuřice rovněž s březnovým dodáním na 205 centech a sojové boby s lednovým termínem dodání uzavřely na 465,25 centech za bušl.
Cena vepřových půlek vzrostla téměř na dvouleté maximum, když pokračování silné spotřebitelské poptávky se výrazně odráží na velikosti zmrazených zásob. Vliv na poptávku mají i novinky ze strany rychlých občerstvení McDonald‘s Corp. a Wendy‘s International Inc., které začali do sendvičů přidávat slaninu. V týdnu končícím 20. listopadu klesla velikost zásob o 152 tisíc liber na 7,325 milionů liber. Ve stejném období minulého roku se nabídka vepřového zvýšila o 2,775 milionů liber na 14,369 milionů, což je o 250 tisíc více, než v dosavadním nejhorším období. Cena vepřových půlek s dodáním v únoru příštího roku obchodovaných na Chicago Mercantile Exchange vzrostla v průběhu týdne ze 74 na 79,65centů za libru. Cena vzrostla od pětiletého minima v polovině července na více než dvojnásobek. Cena vepřů s dodáním v prosinci vzrostla na 52,975 centů za libru. Naopak cena hovězího masa s únorovým dodáním po celý týden stagnuje a ve středu uzavřela na 70,8 centech za libru.
Cena cukru ve sledovaném týdnu klesla až na tříměsíční minimum, když produkce již pátý rok po sobě překoná poptávku. Fondy a velcí investoři drželi dosud většinu pozic na vzestup. Po oznámení společnosti C. Czarnikow Sugar Ltd., že světová produkce překoná spotřebu o 6 % v průběhu roku končícího v červnu. Globální produkce dosáhne 136,54 milionů tun a spotřeba 128,79 milionů tun. Někteří analytici očekávají, že nová poptávka by mohla přijít z Ruska, které je největším světovým dovozcem. Surový cukr s dodáním v březnu příštího roku obchodovaný na Coffee, Sugar & Cocoa Exchange klesl z 6,30 na 6,07 centu za libru.
Colosseum denní zprávy ze světových trhů : obligace, FOREX, akcie, komodity, deriváty | |||
tel 02/67101696 |
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?