V prvním pololetí se oproti loňsku snížil počet bankrotů firem, podnikatelů i obyvatel. K největšímu poklesu, tedy o 10 %, došlo u osobních bankrotů
V prvním pololetí letošního roku bylo vyhlášeno 343 bankrotů obchodních společností, 2 647 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 6 683 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 559 návrhů na bankrot obchodních společností, 2 834 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 6 996 návrhů na osobní bankrot. Ve všech kategoriích byl počet bankrotů nižší než v prvním pololetí roku 2022, u osobních bankrotů šlo dokonce o 10% pokles. Vyplývá to z analýzy dat portáluwww.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.
„Zaznamenáváme dlouhodobý pozvolný pokles bankrotů ve všech kategoriích, což jde vidět na průměrném počtu bankrotů v jednotlivých pololetích. Například v posledním pololetí roku 2021 zbankrotovalo průměrně 62 firem měsíčně, letos v prvním pololetí jich bylo 52. Ještě výraznější rozdíl je znatelný u fyzických osob podnikatelů, kde v posledním pololetí 2021 zbankrotovalo průměrně 527 podnikatelů měsíčně a letos v prvním pololetí jich bylo o 16 % méně, tedy 441,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.
V červnu byl vyhlášen bankrot u 47 obchodních společností, což je hned po dubnu nejméně v porovnání s ostatními měsíci letošního roku. Zároveň bylo podáno 109 insolvenčních návrhů, což je naopak nejvíce v tomto roce. Bankrot vyhlásilo také 495 fyzických osob podnikatelů, spolu s květnem nejvíce za tento rok, a bylo podáno 481 insolvenčních návrhů.
V počtu bankrotů podnikatelů předběhl Prahu Moravskoslezský kraj
Nejvíce bankrotů obchodních společností bylo v červnu vyhlášeno v Praze (22) a v Jihomoravském kraji (5). Naopak žádný firemní bankrot nebyl vyhlášen v Karlovarském, Libereckém a Plzeňském kraji. Na 10 tisíc aktivních firem připadlo v posledních 12 měsících nejvíce bankrotů v Ústeckém (23) a Olomouckém kraji (21).
V rámci odvětví bylo nejvíce bankrotů vyhlášeno v odvětví obchodu (16), profesních vědeckých a technických činnostech a stavebnictví (shodně 8). Nejvíce bankrotů na 10 tisíc aktivních firem v posledních 12 měsících připadlo v odvětví dopravy a skladování (29) a ubytování a stravování (22). Doprava a skladování vykazuje nejvyšší počet bankrotů na 1 000 jednotek, jak u firem, tak i u podnikatelů. Polovina bankrotů firem ve stavebnictví připadla na výstavbu bytových a nebytových prostor. Nejvíce bankrotů firem v rámci obchodu se týkalo velkoobchodu.
Nejvíce bankrotů fyzických osob podnikatelů zaznamenal Moravskoslezský kraj (75), Praha (71) a Středočeský kraj (58). Nejvíce bankrotů na 10 tisíc fyzických osob podnikatelů v posledních 12 měsících bylo vyhlášeno v Ústeckém (90) a Karlovarském kraji (79).
Nejvíce bankrotů fyzických osob podnikatelů zaznamenalo odvětví stavebnictví (126), obchodu (88) a zpracovatelském průmyslu (62). V posledních 12 měsících na 10 tisíc aktivních podnikatelů zbankrotovalo nejvíce v dopravě a skladování (55) a stavebnictví (42).
Počet osobních bankrotů se v prvním pololetí meziročně snížil o 10 %
Během prvního pololetí letošního roku bylo v České republice vyhlášeno 6 683 osobních bankrotů a podáno 6 996 návrhů na osobní bankrot. Počet osobních bankrotů se tak meziročně snížil o 768, tedy o 10 %, a počet návrhů na osobní bankrot o 479, tedy o 6 %.
Nejvyšší počet osobních bankrotů byl vyhlášen v Moravskoslezském (202), Ústeckém (175) a Středočeském kraji (134). V přepočtu na 10 tisíc obyvatel připadlo nejvíce bankrotů v posledních 12 měsících v Ústeckém kraji (20), v Karlovarském kraji (19) a v Moravskoslezském kraji (17).
Graf 1: Bankroty obchodních společností v prvním pololetí, 2019-2023
Zdroj: CRIF
Graf 2: Bankroty fyzických osob podnikatelů v prvním pololetí, 2019-2023
Zdroj: CRIF
Graf 3: Osobní bankroty v prvním pololetí, 2019-2023
Zdroj: CRIF
CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.
Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmam.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.
Portál informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu.
Více informaci na: www.crif.cz
Poslední zprávy z rubriky Podnikání:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?