Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  01.08.2023 07:36:44

Průmysl v regionu zůstává utlumený (Ranní zpráva z finančního trhu)

Regionální PMI za červenec ukážou na pokračující pokles průmyslové aktivity v regionu, když číslo za eurozónu jako celek bude potvrzeno na nízkých 42,7 bodu. Vrásky na čele mají i průmyslníci v USA, jak ukáže ISM. Úrovňově jsou ale na tom ve srovnání se svými evropskými protějšky lépe. Nejenom evropský průmysl čelí potížím i na straně nabídky práce, což potvrdí červencové míry nezaměstnanosti za Německo i eurozónu. Z domova se kromě zmíněného průmyslového PMI dočkáme výsledku hospodaření ve státním rozpočtu ke konci července. Ten může upřesnit odhady, jak moc reálné je splnit letošní naplánovaný rozpočet.

Evropský trh práce zůstává utažený

Červencový PMI za eurozónu jako celek bude potvrzen na 42,7, tedy výrazně v recesní oblasti. Oproti červnu došlo ke snížení o 0,7 bodu, když se citelně zhoršila situace v Německu a Francii. Patrný je v průmyslu eurozóny problém na poptávkové straně, když se dokonce na pouhých 38,8 bodu dostala složka nových objednávek a pod 50 bodů poklesl subindex zaměstnanosti. To ale nic nemění na napjatém trhu práce v celé eurozóně, ale i ve vysoce průmyslovém Německu, jak potvrdí dnešní data míry nezaměstnanosti za červenec. V pásmu kontrakce se nachází i americký ISM z průmyslu, úrovňově je ale jeho hodnota ve srovnání s evropským průměrem výše. Dnešní ekonomický kalendář tak spíše nahrává dolaru. Nicméně je jenom otázkou času, podle nás pouze několika málo měsíců, kdy se momentum v Evropě otočí a průmyslníci začnou profitovat z klesajících cen energií, očekávané silnější spotřeby domácností díky opětovnému reálné vzestupu jejich disponibilních příjmů i otevření čínské ekonomiky. Ve světle toho očekáváme ke koci roku euro vůči dolaru silnější (až na 1,16 USD/EUR).

I celý středoevropský region se potýká se slabší poptávkou po průmyslové produkci, jak ukážou červencová data průmyslových PMI. Důvodem nepříznivých očekávání je zejména již známý flash odhad německého průmyslového PMI za červenec, který dosáhl nejnižší hodnoty od května 2020, tedy z doby největších pandemických uzávěr. Data tedy středoevropským měnám fundamentální podporu neposkytnou. Dalším zajímavým ukazatelem, který dnes bude publikován, bude výsledek hospodaření ve státním rozpočtu ke konci července. Červen, kterýje z pohledu sezónnosti nejlepším měsícem v roce, znamenal i za pomoci jednorázových příjmů (z fondů EU) výrazné zlepšení. Dnešní číslo tak může hodně naznačit o reálnosti dostat letošní schodek pod 300 mld. . Naše aktuální prognóza počítá s 315 mld. s tím, že nepředpokládá žádní dodatečné úspory.

Koruna na úvod týdne korigovala předchozí ztráty

Úvod týdne byl na trhu eura s dolarem poměrně klidný. Po většinu evropské seance se kurz držel stabilní kolem 1,102 USD/EUR. Již v pátek zveřejněná solidní data předběžného HDP z Francie (+0,5 % q/q) či Španělska (+0,4 % q/q) trhy navnadilo na celoevropské číslo (i když třeba německá ekonomika mezičtvrtletně stagnovala). Včera zveřejněných +0,3 % q/q za celou eurozónu tak sice mírně překovalo tržní konsensus ver výši 0,2 % q/q, ale impuls trhu žádný nepřineslo. Bez odezvy zůstaly i německé maloobchodní tržby za červen. Meziměsíční pokles se sice může jevit jako zklamání, ale květnové číslo bylo výrazně revidováno směrem k lepšímu (z původně oznámených +0,4 % na +1,9 % m/m). Bez jakékoliv překvapení zůstala celková červencová inflace za eurozónu, o 0,1 pb ale v souladu s naším předpokladem tržní konsenzus překonala meziroční dynamika jádrové inflace. To potvrzuje neochotu jádrové inflace znatelněji klesat a je naším argumentem, proč ECB minulý týden se zvyšováním úrokových sazeb pravděpodobně ještě neskončila.

Koruna po svém předchozím výrazném oslabení vstoupila do nového týdne pravou nohou. Již včerejší první ranní kotace se nacházely pod hladinou 24,00 CZK/EUR, v odpoledních hodinách již kurz nahlížel pod 23,90 CZK/EUR. Vnímáme to především jako korekci před blížícím se čtvrtečním zasedáním bankovní rady ČNB. Lze předpokládat, že guvernér A. Michl potvrdí svou politiku silné koruny a znovu se vymezí vůči trhem zaceněnému tempu snižování měnověpolitických sazeb (o zhruba 100 bb do konce roku). Včerejší ranní předběžný odhad HDP za druhé čtvrtletí z dílny ČSÚ nás nepřekvapil, vykázaný mezičtvrtletní růst o 0,1 % byl v souladu s naším předpokladem, což byl zároveň tržní konsensus. Výsledek potvrdil de facto ekonomickou stagnaci první poloviny letošního roku. Podrobněji jsme tato čísla komentovali zde https://bit.ly/45bYDU5.

Autor: Jan Vejmělek

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 14:44  Nezaměstnanost v Americe stoupla (3.5.2024) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Pá 13:57  Euro area bank interest rate statistics: March 2024 ECB (ecb.europa.eu)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688