Inflace v Německu v červnu stoupla (Ranní zpráva z finančního trhu)
Z pohledu zveřejňovaných ekonomických dat bude dnešek proti první polovině týdne bezesporu zajímavější. Z Eurozóny se dočkáme sady ekonomických sentiment indikátorů (ESI) z dílny Evropské komise. Ve světle zhoršující se nálady v produkční sféře, jak ukázaly například již zveřejněné PMI indikátory, není překvapivé, že se předpokládá zhoršení ve službách (kde je náš odhad v souladu s tržním konsensem). Trh se pak obává dalšího zhoršení situace v průmyslu, kde my ale již vidíme šanci na pozitivní překvapení vůči tržnímu očekávání. Již publikovaný předběžný odhad spotřebitelské důvěry zaznamenal mírné zlepšení, zejména kvůli postupně odeznívající inflaci. Ta podle nás v červnu ale sestupný trend přerušila, jak ukážou zítřejší data za celou eurozónu či dnešní data za Německo. V případě Německa svou roli sehrál efekt nižší srovnávací základy související s loňským dočasným zlevněním tamní veřejné dopravy. Odpolední americká data na trhy zřejmě příliš impulsů nevnesou. Finální čtení národních účtů za Q1 23 bude hodnotit dávnou minulost, u týdenního počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se očekává hodnota v blízkosti předchozího týdne. To znamená, že americký trh práce se již dále neutahuje, ale o nějakém větším rozvolnění zatím nemůže být řeč.
Celkově hodnotíme dnešní ekonomický kalendář jako mírně vyznívající ve prospěch eura a potažmo středoevropských měn. Výrazněji impuls od dnešních dat ale nečekáme.
Středoevropské měny ve středu týdne pod prodejním tlakem
Zatímco na trhu eura s dolarem včera panoval naprostý klid, na středoevropských měnách byla patrná tendence k jejich mírnému oslabování. Z Evropy jsme se včera dočkali zhoršení GfK německé spotřebitelské důvěry pro červenec a červnového zpomalení meziročního růstu peněžní zásoby (měřené agregátem M3). Ani jedno z těchto čísel před odpoledními vystoupeními klíčových centrálních bankéřů na výročním setkání ECB v Sintře trhy nijak nezasáhlo. Teprve v průběhu odpolední seance dolar lehce posiloval směrem k 1,09 USD/EUR, a to díky nižšímu schodku amerického zahraničního obchodu za květen a opětovnému jestřábímu komentáři šéfa americké centrální banky. J. Powell v panelové diskusi v Sintře uvedl, že přestože je měnová politika restriktivní, nemusí to znamenat, že je dostatečně restriktivní a dostatečně dlouho restriktivní. Jeho protějšek z ECB Ch. Lagardeová pak uvedla, že pauza ve zvyšování úrokových sazeb není to, co by ECB zvažovala.
Koruna ruku v ruce s okolními regionálními měnami včera mírně oslabovala, z ranních kotací u 23,63 CZK/EUR se kurz posunul v závěru seance k hladině 23,70 CZK/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?