ec.europa.eu (Evropská komise)
Armáda  |  07.07.2023 13:00:00

Komise vítá politickou dohodu o poskytnutí podpory na zvyšování kapacit výroby munice a raketových střel - Evropský obranný průmysl

Komise vítá politickou dohodu, které dosáhly Evropský parlament a Rada Evropské unie ohledně nařízení o podpoře výroby munice (akt na podporu výroby munice) s rozpočtem 500 milionů eur.

Akt na podporu výroby munice umožní EU účinně navýšit kapacity výroby munice a raketových střel. Díky němu bude obranný průmysl Unie schopen vyrábět více a rychleji, neboť navrhované nařízení v EU posílí průmyslovou výrobu v rámci dodavatelských řetězců pro munici a raketové střely. Jedná se o přímou reakci na výzvu, která zazněla na březnovém zasedání Evropské rady, aby Ukrajině byla urychleně dodána munice a na požádání i raketové střely a členským státům poskytnuta pomoc pro doplnění jejich zásob zavedením cílených opatření.

Finanční podpora ve výši až 500 milionů eur bude poskytována ve formě grantů na různé druhy akcí, které přispějí k úsilí evropského obranného průmyslu o zvýšení výrobních kapacit a řešení zjištěných překážek. Akt na podporu výroby munice by například mohl podporovat rozšíření nebo modernizaci stávajících výrobních linek, konstrukci nových linek, projekty na změnu účelu munice, zabezpečení hodnotových řetězců a řešení nedostatku dovedností.

Nařízení rovněž předpokládá, že až 50 milionů eur poslouží jako záruka pro vytvoření Fondu pro navýšení, který bude poskytovat finanční podporu ve formě půjček a zjednoduší přístup evropského obranného průmyslu zapojeného do výroby munice a raketových střel k finančním prostředkům.

Akt doplní nedávno schválenou iniciativu EDIRPA, akt o posílení evropského obranného průmyslu prostřednictvím kolaborativního zadávání veřejných zakázek, jejímž cílem je motivovat členské státy, aby s ohledem na neodůvodněnou invazi Ruska na Ukrajinu nakupovaly nejkritičtější a nejnaléhavější produkty pro obranné účely společně.

Další kroky

Politickou dohodu mezi Evropským parlamentem a Radou musí nyní ještě tyto dva orgány formálně schválit. Komise uvedené nařízení uplatní co nejdříve. Za asistence členských států v rámci programového výboru bezodkladně připraví pracovní program.

Souvislosti

Dne 19. července 2022 Komise v reakci na neodůvodněnou invazi Ruska na Ukrajinu představila posílení evropského obranného průmyslu prostřednictvím nařízení o kolaborativním zadávání veřejných zakázek (EDIRPA), jehož cílem je posílit schopnosti obranného průmyslu prostřednictvím podpory spolupráce členských států při kolaborativním zadávání veřejných zakázek na nejnaléhavější a nejkritičtější produkty pro obranné účely.

Situace na Ukrajině zvýšila konkrétní potřebu munice a raketových střel. Rada tuto naléhavou potřebu uznala a dne 20. března 2023 se dohodla na třístupňovém přístupu. V souladu se stupněm 1 byly členské státy vyzvány, aby neprodleně předaly Ukrajině munici ze svých zásob. V rámci stupně 2 zároveň členské státy společně nakoupí jeden milion kusů munice. Aby pak členské státy měly jistotu, že jejich potřeby budou uspokojeny, musí průmyslová odvětví Evropské unie vyrábět více a rychleji, a to díky stupni 3, který je urychlen prostřednictvím aktu o podpoře výroby munice.

Dne 3. května 2023 Komise předložila návrh nařízení o aktu na podporu výroby munice, jehož cílem je přímo podpořit stranu nabídky na trhu, a to tak, že se zaměří na zvyšování výroby munice a raketových střel.

Další informace

Tisková zpráva o návrhu aktu na podporu výroby munice

Návrh nařízení o aktu na podporu výroby munice

Tisková zpráva o politické dohodě ohledně nařízení EDIRPA

Dokument Rady Evropské unie týkající se dodávek a společného nákupu munice pro Ukrajinu

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688