Tuzemská meziroční inflace po roce a půl dosáhne jednociferné hodnoty (Ranní zpráva z finančního trhu)
Inflace u nás by podle našeho odhadu měla zavítat po roce a půl opět do jednociferného teritoria. Její meziměsíční tempo však podle nás stagnovalo na 0,3 %, sezónně očištěný meziměsíční růst jádrových cen pak zůstal slabý na 0,1 %. Průmyslová produkce v eurozóně by měla ukázat na meziměsíční nárůst navzdory pesimistickému obrázku předstihových ukazatelů. Další díl do dezinflačního příběhu nabídne vývoj výrobních cen v USA, které podle nás v červnu téměř stagnovaly.
Inflace u nás pokračovala ve svižném poklesu.
Podle našeho odhadu tuzemská inflace v červnu v meziročním vyjádření vlivem loňské vyšší srovnávací základny dále výrazně zpomalila, a to až na 9,7 % z květnových 11,1 %. Poprvé od ledna 2022 by se tak opět ocitla v jednociferném teritoriu. Meziměsíční dynamika spotřebitelských cen v červnu ovšem stagnovala na 0,3 %. Na meziměsíčním růstu by se měly podílet potraviny, regulované ceny a také pohonné hmoty, které po výrazných poklesech v předchozích měsících v červnu opět zdražily. Jádrová inflace by měla zůstat v červnu slabá a reflektovat utlumenou poptávku. V meziměsíčním sezónně očištěném vyjádření zřejmě stagnovala na 0,1 %, což by znamenalo pokračování svižného snižování v meziročním vyjádření, a to z 8,6 % na 7,5 % v červnu. Více najdete v červencových měsíčních odhadech zde: https://bit.ly/CMF_Jul23_CZ.
Dezinflační vlna ve výrobních odvětvích v USA podle nás v červnu pokračovala. V posledních měsících to je nejvíce citelné v cenách zboží, nicméně i tempo zdražování cen služeb, které tvoří zhruba dvě třetiny PPI, poměrně výrazně polevilo. To by se mělo dále postupně propisovat i do spotřebitelských cen, nicméně na rozdíl od nich PPI nezachycuje ceny spojené s bydlením, jejichž růst zpomaluje jen velmi pozvolně. Čekáme, že bez cen potravin a energií meziměsíční růst PPI stagnoval na 0,2 % v červnu, zatímco ceny energií vzrostly o 0,1 % a ceny potravin naopak meziměsíčně opět klesly (-0,7 %).
Růst průmyslové produkce v eurozóně podle nás meziměsíčně zrychlil na 1,3 % v květnu (vs +1,0 % v dubnu), přestože předstihové indikátory, zejména PMI, naznačovaly poměrně výrazné zhoršení. To dává naději na to, že příspěvek průmyslu k růstu ekonomické aktivity ve Q2 nebude tak negativní, jak by sentiment v průmyslu naznačoval, a případně dokonce mírně pozitivní, pokud by v červnu došlo k výraznějšímu růstu.
Americká inflace překvapila výraznějším zpomalením.
Americká inflace včera překvapila směrem dolů, když meziměsíčně tamní spotřebitelské ceny vzrostly o 0,2 % (vs konsensus 0,3 %), stejně jako ceny očištěné o ceny potravin a energií, které také překvapily o desetinu nižším růstem. Růst cen spojených s bydlením, které tvoří více jak třetinu CPI, meziměsíčně zpomalil na 0,4 % m/m v červnu z 0,6 % v květnu. Zpomalení růstu v této perzistentní kategorii, případně stagnace meziměsíčního tempa na nízkých úrovních u ostatních služeb, je dobrou zprávou pro americký Fed. To však pravděpodobně nebude stačit k tomu, aby to tamní centrální bankéře odradilo od zvýšení sazeb na následujícím zasedání 26.7. Nicméně příznivé zprávy o zvolňování inflačních tlaků jak u zboží, tak i u služeb nahrávají tomu, že vrchol cyklu zvyšování sazeb je už velmi blízko.
Tuzemský podíl nezaměstnaných osob v červnu vlivem sezónnosti klesl z květnových 3,5 % na 3,4 %, po sezónním očištění však stagnoval na 3,6 %. Domácí trh práce tak i nadále zůstává utažený, když na jedno volné pracovní místo v červnu připadalo zhruba 0,9 uchazeče. Více jsme komentovali zde: https://bit.ly/PNEZ_Jul23.
Bezprostředně po zveřejnění americké inflace dolar vůči euru výrazně oslabil a včera si odnesl ztrátu téměř 1,1 %. S tím byl spojen i pokles dolarových sazeb o 11-20 bb dle splatnosti. V reakci na globální vývoj i korunové tržní sazby prohloubily propad v tomto týdnu a během dne klesly o 9-17 bb dle splatnosti. Česká koruna navzdory tomu vůči euru dokázala opět posílit, tentokrát o 0,3 %. Maďarský forint včera také dokázal výrazně zpevnit (o 0,9 %), naopak polský zlotý většinu dne ztrácel, včerejší den však zakončil poblíž otevírací úrovně.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři