Pařížská air show v Le Bourget ve znamení několika českých premiér
Pařížská air show v Le Bourget ve znamení několika českých premiér
22.06.2023 / 10:48 | Aktualizováno: 28.06.2023 / 15:04
Po čtyřleté pauze se 19. - 25. června 2023 znovu otevřely brány výstaviště při letišti LeBourget nedaleko Paříže, aby zde opět přivítalo světové aktéryleteckého a kosmického průmyslu na Mezinárodním veletrhu letectví a kosmonautiky Paris Air Show. Veletrh je globální špičkou svého druhu a místem setkání institucionálních i průmyslových hráčů, zástupců univerzit avýzkumných center, profesních sdružení, klastrů a odborných médií, aby zde hledali nové příležitosti, uzavřelinová partnerstvíaseznámili se s technologickými inovacemi v leteckém a kosmickém průmyslu. Součástí pařížské airshow byly tradičně ukázky nejnovějších typů letadel, helikoptér či dronů přímo v akci během statických i dynamických ukázek na kterých se poprvé v novodobé historii prezentoval také letoun české provenience.
Pandemie covid-19 způsobila praktické zastavení nejen letecké dopravy, ale k také útlum výrobních aktivit. Letecký průmysl a výroba se postupně dostávají zpět do formy, výrobci letadel a jejich dodavatelé se však stále potýkají s celou řadou potíží, jako inflace, zpožděné dodávky, nedostatek surovin, materiálů a komponentů. Jednou z hlavních výzev je nedostatek pracovníků na všech úrovních leteckého průmyslu. Hlavním tématem 54. ročníku Paris Air Show bylo proto zatraktivnění leteckého průmyslu pro nové talenty napříč všemi věkovými skupinami a profesemi pro tento vysoce inovativní a high-tech sektor.
Pro Francii je letecký a kosmický sektor zásadní a strategickou součástí jejího hospodářství. Jeho podíl na HDP země činí přibližně 4 %. Francie je po USA druhým největším vývozcem leteckého vybavení na světě a letecký sektor je nejvýznamnějším exportním odvětvím Francie, jehož obchodní přebytek před pandemií dosahoval hodnot přes 30 miliard EUR. Francouzské letecké průmyslové odvětví tvoří společnosti zabývající se koncepcí, výrobou a údržbou leteckých zařízení - letadel, helikoptér a bezpilotních letadel, civilních i vojenských. Velké skupiny se opírají o široký subdodavatelský řetězec složený převážně z malých a středních podniků, jehož dovednosti sahají od výroby nástrojů a jednoduchých mechanických a elektronických součástí až po návrh, výrobu a montáž složitých součástí, jako jsou kompletní části letadel nebo komplexní digitální systémy.
Pro výrazně exportně orientovaný český letecký průmysl je Francie důležitým vývozním partnerem. V roce 2022 se do Francie vyvezlo letecké vybavení v hodnotě 2,17 miliard korun a Francie se řadí mezi první tři destinace, kam proudí nejvíce tuzemského leteckého exportu. České firmy jsou zapojeny do dodavatelského řetězce evropského výrobce AIRBUS, přičemž “vlajkovou lodí” tuzemské spolupráce s koncernem je zapojení českého “finalisty” Aero Vodochody do programu dopravního letadla A-220, kterému dodává 17-metrovou náběžnou hranu křídla. Další vybavení pro letadla AIRBUS pochází z výrobních závodů francouzských skupin SAFRAN CABIN v Plzni a LATECOERE v pražských Letňanech a celé řady menších českých firem.
Ve Francii se však daří také českým výrobcům finálních letadel - sportovních ultralightů, v jejichž výrobě Česko patří mezi světové špičky. Česko-slovenský SHARK AERO do Francie dodává soukromým zákazníkům přibližně dvanáct letadel ročně. O úspěchu SHARK AERO svědčí i fakt, že se chystá navyšovat své celkové dodávky letadel až na 50 ročně.
Česká účast na 54. ročníku PARIS AIR SHOW
Pro český letecký a kosmický průmysl představoval 54. ročník pařížské airshow několik významných prvenství. Poprvé po padesáti letech se zde totiž předvedlo na stojánce letadlo české výroby - L 410 NG kunovické Aircraft Industries.
Firma PBS Velká Bíteš podepsala první den veletrhu smlouvu s ukrajinskou společností Ivchenko-Progress na společnou výrobu proudových motorů pro bezpilotní letouny. Tento tradiční český výrobce leteckých pohonů v Paříži také uvedl v premiéře nový model pomocné energetické jednotky pro vrtulníky s vylepšeným výkonem, který se stal součástí projektu nového vývojového vrtulníků jedné z armád zemí NATO.
Poprvé se na Paris Air Show představilo na společné národní expozici 16 firem prezentujících komplexní oborové schopnosti našeho leteckého odvětví: výrobci finálních letounů (Aero Vodochody, Aircraft Industries, Shark) a komponent (Jihostroj, Jihlavan, Mesit, Seko Aerospace, DevCom), opravárenské podniky (LOM Praha a Czech Airlines Technics), poskytovatelé řešení pro pilotní výcvik ((LOM Praha a Vrgineers), zástupci pasivních (ERA) i aktivních (CSG Aerospace) sledovacích technologií a profesionálové z oboru testování a zkušebnictví (Radalytica). Unikátní portfolio firem na ploše národní expozice doplňují výrobci leteckých motorů (PBS Velká Bíteš) a elektrických pohonů (MGM Compro) či průmyslová skupina Omnipol.
Představení České republiky jako jedné z devíti zemí světa, která dokáže na svém území vyvinout a vyrobit kompletní letadlo finančně podpořilo ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s ministerstvem obrany za podpory velvyslanectví České republiky ve Francii prostřednictvím programu na podporu ekonomické diplomacie PROPED. Všechny zapojené instituce v úzké spolupráci s Asociací českého leteckého a kosmického průmyslu připravily pro české vystavovatele intenzivní doprovodný program.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?