Festival „Slunovrat 2023“ v Opavě nabídl program speciálně zaměřený na polskou kulturu (video)
Jubilejní 10. ročník hudebního a kulturně multižánrového festivalu Slunovrat, který se od r. 2022 koná v historických částech města Opavy (dříve Hradce nad Moravicí), přivítal ve dnech 22.–24. června řadu tuzemských i zahraničních umělců a osobností. Součástí festivalu byl opět program nazvaný „Blízká setkání s Polskem“, speciálně zaměřený na prezentaci polské kultury.
V desetileté historii festivalu, který dlouhodobě cílí na prolínání české i polské kulturní scény, již vystoupili polští hudebníci Vołosi, Irek Głyk nebo kapely Fifidroki či Slow Sunset. V letošním roce zahájil program „Blízkých setkání s Polskem“ koncert těšínské punk-rockové formace „Ucho van Gogha“ na „jam stage“ ve volně přístupné zóně festivalu. Na stejné scéně, realizované ve spolupráci s těšínským hudebním klubem „Anielski młyn“ se dále návštěvníkům festivalu představil hudebník a producent „Bobkovski“ a čtveřice polských djs vystupujících pod společným názvem „Śląski Program Kosmiczny“.
Součástí diskusní scény festivalu „Slunovrat 2023“ byla beseda s Robertem Fieldingem, který se mimo jiné podělil o své zkušenosti a postřehy z práce pro hnutí Solidarność. Záznam této besedy moderované panem Alešem Bartuskem je možné zhlédnout na youtube kanálu festivalu (https://www.youtube.com/watch?v=Y4VPyPdudN4).
V pátečním programu druhého festivalového dne vystoupily polské kapely MOW a Dagadana. Zatímco koncert MOW (pop-jazz) s charismatickou zpěvačkou Aniou Bratek nadchnul mnohé diváky v opavském kostele sv. Václava, polsko-ukrajinská kapela Dagadana vystoupila na hlavním pódiu. Její koncert zhodnotil publicista Milan Bátor (ostravan.cz): „Polsko-ukrajinská Dagadana ukázala na hlavní scéně, jak otevřená je současná mezinárodní hudební scéna: popové, folklorní a jazzové postupy se v jejich muzice mísily s experimentováním, elektronikou a svobodnou improvizací. Živá kombinace ženských vokálů, samplů a reálných bicích fungovala výborně.“
Polská hudební scéna měla zastoupení také na „Welcome stage“ festivalu, kde se představila kapela STILLNOX (synth-goth) z Gdyně. K dalším hudebním headlinerům letošního ročníku festivalu patřily bezesporu kapely The Young Gods, Buty a Tatabojs.
V rámci nehudebního programu mohli návštěvníci festivalu zhlédnout výstavu s názvem „Pozytywna strona negatywu“ (Cieszyńskie Towarzystwo Fotograficzne) a v gastrozóně ochutnat tradiční polskou specialitu „Bigos“ nebo se zúčastnit „workshopu výroby serniku“ pod vedením těšínské kavárny „Presso“. V takzvané „zóně charitní inspirace“ se prezentovala turistická organizace „OLZA-marka Śląsk Cieszyński“, město Cieszyn a těšínská kulturní organizace „COK-Dom narodowy“, která byla hlavním polským partnerem projektu „Slunovrat 2023“ i programu „Blízká setkání s Polskem“ realizovaného za podpory Česko-polského fóra Ministerstva zahraničních věcí.
Festival Slunovrat 2023 / official aftermovie:
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?