Ranní okénko - Tento týden rozhoduje Fed a ECB, vyjde americký HDP nebo německá inflace
Finanční trhy před sebou mají vzrušující týden, kdy makroekonomický kalendář otevírá prostor zvýšené volatilitě. Vrcholem týdne bude středeční zasedání Fedu, v USA zároveň vyjde výsledek HDP za druhý kvartál, nebo také statistika osobních příjmů a výdajů. V eurozóně bude kromě čtvrtečního zasedání ECB budit pozornost německá inflace, část pohledů pak bude mířit do Španělska, k výsledku vyjednávání po parlamentních volbách. Těsný výsledek spíše zvyšuje nejistotu a může lehce ovlivňovat valuace na evropském dluhopisovém trhu. V Česku je ekonomický kalendář takřka prázdný, s výjimkou dnes zveřejňovaného konjukturálního průzkumu.
Dnes kromě tuzemského konjukturálního průzkumu dorazí indexy nákupních manažerů z vybraných ekonomik eurozóny, nebo také z USA. V eurozóně bude do průzkumu patrně dále negativně dopadat vliv rostoucích úrokových sazeb, kdy index pro výrobu se nachází hluboko v oblasti poklesu, směrem k 50bodové hranici pak míří index pro služby.
V úterý výhled doplní německý Ifo index, u kterého je očekávána stagnace, spíše s potenciálem pro mírné zhoršení. Z USA dorazí průzkum spotřebitelské důvěry, kde analytici naopak očekávají další nárůst, jak již např. vykázal index od Michiganské univerzity.
Ve čtvrtek s hikem přispěchá i Evropská centrální banka, u které bude pozornost také mířit zejména k dalšímu výhledu. I prezidentka ECB Lagarde si patrně nechá pro zářijové zasedání otevřené dveře oběma směry. Ani u ECB neočekáváme další hike, přesto je z pohledu aktuálních ekonomických dat pravděpodobnější než v případě Fedu. Z USA dorazí ve čtvrtek výsledek HDP, který s největší pravděpodobností bude v zelených číslech, avšak s výrazně nižší podporou ze strany poptávky domácností.
V pátek týden uzavře statistika amerických osobních příjmů a výdajů. Mediánový odhad analytiků počítá s rychlejším růstem výdajů i příjmů, což by mohlo představovat větší tlak na centrální banku.
Americké akcie v pátek zakončily beze změny a index S&P 500 se dík tomu udržel nad hodnotou 4 500 bodů. Německý DAX mírné ztrácel a odepsal 0,2 %. Pražská burza si na konci týdne připsala 0,6 % s většinou titulů v zelených číslech. Koruna pak po delší době zamířila nad 24,0 EUR/CZK a v souladu s naší prognózou pokračuje v postupném oslabováním. Triggerem pro poslední vlnu oslabování byl komentář viceguvernérky Zamrazilové, která uvedla, že ČNB očekává postupné oslabování koruny vůči euru.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?